close
تبلیغات در اینترنت
فرهنگ لغت کامپیوتر - کامپیوتر پرسش
ماوس پا

ماوس پا

ماوس پا یا Footmouse یکی از انواع ماوس های کامپیوتری است که به کاربران اجازه می دهد نشانگر ماوس را با استفاده از پا کنترل کنند. این ایده ی پشت این فناوری این است که کاربر بتواند هر دو دست خود را برروی صفحه کلید بگذارد و همچنان بتواند با ماوس نیز کار کند. یکی از شرکت هایی که از این ماوس ها تولید می کند، هانتر دیجیتال (Hunter Digital) است.

ادامه ی مطلب
بی سیم

بی سیم

وایرلس(Wireless) یا بی سیم به طور غیر مستقیم Cordless (بدون کابل) نیز شناخته می شود، بی سیم، توانایی کارکردن دستگاه بدون هیچگونه سیم است که باعث گردش جریان اطلاعات شود.

سحت افزار بی سیم

دستگاه های سخت افزاری بی سیم کامپیوتر مانند ماوس بی سیم یا صفحه کلید بی سیم می توانند از طریق بلوتوث، مادون قرمز یا RF استفاده کنند. با این حال امروزه استفاده از مادون قرمز بسیار کمتر شده است.

توجه: اگرچه دستگاه های وایرلس بدون سیم کار می کنند، اما برای کارکردن و پخش سیگنال به یک دستگاه نیاز دارند. به عنوان مثال یک ماوس بلوتوثی نیاز به فرستنده و گیرنده سینگال بلوتوث از طریق یو اس بی دارد. همچنین تمامی دستگاه های سخت افزاری بی سیم به برق نیاز دارند که این برق معمولا از طریق باتری ها تأمین می شود.

شبکه بی سیم

شبکه های وایرلس معمولا به عنوان یک شبکه Wi-Fi شناخته می شوند، Wi-Fi یکی از استانداردهای IEEE 802.11 است که برای ارتباطات بی سیم استفاده می شود. امروزه روترهای بی سیم که Wi-Fi را ارائه می دهند در بسیاری از خانه ها برای کامپیوترها، گوشی های هوشمند و تبلت ها و با هدف اتصال به اینترنت استفاده می شوند.

پنهای باند بی سیم

علاوه بر شبکه های بی سیم در خانه، دیگر کاربرد بی سیم پهن باند مانند EVDO، ماهواره و وایمکس (WiMax) وجودارد. همچنین کاربران گوشی های هوشمند می توانند از گوشی خود به عنوان نقطه اتصال بی سیم (Hotspot) استفاده کنند و با کامپیوتر خود به آن متصل شوند.

ادامه ی مطلب
یو اس بی

یو اس بی

مخفف عبارت Universal serial bus به معنی درگاه سریال جهانی است. به فارسی آن را با "همه گذر" معادل کرده اند، USB (تلفظ رسمی آن: yoo-es-bee) یک رابط افزونه ای و اجرایی است که اجازه می دهد یک کامپیوتر برای برقراری ارتباط با دستگاه های جانبی و غیره متصل شود. تعداد دستگاه هایی که با USB متصل می شوند بسیار وسیع هستند؛ انواع صفحه کلید ها و ماوس ها، تا پخش کننده های موسیقی و فلش درایوها(Flash Drives). در آینده مقاله ای برای معرفی دستگاه هایی که از USB پشتیبانی می کنند منتشر خواهیم کرد.

USB می تواند برای ارسال قدرت (جریان برق) به دستگاه های خاص مانند تلفن های هوشمند و تبلت استفاده شود و باتری های آنان را شارژ نماید. اولین نسخه تجاری درگاه سریال جهانی (نسخه 1.0) در ژانویه سال 1996 معرفی شد. این استاندارد به سرعت توسط شرکت های Intel (اینتل)، Compaq (کامپک)، Microsoft (مایکروسافت) و غیره پذیرفته شد.

پورت های USB در کجا قرار دارند؟

امروزه تقریبا تمام کامپیوترهای مدرن حداقل یک پورت USB دارند. در زیر لیستی را آماده کرده ایم که معمولا شرکت های کامپیوتری درگاه های USB را در آن جا قرار می دهند.

کامپیوتر رومیزی (دسکتاپ)  کامپیوترهای رومیزی معمولا دارای دو تا چهار پورت در قسمت جلو و دو تا هشت پورت در پشت هستند.

کامپیوتر لپ تاپ  لپ تاپ دارای یک تا چهار پورت در سمت چپ، راست یا هر دو طرف است.

کامپیوتر تبلت  برخی از تبلت ها دارای یک پورت جانبی مخصوص USB هستند، اما به طور معمول باید از میکرو USBها و گاهی اوقات USB-Cها از درگاه شارژ تبلت استفاده کرد.

گوشی های هوشمند  این دستگاه ها همانند تبلت ها هستند، USB گوشی های هوشمند برای شارژ و انتقال داده ها به صورت USB-C یا میکرو USB استفاده می شود.

ادامه ی مطلب
MS-DOS

MS-DOS

مخفف عبارت Microsoft Disk Operating System، MS-DOS یک سیستم عامل غیرگرافیکی مشتق شده از DOS-86 است که برای کامپیوترهای سازگار با IBM توسعه داده شد. MS-DOS ابتدا توسط تیم پاترسون (Tim Paterson) نوشته شده و مایکروسافت در اوت سال 1981 آنرا معرفی کرد و آخرین بار در سال 1994 هنگامی که MS-DOS 6.22 منتشر شد، به روزرسانی شد. در MS-DOS کاربران از خط فرمان به جای GUI (مانند ویندوز) فایل های خود را اجرا می کنند.

امروزه MS-DOS دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد؛ با این وجود، پوسته فرمان، که معمولا با عنوان خط فرمان ویندوز شناخته می شود، هنوز هم توسط بسیاری از کاربران استفاده می شود. در تصویر زیر نمونه ای از نمای کلی خط فرمان ویندوز 10 است.

 خط فرمان ویندوز 10

اکثر کاربران کامپیوتر فقط نحوه ی حرکت با ماوس در ویندوز مایکروسافت را بلد هستند. برخلاف ویندوز، MS-DOS با استفاده از دستورات MS-DOS هدایت می شود. برای مثال، اگر بخواهید فایلی را در ویندوز مشاهده کنید برروی آن دوبار کلیک  می کنید. در MS-DOS، با استفاده از دستور cd می توان وارد پوشه شد و سپس با استفاده از دستور dir، فایل های موجود در آن پوشه را لیست کرد.

ادامه ی مطلب