کامپیوتر پرسش - دنیای کامپیوترها

شناسه منابع یکسان HTTP

شناسه منابع یکسان HTTP

یکی دیگر از پارامترهای HTTP شناسه منابع یکسان است.

نسخه HTTP

نسخه HTTP

نسخه HTTP یکی از شاخص های مهم HTTP است. در این پروتکل برای تعیین نسخه از طرح شماره گذاری <major>.<minor>استفاده می کنند. نسخه ی پیام HTTP با استفاده از HTTP-Version در خط اول نشان داده می شود. در زیر نحوه نگارش دستور مشخص کردن شماره نسخه HTTP را مشاهده می کنید:

HTTP-Version="HTTP""/" 1*DIGIT "." 1*DIGIT

مثال

HTTP/1.0

Or

HTTP/1.1

جلسه قبل | جلسه بعد

ساختار HTTP

ساختار HTTP

در نمودار زیر یک طراحی بسیار ساده از فرآیند وب را مشاهده می کنید و به صورت کلی این ساختار معماری پروتکل HTTP است.

پروتکل HTTP

HTTP یک پروتکل پاسخ و درخواست مبتنی بر معماری سرور و کلاینت (مشتری) است که در آن مرورگرهای وب، ربات ها و موتورهای جستجو و غیره مانند مشتریان HTTP عمل می کنند. و سرور وب به عنوان یک سرور عمل می کند.

کلاینت یا مشتری

مشتری HTTP، درخواستی را در قالب یکی از روش های درخواست مانند URI و نسخه پروتکل به سرور ارسال می کند. به دنبال پیام MIMEE مانند محتوا درخواست modifiers، اطلاعات مشتری و محتوای بدنه که ممکن است برروی یک اتصال TCP/IP باشد.

نکته: یو آر آی (مخفف شناسه اختصاصی منبع)، URI یکسری از حروف و نمادها (کاراکتر) است که دسترسی مشتری را به یک منبع تعیین می کند.

سرور

سرور HTTP با استفاده از خط وضعیت (Status Line) پاسخ را ارسال می کند. سرور HTTP شامل  نسخه پروتکل پیام رسان متنی، کدهای موفق یا ناموفق (خطا)، یک پیام مانند MIME حاوی اطلاعات سرور، اطلاعات متنی مربوط به متا (eta) و محتوای موجود در بدنه.

جلسه قبل | جلسه بعد

ویژگی های اساسی HTTP

ویژگی های اساسی HTTP

به صورت کلی سه ویژگی اصلی وجود دارد که یک پروتکل ساده و قدرتمند HTTP را ایجاد می کند. این سه ویژگی عبارتند از:

1.     HTTP بدون اتصال است

2.     HTTP یک رسانه مستقل است

3.     HTTP بدون مرز و نامحدود است

در ادامه ی مطلب در مورد این سه ویژگی صحبت خواهیم کرد.

آموزش HTTP

آموزش HTTP

قبل از اینکه این آموزش را شروع کنیم، بهتر است بدانید که داشتن درک پایه ای از مفاهیم وب، مروگرها و سرورها می تواند کمک بسیاری به شما کند. بنابراین اگر با این مفاهیم آشنایی ندارید پیشنهاد می کنیم حدالامکان ابتدا به سراغ آنها رفته و سپس به این دوره ی آموزشی بازگردید.

در این آموزش ما به سراغ پروتکل انتقال ابرمتن (HTTP) رفتیم، تا بتوانیم به توسعه دهندگان و طراحان وب به درک بهتر این پروتکل مهم کمک کنیم.

رپورتاژ آگهی ویژه