کسب در آمد از فورکیا
Mac در مقابل PC

Mac در مقابل PC


 

بحث مک در مقابل کامپیوتر یکی از موضوعات بحث برانگیز است که درمیان کاربران کامپیوتر همیشه رایج بوده است. در این مقاله به مقایسه کامپیوترهایی که از سیستم MacOS و ویندوز استفاده میکنند پرداخته ایم. هدف از نوشتن این مقاله کمک به کاربرانی است که میخواهند یک کامپیوتر جدید خریداری کنند. (هدف تعیین اینکه کدام یک بهتر یا کدامیک بدتر است نمیباشد.)

 

 

امنیتامنیت

مک

در طول زمان، اثبات شده است که مکینتاش آسیب پذیری های امنیتی کمتری داشته است. از لحاظ عددی، مکینتاش، ویروسهای کمتری را نسبت به کاربران ویندوز دریافت کرده است. امّا این تعداد چندان قابل اطمنیان نیست، زیرا کامپیوترهای شرکت اپل کمتر از 10 درصد از سهم بازار را تشکیل میدهد.

پی سی

همانطور که در بخش مک گفتیم، بیشتر کاربران از کامپیوترهای نسخه مایکروسافت ویندزو استفاده میکنند و همین عامل باعث میشود تا بیشتر در معرض تهاجم هکرها و خطرات امنیتی باشند.گفته می شود که کامپیوتر های ویندوز آسیب پذیری های امنیتی بیشتری نسبت به رایانه های اپل در گذشته داشته اند.

نتیجه

در حالی که نسخه های جدید ویندوز پیشرفتهای قابل توجهی در زمینه امنیت داشته اند، با این وجود بیشتر بدافزارهای ساخته شده نیز برای این سیستمها طراحی شده است. بنابراین، به احتمال زیاد شما با یک مکینتاش مشکل امنیتی ندارید. مک در این رده برنده می شود.

قیمتقیمت

مک

بیشتر مردم براین باورند که "مبلغی که برای سیستم اپل پرداخت میکنید در ازای آنچه که دریافت میکنید نسبت به ویندوز بسیار گرانتر است." با این حال، کامپیوترهای اپل با دقت طراحی و ساخته میشوند و اجزای با کیفیت بالا را شامل میشوند. همچنین در نظر داشته باشید که بسیار از کامپیوترهای اپل برای اهداف تجاری و کسب و کار ساخته میشوند نه استفاده های شخصی و خانگی.

پی سی

تقریبا تمام کامپیوتر های شخصی و همچنین لوازم جانبی آنها، نسبت به مک های جدید بسیار ارزان تر هستند. کامپیوترهای ویندوز حتی ارزانتر هم میشوند، اگر قطعات را به صورت سفارشی آماده کنید.

نتیجه

در قیمت PC بهتر است.

سیستم عاملسیستم عامل

این بخش مثل مقایسه سیب و پرتقال است. هر دو MacOS و Windows 10 سیستم های عامل پاک، سریع و بسیار قدرتمند هستند. در نتیجه انتخاب این بخش بستگی به ترجیح شخصی و نیاز کاربران بستگی دارد. (این دسته مساوی است و برنده ای ندارد.)

نکته اول

ویندوز توسط چندین تولیدکننده متفاوت ارائه میشود که هرکدام از آنها نوعی bloatware (نرم افزاری که شما نیاز به آن ندارید اما در سیستم عامل به صورت پیشفرض نصب شده است.) را به ویندوز اضافه میکنند. گفته میشود، bloatware قابل حذف است. امّا منظور ما از بیان این نکته این نیست که ویندوز 10 نسبت به سیستم عامل مک در سطح پایینتری قرار دارد.

نکته دوم

کاربران مک می توانند از Boot Camp برای اجرای ویندوز در کامپیوتر خود استفاده کنند. کاربران پی سی هم می توانند لینوکس را بر روی رایانه خود نصب کنند و از آن در ارتباط با ویندوز یا به عنوان جایگزینی برای ویندوز استفاده کنند.

نرم افزارنرم افزار

تولیدنرم افزهای مختلف برای سیستم Mac در طول سالیان رشد بسزایی داشته است. با این وجود، ویندوز مایکروسافت با غلبه بر سهم بازار جهانی باعث شده است تا توسعه دهندگان نرم افزار بیشتر بر ساخت نرم افزارهای پی سی سرمایه گذارند تا بتوانند فروش بیشتر و نتیجه سود بیشتری را کسب کنند. علاوه بر اینها 100 نرم افزار رایگان برای PC وجود دارد که برای صاحبان Mac در دسترس نیست.

نتیجه:

به کمی تأمل میتواند دریافت که PC در رده ی نرم افزار عملکرد بهتری داشته است.

کیفیت ساختکیفیت

Mac

مدلهای جدید کامپیوترهای مکنیتاش، چه در تولید لپ تاپ در و چه نسخه دسکتاپ به کیفیت عالی در ساخت معروف است. سیستمهای Mac یک نمایه بسیار جمع و جور دارد و از لحاظ زیبایی شناسی و طراحی ساخت بسیار لذت بخش است.

Pc

پی سی ها همیشه قابلیت تنظیم و هماهنگ کردن اجزا را به صورت دستی دارند، ازجمله کیس، اجزای داخلی و نمایشگر. به همین دلیل سطوح مختلفی از کیفیت ساخت وجود دارد. بنابراین، در حالی که شما می توانید اجزای بسیار با کیفیت بالا را برای یک کامپیوتر دریافت کنید، می توانید نمونه هایی از کیفیت پایین را نیز مشاهده کنید.

نتیجه

اگر کیفیت قطعات هر دو سیستم یعنی mac و pc به یک اندازه باشد، از لحاظ زیبایی سیستمهای Mac در این رده برنده میشوند اما به صورت موقعیتی. یعنی برخی موارد را مک از لحاظ زیبایی شناسی بیشتر رعایت کرده است.

سفارشی سازی و ارتقاءارتقاء سیستم

دستگاهای اپل ممکن است با چندین گزینه سفارشی شوند. تمام کامپیوترهای آنها از قبل ساخته شده اند و تنها توسط اپل تولید می شوند.با این وجود، PCها، به دلیل تعداد بیشتری از تولید کنندگان، گزینه های پیش ساخته بیشتری دارند. علاوه براینها، کابرانی که دوست دارند کامپیوترخود را به صورت دستی سرهم کنند، PC گزینه های بسیار بیشتری در اختیار آنها میگذارند. نیازی به توضیح بیشتر نیست و خیلی ساده میتوان گفت قطعا PC در این زمینه برتر است.

زمان بوتسرعت

طبق تست های انجام شده درقدیم، مکینتاش سریعتر از پی سی ها بوت شده است. با این حال، با ظهور ویندوز 10، زمان بارگذاری کامپیوتر به طور چشمگیری کاهش یافته است. در برخی موارد، ویندوز 10 سریعتر از macOS عمل می کند. گفته میشود که این مقدار تفاوت در مقایسه با سخت افزارها بسیار ناچیز است و چندان مهم نیست. بزرگترین جزء مؤثر در کاهش زمان بوت شدن، نوع هارد دیسک کامپیوتر است. البته باید بگوییم که هردو کامپیوتر یعنی مکینتاش و پی سی به هاردهای پرقدرت SSD دسترسی دارند امّا آنهایی که پی سی تولید میکنند گزینه های بسیار سریعتری دارند. بازهم PC برنده است اما به صورت موقعیتی.

درایورهادرایورها

در گذشته، مک واقعا این مزیت را داشت زیرا اپل تنها سازنده این کامپیوترها بود. در نتیجه، اپل مجبور شد یک مجموعه از درایورها را ایجاد کند. از سوی دیگر، PC نه تنها دارای بسیاری از تولیدکنندگان پیش ساخته شده است، بلکه بسیاری از اجزای قابل تعویض نیز وجود دارد که نیاز به درایورهای زیادی دارد. با این وجود در سالهای اخیر تمام دستگاها در ویندوز به صورت پلاگین و افزونه وجود دارند و کاربر نیازی به نصب درایور نخواهد داشت. در نتیجه هردو در این قسمت مساوی هستند.

بازیGame

در طول سالها، شرکت های بازی کامپیوتری پشتیبانی بیشتری برای Mac ها نشان داده اند. با این حال، همانگونه که در بخش امنیتی و نرم افزاری ذکر شد، ویندوز 90 درصد سهم بازار را به خود اختصاص داده و به همین دلیل، توسعه دهندگان میل بیشتری برای ایجاد بازی برای این سیستم عامل دارند. علاوه بر این، به دلیل اینکه در ساخت PCها گزینه های بسیار زیادی در دسترس است، توانایی آنها برای اجرای بازی های کامپیوتری بیشتر است. به غیراز مک پرو هیچ مک دیگری وجود ندارد که بتواند یک کامپیوتر با یک گرافیک متوسط را دارا باشد. PC در این موضوع نیز برنده است.

هزینه های تعمیر

اپل سعی میکند تا جای ممکن، خط تولید خود را متراکم و در سطح بالا انجام دهد. برای انجام این کار، آنها همچنان قطعات خود را به طور کامل ادغام می کنند. بنابراین، هنگامی که کامپیوترهای دسکتاپ خود را باید تعمیر کنند، معمولا نیاز به جایگزینی بیش از یک قسمت دارند. اکثر پی سی ها، از سوی دیگر با حذف یک پنل جانبی، دسترسی آسان به هر بخش از کامپیوتر را دارند.

هزینه های تعمیر لپ تاپ بین دو سیستم عامل بیشتر شبیه هم هستند، اما مک هنوز گران تر است. PC در این دسته بندی برنده است.

قابلیت لمس

زمان آن بررسی قابلیت لمس یا همان touch capability فرارسید. این قابلیت در کامپیوترهای رومیزی (دسکتاپ) و لپ تاپ (توجه داشته باشید که منظورمان قابلیت لمس تلفنهای همراه نیست)، سیستم مک بدون قابلیت صفحه لمسی ارائه میشود و فقط یک نوار لمسی در برخی از مک بوک ها ارائه میشود. پس PC در این دسته بندی برنده است.

سلب مسئولیت های اضافی

همه ی PCها مثل هم نیستند - همانطور که قبلا ذکر شد، ده ها تولیدکننده کامپیوتر وجود دارد و هزاران مدل از کامپیوتر، این بدان معنی نیست که تمام اطلاعات فوق ممکن است به کامپیوتر شما و یا کامپیوتری که شما می خواهید آن را خریداری کنید شبیه باشد.

اپل من می تواند ویندوز را اجرا کند - مایکروسافت ویندوز را می توان در رایانه های اپل با استفاده از Boot Camp اجرا کرد، و به این معنی نیست که همه موارد فوق ممکن است به مک شما اعمال شود. در کیس های بازی، شما ممکن است قادر به اجرای آخرین بازی ها در مک خود را با استفاده از بوت کمپ باشید. با این حال، Boot Camp کامل نیست و این بدان معنی نیست که هر بازی قادر به اجرا بر روی کامپیوتر شما خواهد بود از آنجا که بازی های کامپیوتری با سخت افزار اپل توسعه نمی یابد، بعید است که با مشکلات و خطاهای عملکردی مواجه نشویم.

ویندوز ایکس پی ویندوز 7، ویندوز 8 یا ویندوز 10 نیست - ویندوز XP بیش از 15 سال سن دارد. مقایسه یک کامپیوتر ویندوز XP با MacBook جدید با سیستم عامل جدید مانند مقایسه یک سمند با فراری است. اگر میخواهید بین خرید یک پی سی یا یک مکینتاش تصمیم بگیرید، مطمئن شوید که آخرین مدلها را مقایسه میکنید و آنها دارای اجزای سخت افزاری مشابه هستند.

تبلیغات در پایین ادامه ی مطلب

نظرات شما


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی