ویژگی ها در HTML: تعریف و استفاده

ویژگی ها در HTML: تعریف و استفاده


ویژگی ها (مشخصه ها) یا Attributes به عناصر HTML اضافه می شوند تا اطلاعات بیشتری در مورد آن عنصر به مرورگر ارائه شود.

تگ های HTML می توانند شامل یک یا چند ویژگی باشند. همانطور که در فوق ذکر شد ویژگی به یک تگ افزوده می شود تا مرورگر اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی نمایش یا رفتار تگ داشته باشد. ویژگی ها شامل دو بخش اصلی هستند یعنی نام و مقدار که با علامت مساوی (=) از یک دیگر جدا می شوند.

مثال

مثال زیر را در نظر بگیرید:

<abbr title="زبان نشانه گذاری ابرمتن">HTML</abbr>

مشاهده نتیجه در ویرایشگر آنلاین

در مثال بالا ما از تگ <abbr> استفاده کردیم این تگ برای کلمات و عبارات مخفف یا اختصار استفاده می شود. امّا چیزی به تگ <abbr> اضافه شده است یک ویژگی. این ویژگی خاص (ویژگی عنوان «title») یک عنوان برای عنصر فراهم می کند.

همانطور که گفتیم هر ویژگی از دو بخش تشکیل می شود، در مثال بالا نام ویژگی title است و مقدار ویژگی "زبان نشانه گذاری ابرمتن" می باشد.

ویژگی عنوان (به صورت اختیاری) می تواند برای هر عنصر HTML اضافه شود تا اطلاعات اضافی در مورد محتویات عنصر را نمایش دهد. هنگامی که از تگ <abbr> استفاده می شود، این ویژگی توضیحات کامل کلمه مختصر را ارائه می دهد (یعنی می توانیم بگوییم نام اصلی کلمه مختصر شده را مشخص می کند).

هنگام استفاده از ویژگی عنوان، وقتی کاربر موس خود را روی عنصر می برد، مرورگر مقدار یا ارزش ویژگی را به صورت "ابزار راهنما" نشان می دهد. این ابزار راهنما یک نوار کوچک است که به صورت موقت نمایش داده می شود و سپس محو می شود.

چندویژگی

شما می توانید بیش از یک ویژگی را به یک عنصر اضافه کنید.

در اینجا یک مثال از اضافه کردن دو ویژگی به عنصر <a> (که برای ایجاد یک لینک به صفحه دیگر استفاده می شود) را آورده ایم.

<a href="http://www.computerquestion.ir" title="آموزش رایگان کامپیوتر">computer qeustion</a>

برای مشاهده نتیجه اینجا کلیک کنید.

ویژگی href موقعیت صفحه وبی را که به آن لینک می کنیم، مشخص می کند. به عبارت ساده تر آدرس وب سایت مورد نظر خود را در این ویژگی مشخص می کنیم.

همچنین از ویژگی title برای ارائه یک توضیح کوتاه در مورد سایت استفاده کردیم. مثلا در مثال بالا ما وب سایت خودمان یعنی computerquestion.ir را لینک و در ادامه برای عنوان آن عبارت آموزش رایگان کامپیوتر را انتخاب نمودیم.

دیگر ویژگی ها

برای عناصر زبان HTML ویژگی های مختلفی در دسترس است. در ادامه برخی از ویژگی هایی که اغلب مورد استفاده توسعه دهندگان وب قرار می گیرد را باهم مرور می کنیم.

Class: اگر از صفحه های استایل (سبک) آبشاری یا همان CSS در صفحه وب استفاده کنیم، ویژگی class کمک می کند تا کدهای CSS در عنصرهای مشخص شده HTML اعمال شود.

Style: از این ویژگی برای اعمال مستقیم کدهای CSS در HTML استفاده می شود (معمولا با نام استایل های درون خطی شناخته می شود).

Title: همانطور که در بالا مشاهده کردید، می توان برای نمایش "ابزار راهنما «tooltip»" عناصر از این ویژگی استفاده کرد. برای این ویژگی فقط متن را مقدار قرار می دهید و نه کدهای CSS و غیره.

برخی از ویژگی ها می توانند برروی هر عنصر HTML استفاده شوند، برخی در اکثر عناصر (امّا نه همه آنها) در دسترس هستند، درحالی که ویژگی های دیگر فقط در یک عنصر خاص قابل استفاده می باشند. امّا ویژگی های زیادی وجود دارد و شما لازم نیست که آنها را حفظ کنید. امکان خوبی که این ویژگی ها دارند این است که در اکثر موارد استفاده از آنها اختیاری است. بسیاری از عناصر HTML یک مقدار پیشفرض را به ویژگی آن اختصاص می دهند به این معنی اگر شما این ویژگی را قرار ندهید، به هرحال مقدار تعیین می شود. امّا با وجود اینها، برخی از تگ های HTML به یک ویژگی نیاز دارند (مانند مثالی که در بالا ذکر شد).

ویژگی های بیشتر را در این دوره ی آموزشی مشاهده خواهید کرد.

همیار کدنویسی

بسیاری از ویرایشگرهای HTML یک ویژگی «دستیار کد» دارند که هریک از ویژگی های موجود را در هنگام نوشتن برای تگ های HTML پیشنهاد می دهند. این می تواند به شدت کمک کند و موجب صرفه جویی در مصرف هریک از ویژگی های موجود در عنصر شود.

جلسه قبل | جلسه بعد

تبلیغات در پایین ادامه ی مطلب

نظرات شما


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی