چگونه از ماوس استفاده کنیم؟

چگونه از ماوس استفاده کنیم؟


ماوس کامپیوتری یک دستگاه ورودی اشاره گر صفحه نمایش است که در تمامی کامپیوترهای رومیزی (دسکتاپ) به وسیله دست استفاده می شود. دستگاه های تلفن همراه و لپ تاپ ها برای حمل و نقل راحت تر به جای ماوس از صفحه لمسی یا تاچ پد استفاده می کنند. دستگاه هایی مانند گوشی های هوشمند و تبلت ها از یک صفحه نمایش لمسی برای ورودی اشاره گر استفاده می کنند. این مقاله برای کمک به کاربرانی که تازه با کامپیوترهای رومیزی آشنا شده اند و می خواهند طرز استفاده از ماوس را بدانند مفید است.

اتصال ماوس به کامپیوتر

قبل از اینکه بتوانید از ماوس استفاده کنید باید آنرا به درستی به کامپیوتر متصل کنید. اگر به تازگی یک کامپیوتر را خریداری کردید و نحوه اتصال آن را نمی دانید می توانید از صفحه "مراحل اتصال و نصب ماوس" ما استفاده کنید (به زودی منتشر می شود).

با ماوس آشنا شوید

ماوس های کامپیوتری امروزه شامل دو دکمه و یک چرخ ماوس هستند که در تصویر زیر نمونه ای از آنها را مشاهده می کنید. به طور پیشفرض دکمه سمت چپ به عنوان چپ کلیک عمل می کند و دکمه ماوس پیشفرض شما برای اکثر اقدامات روی ماوس است. دکمه سمت راست ماوس نیز به عنوان راست کلیک عمل می کند و به شما یک منو یا گزینه های دیگری را می دهد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

نکته: اگر شما چپ دست هستید می توانید دکمه های ماوس را تغییر دهید.

چرخ ماوس را می توان برای حرکت به بالا و پایین، چپ و راست استفاده کرد که جزئیات بیشتر در ادامه ی این صفحه بیان شده است.

 ماوس نوری و مکانیکی

معمولا ماوس با یکی از دو تکنولوژی که نام می بریم کار می کند. اولین و محبوبترین نوع آن ماوس های نوری است که با استفاده از LED یا لیزر کار می کنند، این ال ای دی ها و لیزرها نور را روی یک سطح پخش می کنند و توسط یک دوربین برای تشخیص حرکت کنترل می شود. نوع دوم از تکنولوژی که قدیمی تر است و امروزه کمتر به چشم می آید ماوس های مکانیکی است که از توپ و چرخ برای تعیین حرکت ماوس استفاده می شود.

نگه داشتن ماوس

برای نگه داشتن ماوس، انگشت شست خود را در کنار ماوس و انگشت اشاره خود را برروی دکمه سمت چپ و انگشت وسط را روی دکمه سمت راست قرار دهید. در حالی که ماوس را نگه داشته اید دست خود را راحت قرار دهید و مطمئن شوید که بازوی شما به صورت عمودی قرار گرفته است. مچ دست شما هیچگاه نباید زاویه داشته باشد.

برای حرکت دادن ماوس به سمت چپ از انگشت حلقه و انگشت کوچک استفاده کنید و برای حرکت به سمت راست از انگشت شست خود استفاده کنید. حرکت های بالا و پایین را با آرام گرفتن ماوس و با هل دادن یا کشیدن انجام دهید.

حرکت اشاره گر ماوس

ماوس را بردارید و آنرا در مرکز پد ماوس (زیرماوسی) بگذارید، سپس ماوس را به چپ و راست، بالا و پایین حرکت دهید تا اشاره گر ماوس برروی صفحه نمایش حرکت کند. اگر به لبه پد ماوس خود رسیدید، ماوس را بردارید و آن را به سمت مخالف ببرید و سپس به جهتی که می خواهید اشاره گر حرکت کند آنرا تکان دهید.

یکی از راهکارها برای تشخیص موقعیت اشاره گر ماوس استفاده از محور X و Y است. اگر ماوس را به سمت راست حرکت دهید، مقدار محور X افزایش می یابد و اگر به سمت چپ حرکت دهید مقدار X کاهش می یابد. اگر ماوس را به سمت بالا حرکت دهید، مقدار محور Y افزایش می یابد و اگر ماوس را به سمت پایین حرکت دهید مقدار محور y کاهش می یابد.

ماوس را در همین صفحه حرکت دهید و مقدار X و Y را در فرم زیر مشاهده کنید.

محور ماوس X
محور ماوس Y 

سعی کنید پد ماوس یا همان زیر ماوس خود را بزرگ انتخاب کنید تا مجبور نباشید مرتب ماوس خود را به دلیل رسیدن به لبه پد بردارید.

نکته: اگر کسی را می شناسید که سرعت استفاده از ماوس آهسته دارید به آن پیشنهاد بازی Solitaire or FreeCell را بدهید. این بازی ها آسان هستند و از آن می توانند برای تمرین حرکت، کلیک کردن و کشیدن و رها کردن ماوس استفاده کنند.

درک مکان نما یا اشاره گر (نشانگر) ماوس

همانطور که ماوس خود را حرکت می دهید، مکان نما (اشاره گر) می تواند به گونه ای تغییر کند که برروی انواع مختلفی از اشیاء در شناور بماند. برای مثال در تصویر متحرک زیر، نشانگر ماوس همانند یک فلش است. هنگامی که برروی متن می رود به شکل حرف Iدر می آید. و هنگامی که برروی یک لینک در مرورگر قرار می گیرد به شکل یک دست تغییر پیدا می کند.

نکته: هر برنامه و حتی یک صفحه وب می تواند نحوه نشان دادن ماوس را تغییر دهید.

نشانگر ماوس

تمرین حالت شناور نشانگر ماوس

در این مثال متنی، می توانید استفاده ماوس برای عبارات و کلمه ها را تمرین کنید تا حالات اشاره گر ماوس را درک کنید. اگر نشانگر ماوس برروی متنی نباشد حالت آن شبیه به یک فلش است. اگر نشانگر ماوس خود را برروی این متن ها بیاورید شکل آن شبیه به حرف I خواهد شد که اجازه می دهد متن را انتخاب یا برجسته کنید (در ادامه بیشتر توضیح می دهیم). و اگر ماوس شما برروی یک لینک قرار گیرد شکل آن شبیه به یک دست می شود و اگر روی لینک کلیک کنید به بخش بعدی آموزش می روید.

کلیک کردن با ماوس

پس از تمرین حرکت نشانگر ماوس نوبت به یکی دیگر از ویژگی های مهم ماوس یعنی کلیک کردن روی دکمه ها می رسد. همانطور که قبلا ذکر شد، اکثر کلیک ها با استفاده از دکمه سمت چپ ماوس انجام می شود و با کلیک چپ می توانید اشیاء را انتخاب، باز و انتقال دهید.

تمرین چپ کلیک با استفاده از چک باکس

در قسمت زیر چندین گزینه را مشاهده می کنید که می توانید در جعبه کنار آنها چپ کلیک کنید تا یک علامت تیک در آنها قرار گیرد.

گزینه اول
گزینه دوم
گزینه سوم
گزینه چهارم
گزینه پنجم

تمرین چپ کلیک با استفاده متن

بازکردن فایل یا برنامه

برای بازکردن یک فایل یا برنامه در ویندوز کامپیوتر، ابتدا روی آیکون برنامه یا فایلی که میخواهید باز شود بروید و سپس روی دکمه سمت چپ ماوس دوبار کلیک کنید. برای دوبار کلیک کردن کافیست دکمه سمت چپ ماوس را دوبار به سرعت فشار دهید. به دلیل انکه باید سریع اینکار را انجام داد، در ابتدا کاربرانی که تازه وارد هستند عمل دوبار کلیک دشوار است ولی با تمرین اینکار بسیار راحت تر از آنچه که فکرش را بکنند انجام می دهند. اگر شما دوبار کلیک را خیلی آهسته انجام دهید، فایل یا برنامه باز نمی شود و ممکن است به مکان دیگر نیز کشیده شود اما جای نگرانی نیست.

نکته: کسانی که نمی توانند دوبارکلیک را با سرعت انجام دهند، امکان کاهش سرعت دوبار کلیک نیز وجود دارد.

تمرین دوبار کلیک

روی این متن دوبار کلیک کنید

 

تمرین دوبار کلیک برروی متن

توجه: اگرچه اکثر پوشه ها و برنامه ها با دوبار کلیک باز می شود، اما برخی از منوها و سایرویژگی ها در ویندوز مانند بستن یک پنجره تنها با یک بار کلیک عمل می کند. حتی در برخی از منوها مانند منوی استارت برای بازکردن پوشه یا برنامه به یکبار کلیک نیاز است.

انتخاب یک شئ و برجسته کردن متن

هنگامی که نشانگر ماوس برروی یکی از اشیاء ویندوز (مانند ایکون یک برنامه) قرار دارد با یک چپ کلیک می توانید ایتم را انتخاب یا برجسته کنید. اگر می خواهید چندین فایل را انتخاب کنید، همانند تصویر متحرک زیر در یک گوشه از پنجره کلیک راست کرده و ماوس را حرکت دهید تا پوشه ها و برنامه ها برجسته شوند.

برای انتخاب متن، به انتهای متن بروید و دکمه چپ ماوس را فشار دهید و به طرف راست بروید و اگر می خواهید چند خط متن را انتخاب کنید، ماوس را به سمت راست و بالا حرکت دهید.

تمرین برجسته کردن متن

در اینجا می توانید با استفاده از ماوس یک متن را برجسته کنید.

کشیدن و رها کردن

نحوه کشیدن و رها کردن

عبارت "کشیدن و رها کردن" یا drag-and-drop برای توصیف عمل انتخاب یک شئ یا بخشی از متن، حرکت آن (کشیدن) و سپس قرار دادن آن (رها کردن) در یک منطقه است. به عنوان مثال برای کشیدن و رها کردن یک شئ از جمله یک آیکون، ابتدا باید نشانگر ماوس خود را روی آن ببرید. سپس، دکمه سمت چپ ماوس را فشار داده و نگه دارید، آن را به جایی که می خواهید حرکت دهید و دکمه را برای تنظیم آن ازاد کنید.

مشاهده گزینه ها یا کلیک راست

منوی راست کلیک

 

برای مشاهده گزینه های هرچیزی در کامپیوتر، نشانگر ماوس خود را روی متن، آیکون، پوشه یا فایل ببرید و سپس دکمه راس ماوس را فشار دهید (راست کلیک). اگر در منوی باز شده گزینه یا اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا نکردید در همان منو برروی گزینه "Propertis" کلیک کنید. معمولا در منوی باز شده گزینه هایی همچون: کات (برش)، کپی و پیست (چسباندن) وجود دارد.

کپی پیست با استفاده از ماوس

همانطور که در بالا گفته شده با کلیک راست کردن برروی اشیاء می توانید بسیاری از گزینه ها مانند، کپی کردن، پیست کردن و کات کردن را مشاده کنید.

تمرین کپی و چسباندن با استفاده از ماوس

از دو کادر منی زیر استفاده کنید، از کادر اول متن را به کادر دوم کپی کنید. برای انجام این کار ابتدا متن را با سه بارکلیک انتخاب کنید یا با استفاده از راست کلیک و حرکت دادن ماوس متن را انتخاب کنید. سپس برروی متن انتخاب شده چپ کلیک کنید تا منو برای شما باز شود. سپس در منوی کشویی باز شده برروی گزینه "copy" کلیک نمایید، در ادامه نشانگر ماوس خود را روی کادر دوم ببرید و دوباره چپ کلیک نمایید تا منو باز شود در این منو گزینه "paste" را انتخاب نمایید تا عمل کپی پیست انجام شود.


استفاده از چرخ ماوس

چرخ یا غلتک ماوس اجازه می دهد تا به بالا و پایین هر صفحه بدون استفاده از نوار اسکرول عمودی حرکت کنید. اگر ماوس چرخ دار داشته باشید می توانید از آن برای بالا و پایین رفتن در این صفحه استفاده کنید. معمولا این چرخ در میان دو دکمه چپ و راست ماوس قرار دارد.

نکته: اکثر ماوس های امروز چرخ ماوس را به عنوان دکمه سوم در اختیار شما قرار می دهند. برای مثال، اگر برروی این لینک  بروید و چرخ ماوس را به سمت پایین فشار دهید صفحه اصلی رسانه کامپیوتر پرسش در یک پنجره جدید باز می شود. در واقع هرجا که شما با استفاده از چرخ ماوس برروی یک لینک کلیک کنید، آن لینک در یک برگه جدید در مرورگر باز می شود.

دیگر کلیدهای ماوس

امروزه بسیار ماوس های کامپیوتری را مشاهده می کنید که با طراحی های متفاوت ساخته و عرضه شده اند، در برخی از آنها به غیر از دکمه چپ، راست و چرخ دکمه های دیگری نیز وجود دارد. یکی از محبوبترین این کلیدهای اضافی، کلیدی است که در سمت چپ ماوس وجود دارد و در زیر انگشت شست قرار می گیرد. این دکمه قابل برنامه ریزی است ولی معمولا برای عقب و جلو رفتن در صفحات وب و پنجره های ویندوز استفاده می شود.

انواع ماوس

در نهایت، در نظر داشته باشید که ماوس ها انواع بسیار متفاوتی دارند که در کامپیوترهای مختلف استفاده می شوند. اگر هنوز ماوسی تهیه نکردید می توانید سری به فروشگاه های آنلاین بزنید و انواع مختلفی از انها را مشاهده کنید. خوشبختانه تنوع ماوس ها بسیار زیاد است و با توجه به نیاز هرکاربر ساخته و توسعه داده شده اند.

انواع ماوس های کامپیوتری

- ماوس بی سیم

-  فوت ماوس

- اینتلی ماوس

- جی ماوس

- جوی استیک

- مکانیکی

- صفحه لمسی

- نوری

- پویا

- ترک پوینت (ماوس در دکمه های صفحه کلید)

تبلیغات در پایین ادامه ی مطلب

نظرات شما


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی