دانلود کتاب برنامه نویسی به زبان C

دانلود کتاب برنامه نویسی به زبان C


مقدمه:

مدت هاست که زبان C به عنوان یک زبان برنامه سازی قدرتمند، در دانشگاه ها، صنایع و تجارت مورد بهره برداری قرار می گیرد. وجود منابع منابع آموزش غنی C، کمک شایانی به پیشرفت علم انفورماتیک در این مراکز است. ویرایش اوّل این کتاب که 16 بار به چاپ رسیده است، مرجع کاملی در زبان C بود که مورد استقبال اساتید محترم، دانشجویان و سایر علاقه مندان قرار گرفت. ویرایش دوم این کتاب به چاپ بیست و ششم رسیده است. اکنون در ویرایش سوم کتاب به سر می بریم. در این ویرایش، تغییرات اساسی به وجود آمده است تا تدریس آن توسط اساتید و فراگیری آن توسط دانشجویان آسانتر شود.

دانلود کتاب مرجع کامل برنامه نویسی به زبان C

دانلود با لینک مستقیم

نگارنده معتقد است هنر این کتاب این است که در فصل های اولیه، با ارائه مثال های ساده و روان، مفاهیم زبان C را آموزش می دهد. ذکر  مثال های پیچیده، همزمان با آموزش ساختارهای زبان، از میزان بهره گیری از درس می کاهد، زیرا دانشجو بیش از آن که به ساختارهای زبان توجه کند، به حل مسئله پیچیده معطوف خواهد شد. پس از بررسی ساختارهای زبان، کاربردهای عمده زبان C در طراحی و برنامه نویسی مورد بررسی قرار می گیرد. در کتاب، موضوعات بسیار گسترده ای بحث شده اند، و الگوریتم ها، توابع و روش های بسیار ارزشمندی برای برنامه نویسی در C ارائه گردیدند. مهندسی نرم افزار در C، طراحی به کمک کامپیوتر (گرافیک)، طراحی منوها، فشرده سازی و رمزگذاری داده ها، مدیریت صفحه کلید، مدل های حافظه و ارتباط با دستگاه های جانبی از جمله موضوعات مهمی هستند که در کتاب مطرح شده، برنامه های مفیدی نوشته شده اند.

فصل های اول تا هشتم کتاب باید به طور سلسله مراتب و به همین ترتیب مطالعه شوند. یعنی هر یک از این فصل ها پیشنیاز یکدیگرند. پس از مطالعه این فصل ها، خواننده می تواند هرفصل دلخواه را از این کتاب مطالعه کند و از مطالب آن بهره برداری نماید. در ویرایش های دوم و سوم کتاب، از نظرات اساتید محترمی که چندین سال این کتاب را تدریس نموده اند، استفاده شده است. دانشجویان نیز از نقاط مختلف کشور، طی مکاتباتی، نظرات خود را منعکس کردند که سعی شد حتی الامکان نظرات آنها نیز منظور شود.

تمام برنامه های کتاب، در محیط بورلند C و توربو C قابل اجرایند. همه برنامه ها با کامپیوتر تست شده اند تا از اشتباهات احتمالی در آنها جلوگیری به عمل آید. با تمام تلاشی که انجام شد تا کتاب عاری از اشتباه باشد، باز هم ممکن است، اشتباهی در آن وجود داشته باشد. از اساتید محترم و دانشجویان انتظار می رود، همچون گذشته، نظرات خود را منعکس نمایند تا در ویرایش های بعدی مورد توجه قرار گیرد. فرصت را غنیمت شمرده، پیشاپیش، از کسانی که نویسنده را از نظرات خود بهره مند می کنند، تشکر به عمل می آوردم.

بخشی از کتاب: مقدمات زبان C

زبان C در سال 1972 توسط ریچی طراحی شد. این زبان تکامل یافته زبان BCPL می باشد که طراح آن مارتین ریچاردز است. زبان BCPL از زبان B که طراح آن کن تامپسون می باشد، نتیجه شده است. علّت نامگذاری C این است که بعد از B طراحی شد.

کسانی که تاحدودی با زبانهای برنامه سازی آشنایی دارند، می دانند که زبان دیگری به نام زبان C++ وجود دارد و آن از C ناشی شده است. C++ علاوه برویژگی های C، ویژگیهای جدیدی دارد که در C موجود نیست. در کتاب حاضر، زبان برنامه نویسی C مورد بررسی قرار می گیرد. در این فصل، بعضی از عناصر زبان C را مورد بحث قرار می دهیم. بعضی از ویژگیهای زبان C عبارت اند از:

- زبان C یک زبان میانی است. زبان های برنامه سازی را می توان به سه دسته تقسیم کرد: زبان های سطح بالا، زبان های میانی، زبان های سطح پایین (جدول 1-1). علت میانی بودن زبان C این است که، از طرفی همانند زبان سطح پایینی مثل اسمبلی قادر اس مستقیما به حافظه دستیابی داشته باشد و با مفاهیم بیت، بایت و آدرس کار کند و از طرفی دیگر، برنامه های این زبان، همچون زبان های سطح بالایی مثل پاسکال، از قابلیت خوانایی بالایی برخوردارند. به عبارت دیگر، دستورالعملهای این زبان، به زبان محاوره ای انسان نزدیک است، که این ویژگی، مربوط به زبان های سطح بالا است.

- زبان C، یک زبان ساخت یافته است. در این زبان با استفاده از حلقه های تکراری مثل while, for و do while می توان برنامه هایی نوشت که قابلیت خوانایی و درک آنها بالا باشد. بعضی از زبان های ساخت یافته در جدول (1-2) آمده اند.

جدول 1-1 سطوح زبان های برنامه سازی

زبان های سطح بالا

زبان های میانی

زبان های سطح پایین

پاسکال

اِدا

ماجولا-2

کوبول

بیسیک

جاوا

فورث

C, C++

ماکرواسمبلر

اسمبلر

جدول 2-1 زبانها از نظر ساخت یافتگی

زبان های ساخت یافته

زبان های غیرساخت یافته

پاسکال

ادا

C, C++

ماجولا-2

جاوا

فرترن

بیسیک

کوبول

جدول3-1 کلمات کلیدی زبان C

 کلمات کلیدی زبان C

- زبان C، قابل انعطاف و بسیار قدرتمند است. در این زبان، هیچ محدودیتی برای برنامه نویس وجود ندارد. هر آنچه را که فکر می کنید، می توانید در این زبان پیاده سازی کنید.

- C، زبان برنامه نویسی سیستم است. برنامه های سیستم، برنامه هایی هستند که امکان بهره برداری از سخت افزار و سایر نرم افزارها را فراهم می کنند. بعضی از برنامه های سیستم عبارت اند از: سیستم عامل، مفسر، کامپایلر، ویراستارها، واژه پردازها، مدیریت بانکهای اطلاعاتی و اسمبلر.

- ارتباط تگنگاتنگی بین زبان C و اسمبلی وجود دارد و به این ترتیب می توان از تمام قابلیت های اسمبلی در زبان C استفاده کرد. چگونگی برقراری ارتباط بین این دو زبان، در فصل 21 به طور مفصل مورد بحث قرار می گیرد.

- C، زبان قابل حمل است. معنای قابلیت حمل این است که برنامه هایی که به زبان C، در یک نوع کامپیوتر (مثل آی.بی.اِم) نوشته شدند، بدون انجام تغییرات یا انجام تغییراتِ اندک، در کامپیوترهای دیگر (مثل VAX و DEC) قابل استفاده اند.

- C، زبان کوچکی است. تعداد کلمات کلیدی این زبان انگشت شمار است (30 کلمه کلیدی جدول 1-3). تصور نشود که هر چه تعداد کلمات کلیدی زبان بیشتر باشد، آن زبان قدرتمند است. به عنوان مثال، زبان بیسیک در حدود 150 کلمه کلیدی دارد ولی قدرت زبان C به مراتب بیشتر از زبان بیسیک است. توجه داشته باشید که بعضی از کامپایلرهای C، علاوه براین 32 کلمه کلیدی، کلمات دیگری را به زبان اضافه کرده اند (جدول 4-1).

- C نسبت به حروف حساس است. یعنی در این زبان، بین حروف کوچک و بزرگ تفاوت است و تمام کلمات کلیدی این زبان با حروف کوچک نوشته می شوند. به عنوان مثال، while یک کلمه کلیدی است ولی WHILE اینطور نیست. توصیه می شود که تمام برنامه های C با حروف کوچک نوشته شوند.

 کلمات کلیدی زبان سی از کامپایلرها

- دستورالعمل های برنامه C دارای ویژگیهای زیر هستند:

1. هر دستور زبان C به ; ختم می شود.

2. حداکثر طول یک دستور، 255 کاراکتر است.

3. هر دستور می تواند در یک یا چند سطر ادامه داشته باشد.

4. در هر سطر می توان چند دستور را تایپ (این کار، توصیه نمی شود).

5. توضیحات می توانند در بین */ و /* قرار گیرند و یا بعد از //ظاهر شوند:

/* This a sample comment */

// This is another sample comment

انواع داده ها

هدف از برنامه نویسی، ورود داده ها به کامپیوتر، پردازش داده ها و استخراج نتایج است. لذا، داده ها نقش مهمی را در برنامه نویسی ایفا می کنند. یکی از جنبه های زبانهای برنامه سازی که باید دقیقا مورد بررسی قرار گیرد، انواع داده هایی است که آن زبان با آن ها سر و کار دارد. در زبان C، پنج نوع داده وجود دارند که عبارتند از: char, int, float, double و void. نوع char برای ذخیره داده های کاراکتری مثل “a”, “b”, “x” به کار می رود. نوع int برای ذخیره اعداد صحیح مثل 125، 430، 1650 به کار می رود. نوع float برای ذخیره اعداد اعشاری مثل 15.5, 175.5 و 1250.25 به کار می رود و نوع double برای ذخیره اعداد اعشاری که بزرگتر از float باشند مورد استفاده واقع می شود. نوع void را در جای مناسبی تشریح خواهیم کرد. هر یک از انواع داده های char, int, float, double مقادیری را می پذیرند که ممکن است از پردازنده ای (CPU) به پردازنده دیگر متفاوت باشد. به عنوان مثال، طول نوع int در محیط های 16 بیتی مثل DOS یا ویندوز 3/1، شانزده بیت و در محیط های 32 بیتی مثل ویندوز NT، سی و دو بیت است. بنابراین، اگر برنامه هایی می نویسید که باید در محیط مختلف اجرا شوند، سعی کنید از کوچکترین مقدار انواع در C استفاده نمایید. انواع داده ها و مقادیر قابل قبول

با استفاده از کلماتی مثل signed (با علامت)، unsigned (بدون علامت)، long و short می توان انواع جدیدی را ایجاد کرد. کلمات signed, short, long و unsigned را می توان با انواع int به کار برد. نوع char را می توان با signed و unsigned به کار برد. Long به همراه double نیز قابل استفاده است. چون داده های نوع int  با علامت هستند، کاربرد signed با آنها، بی مورد است. انواع مختلف داده ها و مقادیری که هر یک از انواع پشتیبانی می کنند، در جدول 1-5 آمده است.

متغیرها

متغیر نامی برای کلمات حافظه است که داده ها در آنها قرار می گیرند و ممکن است در طول اجرای برنامه تغییر کنند. برای مراجعه به متغیر ها از نامشان استفاده می شود. لذا متغیرها امکان نامگذاری برای کلمات حافظه را فراهم می کنند. برای نام گذاری متغیرها می توان از ترکیبی از حروف a تا z یا A تا Z، ارقام و خط ربط (_) استفاده کرد، به طوری که اولی کاراکتر آنها رقم نباشد. نام متغیر می تواند با هر طولی باشد ولی 31 کاراکتر اول آن مورد استفاده قرار می گیردو بعضی از اسامی مجاز و غیرمجاز برای متغیرها در جدول 1-6 آمده اند.

تعریف متغییرها

همانطور که گفته شد، متغیرها محل ذخیره داده ها هستند و چون داده ها دارای نوع اند، متغیرها نیز باید دارای نوع باشند. به عبارت دیر، متغیرهای فاقد نوع، در C شناخته شده نیستند. قبل از به کارگرفتن متغیرها، باید نوع آن ها را مشخص کرد. نوع متغیر، مقادیری را که متغیر می تواند بپذیرد و اعمالی را که می توانند برروی آن مقادیر انجام شوند، مشخص می کند. تعیین نوع متغیر را تعریف متغییر گویند. برای تعیین متغیر، به صورت زیر عمل می شود:

نوع : نام تغیر;

در این شکل کلی، نوع داده، یکی از انواع موجود در جدول 1-5 است. برای تعیین نوع بیش از یک متغیر، باید آنها را با کاما از هم جدا کرد.

سرفصل های کتاب

فهرست مطالب کتاب آموزش زبان سی شامل: پیشگفتار، مقدمات زبان C، ساختار برنامه C و ورودی و خروجی، حلقه های تکرار و ساختارهای تصمیم، توابع و کلاس های حافظه، آرایه ها و رشته ها، اشاره گرها، ساختمان ها، صف، پشت، لیست پیوند و درخت، فایل ها، توابع کتابخانه ای، روش های مرتب سازی و جستجو، رمزگذاری و فشرده سازی متن ها، ساختمان کامپیوتر و وقفه ها، توابع کتابخانه ای، گرافیک، مدل های حافظه و مدیریت، مهندسی نرم افزار به کمک C، طراحی مفسر زبان های، دستورات پیش پردازنده، توابع کتابخانه ای، مدیریت منوها، ارتباط زبان C با اسمبلی، چندنکته برنامه نویسی، ارتباط با دستگاه های جانبی، منابع و مأخذ، ایندکس. امیدوارم از این کتاب کامل و مفید استفاده ببرید، شما در جدول زیر با کلیک برروی "دانلود با لینک مستقیم" می توانید این کتاب را به صورت رایگان دریافت کنید.

شناسنامه و دانلود کتاب

نام: برنامه نویسی به زبان C

نویسنده: مهندس عین الله جعفرنژادقمی

ناشر: علوم رایانه

تعداد صفحات: 664/PDF

فرمت فایل و حجم: .RAR و 19 مگابایت

نشر مجدد و دریافت از: رسانه ی کامپیوتر پرسش

دانلود با لینک مستقیم

تبلیغات در پایین ادامه ی مطلب

نظرات شما


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی