کامپیوتر یا تبلت

کامپیوتر یا تبلت


مصرف کنندگان در هنگام خرید یک دستگاه کامپیوتری گزینه های گسترده ای دارند. دو مورد از این گزینه ها عبارتند از:

1- سیستم کامپیوتری کامل (دسکتاپ یا لپ تاپ)

2- تبلت

هر دوی می توانند قابلیت های محسابتی و کارهای زیادی را انجام دهند همچون اجرای نرم افزارها و سیستم عامل های مختلف، امّا عوامل متعددی در انتخاب بین این دو گزینه وجود دارد. در ادامه ی مطلب ما لیستی از مهم ترین عوامل را برای این دستگاه ها در نظر گرفته ایم و آن ها را با یکدیگر مقایسه کرده ایم. این به شما کمک می کند تا در خرید کامپیوتر به دچار اشتباه نشوید.

نکته:Apple iPad و یک تبلت اندرویدی هر دو به عنوان دستگاه تبلت شناخته می شوند.

موضوعات

ما در 13 موضوع مختلف کامپیوترها و تبلت ها رو مورد بررسی و مقایسه قرار می دهیم در نهایت شما می توانید با بررسی موضوعات انتخاب صحیح را انجام داده و سپس به خرید سیستم مورد نظر فکر کنید.

قدرت

کامپیوتر: یک کامپیوتر دسکتاپ یا لپ تاپ دارای پردازنده های محاسباتی قدرتمند است همچنین یک سیستم خنک کننده متناسب با آن برای پردازنده ها قرار داده شده است، که به شما کمک می کند مدت زمان زیادی را با سیستم تجربه کنید.

تبلت: تبلت ها بسیار فشرده شده هستند و نمی توانند قدرتی در محسابه همانند یک کامپیوتر قدرتمند را ارائه دهند و در نتیجه سیستم خنک کننده ضعیفی نیز دارند.

نتیجه: در این موضوع کامپیوتر برنده است.

قیمت

کامپیوتر: قیمت کامپیوترهای رومیزی و لپ تاپ به طور گسترده ای متفاوت است، قیمت این کامپیوترها برحسب قابلیت های آنها محاسبه می شود به عنوان مثال: فضای ذخیره سازی، قدرت پردازنده، حافظه و غیره. به طور معمول قیمت لپ تاپ ها بین 3.000.000 تا 25.000.000 تومان است.

تبلت: قیمت تبلت ها نیز براساس قابلیت ها و ویژگی های آن ها محاسبه می شود اما همانند لپ تاپ ها چنین تفاوت قیمتی وجود ندارد. قیمت یک تبلت می تواند بین 800.000 تا 15.000.000 میلیون باشد (این قیمت ها در مقیاس گرانترین ها و ارازنترین ها در نظر گرفته شده است).

نتیجه: در این موضوع تبلت برنده است.

اندازه صفحه

کامپیوتر: صفحه نمایش کامپیوترهای رومیزی معمولا از 17 اینچ به بالا است، همچنین از صفحه نمایش یک پروژکتور و تلویزیون نیز پشتیبانی می کنند. لپ تاپ ها نیز معمولا دارای صفحه نمایش هایی تا ابعاد 17 اینچ هستند.

تبلت: برخی از تبلت ها نیز می توانند به یک صفحه نمایش خارجی متصل شوند اما تعداد کمی از آنها از این قابلیت پشتیبانی می کنند. تبلت ها با توجه به اندازه جمع و جورتر از صفحه نمایش های کوچکتر مانند 5 اینچ تا 10 اینچ بهره می برند.

نتیجه: در این موضوع کامپیوتر برنده است.

قابل حمل بودن

کامپیوتر: کامپیوترهای رومیزی قابل حمل نیستند. کامپیوترهای لپ تاپ که قابلیت حمل را دارا هستنند، دارای وزن کمی می باشند و آسان در کوله پشتی قرار می گیرند، اما لپ تاپ هایی با صفحه نمایش بزرگتر از (17 اینچ) می توانند با حجم چندین و چند کیلوگرم همراه باشد و حمل آن مشکل است.

تبلت: تبلت ها قابل حمل تر از هر کامپیوتر و لپ تاپی هستند. آنها وزن بسیار کمی دارند و به راحتی در کیف پول های بزرگ یا کیف های کوچک قرار می گیرند. آن ها به گونه ای طراحی شده اند که همه جا همراه شما باشند در نتیجه قابلیت حمل بسیار بالایی دارند.

نتیجه: در این موضوع تبلت برنده است.

فضای ذخیره سازی

کامپیوتر: هارد دیسک کامپیوتر می تواند بیش از یک TB (ترابایت) را ذخیره سازی کند. حتی کامپیوترهای نسبتا ضعیف با 250 گیگابایت فضای ذخیره سازی همراه هستند که این فضا برای بسیاری از کاربران کافی است.

تبلت: تبلت ها دارای حافظه داخلی 8 تا 128 گیگابایت می باشند. در برخی موارد، ممکن است یک اسلات توسعه نیز در دسترس باشد، این ویژگی برای اضافه کردن فضای ذخیره سازی یک تبلت مؤثر است با این حال نهایتا 200 گیگابایت را می توانند ذخیره سازی کنند.

نتیجه: در این رده کامپیوتر برنده است.

عمر باتری

کامپیوتر: عمر باتری لپ تاپ های قدرتمند نیز به اندازه یک تبلت متوسط نیست.

تبلت: تبلت دارای صفحه نمایش بسیار کوچکتر است و دارای اجزای کمتری نسبت به یک کامپیوتر لپ تاپ می باشد که این ویژگی عمر باتری آن را افزایش می دهد.

نتیجه: در این موضوع تبلت برنده است.

سیستم عامل

کامپیوتر: کامپیوترهای دسکتاپ و لپ تاپ به علت نیاز به قدرت و حافظه محاسباتی، دارای سیستم عامل کامل تری هستند، همچنین با وجود برخی از نرم افزارها می توان نرم افزارهای تبلت ها را برروی لپ تاپ ها و کامپیوترهای دسکتاپ اجرا کرد.

تبلت: به علت قدرت محاسباتی و حافظه محدودتر سیستم عامل های ضعیف تری دارند. سیستم عامل Android و iOS اپل سیستم عامل کافی برای کاربران تبلت است، اما نه به اندازه سیستم عامل های دسکتاپ و لپ تاپ.

نتیجه: در این رده کامپیوتر برنده است.

ورود اطلاعات و ورودی کاربر

کامپیوتر: یک کامپیوتر از یک صفحه کلید برای ورود اطلاعات استفاده می کند که اکثر کاربران با آن آشنا هستند و از آن راحت استفاده می کنند. ماوس نیز برای پیمایش آسان و در صفحه نمایش و انتخاب موارد دلخواه استفاده می شود که کار را برای کاربران بسیار راحت می کند.

تبلت: دارای یک صفحه کلید برروی صفحه نمایش خود هستند که کوچکتر از حد استاندارد یک کامپیوتر می باشد و زمان یادگیری کار با آن ها بیشتر است. همچنین کاربرانی که انگشتان بزرگی دارند در تایپ کردن و وارد کردن اطلاعات به مشکل برخواهند خورد. البته ناگفته نماند که برخی از تبلت ها از یک صفحه کلید خارجی نیز پشتیبانی می کنند.

نتیجه: در این موضوع کامپیوتر برنده است.

زمان اجرا و صفحه لمسی

کامپیوتر: کامپیوترهای جدید با سیستم عامل های جدید زمان فوق العاده سریعی در زمان بوت و اجرای خود دارند و در این مورد بسیار پیشرفت کرده اند. با این حال، هنوزم هم از یک تبلت آهسته تر هستند. اگر چه برخی از لپ تاپ ها و دسکتاپ ها اکنون از لمس پشتیبانی می کنند اما اکثر آنها هیچ پشتیبانی از صفحه لمسی ندارند.

تبلت: به طور کلی، اکثر تبلت ها در هنگام بوت شدن بسیار سریع تر از اکثر کامپیوترها عمل می کنند. تمام تبلت ها از یک صفحه لمسی پشتیبانی می کنند که این برای کاربران تازه کار، مناسب تر است.

نتیجه: در این دو رده تبلت برنده است.

ارتقاء، نرم افزار و تجهیزات جانبی

در نظر داشته باشید که هر سه مورد بسیار مهم هستند و اگر آینده نگر هستید به این موضوع توجه زیادی داشته باشید.

کامپیوتر: همه کامپیوترها دارای برخی از قابلیت های ارتقاء مانند ارتقاء حافظه، فضای ذخیره سازی و یا حتی یک کارت توسعه جدید هستند. ناگفته نماند که ارتقاء سخت افزاری یک کامپیوتر هزینه هایی نیز در بردارد. در بخش نرم افزار نیز بسیار برنامه های کاربردی و مناسب طراحی شده است و شما تقریبا بی نهایت برنامه در دسترس دارید که می توانید با توجه به نیاز خود از آنها استفاده کنید. و در نهایت کامپیوترها هزاران لوازم جانبی و خارجی دارند که می توانند به یک سیستم متصل شوند.

تبلت: برخی از تبلت ها توانایی گسترش ظرفیت ذخیره سازی با یک کارت حافظه اضافی را ارائه می دهند، اما این به آن معنی نیست که گزینه های ارتقاء به شما داده می شود. در بخش نرم افزار نیز اگرچه میلیونها برنامه برای یک تبلت وجود دارد، اما هیچ چیز در مقایسه با برنامه های موجود، بازی ها و امکانات موجود برای یک کامپیوتر نیست. و در پایان کثر تبلت ها دارای تعداد محدودی از لوازم جانبی هستند که معمولا شامل دستگاه های ورودی مانند یک صفحه کلید و دسترسی به بعضی از چاپگرها هستند.

نتیجه: در این سه مورد کامپیوتر برنده است.

توضیحات اضافی

امروزه بسیاری از مردم یک تبلت و کامپیوتر در خانه خود دارند و از تبلت برای مرور اینترنت و مشاغل کوچک و از کامپیوتر برای پروژه های پیچیده استفاده می کنند. اگر قصد خرید بین تبلت یا کامپیوتر را دارید پیشنهاد ما به شما یک لپ تاپ مناسب است.

اگر هنوز نمی دانید چه دستگاهی برای شما مناسب تر است اینجا را بخوانید:

اگر با خواندن مقاله ی بالا هنوز نمی دانید که کدام گزینه برای شما مناسب تر است، چگونگی استفاده از دستگاه را در نظر بگیرید. تبلت ها بیشتر برای کارهای روزانه معمولی مناسب هستند مثلا، تماشای فیلم، مرور اینترنت یا خواند چندین ایمیل و غیره. اگر قصد انجام کار دارید، لپ تاپ گزینه ی بسیار مناسب تری است. تایپ کردن و ورود اطلاعات با آن بسیار ساده تر و آسان تر است و گزینه های بیشتری برای اتصال به چاپگرها، اسکنرها، دوربین ها و دیگر دستگاه ها دارد.

تبلیغات در پایین ادامه ی مطلب

نظرات شما


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی