نام دامنه چیست؟

نام دامنه چیست؟


نام دامنه یک نام خاص است که می توانید به صفحه وب یا صفحه فضای خود اعمال کنید. هنگامی که شما آن را روی وب سایت خود اعمال میکنید، کاربران میتوانند با تایپ کردن این نام دامنه در نوار آدرس مرورگر، به وبسایت شما برسند.

 

مثالهایی از نام دامنه computerquestion.ir و google.com هستند. با تایپ کردن نام دامنه ما یعنی (computerquestion.ir) به نوار آدرس می توانید به وب سایت "کامپیوتر پرسش" برسید.

 

درباره "www"

اکثر وبسایت ها یک زیر دامنه www به نام دامنه خود اعمال می کنند تا شما بتوانید با تایپ «www» و سپس نام دامنه (به عنوان مثال www.computerquestion.ir) به وب سایت برسید. بعد از اینکه نام دامنه را ثبت نام کردید، این کار در سرور DNS انجام می شود و هیچ ارتباطی با نام دامنه خود ندارد (به عنوان مثال شما می توانید www را به هر نام دامنه اضافه کنید). شما همچنین می توانید زیر دامنه های دیگری را که می خواهید اضافه کنید.

 

شما می توانید به هر صفحه ای در یک وب سایت با تایپ کردن نام دامنه و سپس مسیر به صفحه آن دسترسی پیدا کنید. به عنوان مثال،

 

فقط یک نفر / شرکت می تواند نام دامنه خود را در هر زمان داشته باشد. پس اگر بخواهید یک دامنه با نام mysite.com داشته باشید، نباید از قبل کسی آن را ثبت کرده باشد یا اگر ثبت کرده شما باید پیشنهاد خرید به صاحب آن دامنه را بدهید. شما همچنین میتوانید منتظر به پایان رسیدن انقضای آن بنشینید امّا اینکار معقول نیست و ممکن است زمان زیادی را از شما بگیرد.

 

انواع نام دامنه

انواع مختلفی از نام دامنه وجود دارد. شایعترین آنها دامنه های عمومی (که شامل .com) و دامنه های کد کشور (که از دو حرف نام کشور استفاده میکنند، مانند .ir برای ایران).

 

شما می توانید نوع نام دامنه را با فرمت آن بگویید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع مختلف نام دامنه، این لیست از پسوندهای دامنه و تعاریف را مشاهده کنید.

 

دامنه های سطح بالا

آخرین بخش نام دامنه (به عنوان مثال .com) به عنوان دامنه سطح بالا ارجاع می شود.

 

بسیاری از دامنه های سطح بالا بیشتر از کسانی هستند که پسوند com را دارند. بسیاری از پسوندهای دیگر نیز وجود دارند که می توانند از آن استفاده کنند، مانند .net، .org، .biz، .info و تعدادی دیگر. برای مثال، اکثر این موارد یک هدف کلی دارند. org برای سازمانها ایجاد میشود، .info برای سایتهای اطلاعاتی است.

 

اگر نسخه com. نام انتخاب شده شما در دسترس نباشد، یک دامنه سطح بالای دیگری در دسترس خواهد بود. به عنوان مثال، mycompany.com و mycompany.org دو نام دامنه متفاوت هستند - یک شرکت می تواند ثبت نام com. را انجام دهد و دیگری می تواند نسخه org. را ثبت کند. همین امر برای نام دامنه خاص شرکت نیز اعمال می شود. برخی از کشورها دارای معیارهای بیشتری هستند که باید قبل از اینکه بتوان دامنه ها را ثبت کرد پسوندهای آن کشور را مشاهده کرد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دامنه های سطح بالا، این مقاله را در دامنه های سطح بالا مشاهده کنید.

 

انتخاب نام دامنه

شما باید یک نام دامنه را انتخاب کنید که واقعا نشان دهنده آنچه در مورد وب سایت شماست. شما باید سعی کنید نام دامنه خود را مختصر بنویسید. اگر از کلمات چندگانه تشکیل شده باشد، تفکیک هر کلمه با یک خط فاصله بهتر است. این نیز به در دسترس بودن نام دامنه مورد نظر شما بستگی دارد.

 

اگر متوجه شوید که نام دامنه مورد نظر شما قبلا تحت تمام پسوندهای کاربردی ثبت شده است، ممکن است نیاز به خلاقیت داشته باشید و به نام دامنه دیگری فکر کنید. در این مرحله، ممکن است لازم باشد نام وب سایت خود را نیز در نظر بگیرید. اگر این یک گزینه مد نظر شما نیست، شما می توانید سعی کنید یک نام دامنه را از صاحب فعلی بخرید.

 

ثبت نام دامنه

شما در واقع نام دامنه را خریداری نمی کنید، آن را ثبت می کنید. برای انجام این کار، شما باید آن را با یک وبسایت ثبت نام دامنه ثبت کنید. شما می توانید انتخاب کنید چه مدت می خواهید ثبت نام کنید. گزینه ها به طور معمول شامل از 1 سال تا 10 سال می باشد.

 

خرید دامنه وقتی به کار برده میشود که، شما می توانید نام دامنه را خریداری کنید. یعنی شما می توانید این کار را انجام دهید اگر فرد دیگری قبلا نام دامنه مد نظر شما را را ثبت کرده باشد. پس از خرید شما هنوز هم باید نام دامنه را با یک سایت ثبت کننده ثبت کنید، در غیر این صورت فرد دیگری قادر خواهد بود پس از پایان دوره ثبت نام آن را ثبت کند.

 

بسیاری از ارائه دهندگان خدمات میزبانی وب شامل ثبت دامنه در بسته های میزبانی وب می شوند. در این مورد، شما نیازی به ثبت نام آن از طریق ثبت نام دامنه جداگانه ندارید.

 

شما میتوانید از طریق www.cpanel.ir اقدام به خرید هاست کنید! ما این وبسایت و میزبانی آن را تست کردیم.

 

شما همچنین میتوانید از طریق آموزش ثبت نام دامنه مراحل گام به گام ثبت یک دامین اختصاصی را ببینید.

 

میزبانی نام دامنه

پس از ثبت نام دامنه، ثبت نام دامنه شما احتمالا به یک صفحه وب است که از قبل پیکربندی شده است. این صفحه ممکن است تبلیغات بر روی آن داشته باشد - به این ترتیب آنها می توانند از نام دامنه خود پول بگیرند!

 

اگر شما به وب سایت خود نیاز دارید، باید سرورهای معتبر DNS را به عنوان نماینده ارائه دهنده میزبانی وب سایت خود به روز کنید. ارائه دهنده خدمات میزبانی وب یا هاستینگ شما می تواند این اطلاعات را به شما ارائه دهد. هنگامی که آنها را دریافت کرده اید، می توانید با استفاده از وب سایت ثبت دامنه خود به پنل کنترل وارد شوید. این پنل کنترل باید یک گزینه برای به روز رسانی سرورهای معتبر DNS از نام دامنه شما را داشته باشد.

 

اگر شما یک صفحه MySpace دارید، ممکن است نام دامنه خود را به آن تنظیم کنید. اگر چنین است، بخش "حمل و نقل دامنه و مای اسپیس" را در زیر ببینید.

 

پشت صحنه

هنگامی که ارائه دهنده میزبانی شما وب سایت شما را تنظیم می کند، آن را یک آدرس IP اختصاص می دهد. یک آدرس IP به نظر می رسد چیزی شبیه به این: 202.45.22.13 باشد. آدرس IP شما منحصر به فرد است - هیچ آدرس IP دیگری در اینترنت همانند آنچه که به وب سایت شما داده شده است، مشابه نیست. از لحاظ فنی، شما حتی نیازی به نام دامنه ندارید. فقط مشکل این است که حفظ کردن آدرس های آی پی سخت است. پس حفظ یک نام دامنه و داشتن آن بسیار راحتتر و جذابتر است.

 

به هر حال، پس از اینکه ارائه دهنده میزبانی شما یک آدرس IP را به وب سایت شما اختصاص می دهد، شما می توانید نام دامنه را به آدرس IP اختصاص دهید. هنگامی که شما در جزئیات یک سرور معتبر DNS وارد می شوید، مشخص می کنید که کدام سرور باید برای حل و فصل این نام دامنه استفاده شود. سرور معتبر DNS نام دامنه شما را با یک آدرس IP لینک می کند. شما می توانید نام دامنه های متعدد را به عنوان اشاره به یک آدرس IP مشابه داشته باشید. بنابراین، می توانید mycompany.com، mycompany.org و mycompanys-product.com همه را به یک وب سایت متصل کنید.

 

حمل و نقل دامنه

اگر می خواهید نام دامنه خود را «فوروارد» بگذارید، می توانید به وب سایت دیگری ریدایرکت را ارجاع دهید. این جایی است که نام دامنه شما به جای نقشه برداری به یک وبسایت به یک صفحه وب دیگر هدایت می شود.

 

شما همچنین ماسک را نصب کنید، که اجازه می دهد نام دامنه در نوار آدرس باقی بماند (به جای نام فرستنده).

 

استفاده از نام دامنه

اگر چه بسیاری از افراد نام دامنه برای استفاده در وب سایت خود ثبت نام می کنند، دلایل دیگری نیز وجود دارند که افراد دامنه را ثبت می کنند.

 

در اینجا برخی از رایج ترین استفاده ها برای دامنه را قرار میدهیم.

 

برای رفع هرگونه ابهام از بخش نظرات استفاده کنید، برای رفع هرگونه مشکل و سوال یا درخواست پشتیبانی از بخش تماس باما استفاده کنید.

تبلیغات در پایین ادامه ی مطلب

نظرات شما


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی