ماوس کامپیوتر

ماوس کامپیوتر


ماوس یا موس کامپیوتر (computer mouse) یک دستگاه ورودی سخت افزار دستی است که مکان نما را در GUI کنترل می کند و می تواند، متن، آیکون ها، فایل ها و پوشه ها را انتخاب کند یا آن ها را حرکت دهد. برای کامپیوترهای رومیزی، ماوس روی سطح تخت مانند پد ماوس یا میز گذاشته می شود و معمولا در کنار مانیتور شما قرار می گیرد.

تصویر پست یک مثال از ماوس کامپیوتر با دودکمه و یک چرخ (غلتک) در وسط آن است.

چه کسی ماوس را اختراع کرد؟

ماوس در ابتدا به عنوان شاخص موقعیت X-Y برای سیستم نمایش شناخته شود توسط داگلاس انگلبارت (Douglas Engelbart) سال 1963 اختراع شد، در آن زمان انگلبارت در زیراکس پارک (Xerox PARC) مشغول به کار بود. با این حال، به علت عدم موفقیت آلتو (Alto’s) اولین کاربرد گسترده از ماوس با کامپیوتر لیزا اپل (Apple Lisa computer) صورت گرفت. امروزه تقریبا، این دستگاه اشاره گر در هرکامپیوتری دیده می شود.

همچنین پیشنهاد می شود: چه زمانی و چه کسی اولین ماوس کامپیوتری را اختراع کرد؟

استفاده هایی که از ماوس کامپیوتری می شود

در ادامه ی همین مطلب می توانید با توابع کاری که یک ماوس می تواند انجام دهد آشنا شوید، همچنین می توانید درباره قابلیت های یک ماوس اطلاعاتی را کسب نمایید.

1. حرکت مکان نمای ماوس این تابع اصلی ترین عملکرد یک ماوس است، یعنی با استفاده از این قابلیت شما می توانید نشانگر ماوس را روی صفحه حرکت دهید.

2. باز و اجرا کردن برنامه هنگامی که نشانگر (اشاره گر) را برروی یک آیکن، پوشه، یا دیگر شئ ها ببرید و برروی آن کلیک کنید یا دوباره کلیک کنید می توانید آن سند یا برنامه را انتخاب کرده و یا آن را اجرا کنید.

3. انتخاب همچنین ماوس به شما اجازه می دهد متن یا یک فایل را برجسته و انتخاب کنید، علاوه برآن می توانید این کار را برای چندین فایل یا پوشه در یک زمان انجام دهید.

4. کشیدن و رها کردن هنگامی که چیزی را انتخاب کردید، می توانید با استفاده از ماوس آن را بکشید و پس از حرکت دادن رها کنید.

5. شناور حرکت نشانگر ماوس برروی اشیاء با اطلاعات اضافی می توانند همانند یک راهنما به شما کمک کند. به عنوان مثال می توانید ماوس را برروی این لینک یا پیوند قرار دهید و عنوان را مشاهده کنید.

6. پیمایش - هنگام کار با یک سند بلند و یا مشاهده یک صفحه وب طولانی، ممکن است لازم باشد که به بالا یا پایین حرکت کنید. برای حرکت دادن، از چرخ (غلتک) ماوس استفاده کنید، یا نوار اسکرول (پیمایش) را کلیک کنید و بکشید.

7. انجام توابع دیگر بسیاری از ماوس ها دارای دکمه های اضافی هستند که می توانند برای انجام هرگونه تابع برنامه ریزی شوند. برای مثال، بسیاری از ماوس ها دارای دو کلید جانبی در بخش کناری (زیر انگشت شست) هستند که برای جلو و عقب رفتن در صفحات وب به کاربر کمک می کنند.

نکته: برای یادگیری استفاده از ماوس می توانید از صفحه "چگونه از ماوس استفاده کنیم" کمک بگیرید.

چگونه ماوس قابلیت استفاده از کامپیوتر را افزایش می دهد؟

با استفاده از یک موس کامپیوتر، کاربر مجبور نیست دستورات را به خاطر بسپارد، مانند آنهایی که در یک محیط خط فرمان متنی مانند MS-DOS مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال، در MS-DOS یک کاربر باید دستور cd و dir را بداند و آن ها را در خط فرمان تایپ کند تا به یک دایرکتوری (پوشه) برود و فایل ها را در داخل پوشه مشاهده کند. در حالی که یک کاربر ویندوز برای باز کردن یک پوشه و دیدن محتویات آن تنها باید برروی پوشه دوبار کلیک نماید.

انواع ماوس های کامپیوتری

در فهرست زیر انواع ماوس های کامپیوتری مورد استفاده را مشاهده می کنید. امروزه برای کامپیوترهای رومیزی شایع ترین نوع ماوس یک ماوس نوری (optical mouse) است که با پورت USB متصل می شود، همچنین به عنوان ماوس های USB نیز شناخته می شوند. برای کامپیوترهای لپ تاپ، رایجترین نوع ماوس، صفحه لمسی / پد لمسی (touchpad) می باشد.

§        Cordless یا Wireless (بی سیم)

§        Footmouse (ماوس پا)

§        IntelliMouse یا Wheel mouse (ماوس چرخ)

§        J-Mouse (ماوس جی)

§        Joystick (جوی استیک)

§        Touchpad یا Gildepoint (صفحه لمسی)

§        Trackball (ترک بال / توپ گویا)

§        Optical (ماوس نوری)

§  Mechanical (مکانیکی)

§        TrackPoint (ترک پوینت / نقطه گویا)

پورت های ماوس کامپیوتر

امروزه اکثر ماوس های کامپیوتر با استفاده از یک پورت USB به کامپیوتر متصل می شوند. در زیر فهرستی از انواع پورت ها و ارتباطات بی سیم است که ماوس قادر به استفاده از آنها برای متصل شدن به یک سیستم کامپیوتری است.

-         Bluetooth (بلوتوث)

-         Infrared (اینفرارد - مادون قرمز)

-         PS/2 Port (پی اس/2 - درگاه پشت کیس که دارای 7 سوراخ است)

-         Serial Port (پورت سریال - معمولا دارای 9 سوراخ است و به پشت کیس متصل می شود)

-         USB (یو اس بی)

ماوس از چه قسمت هایی تشکیل می شود؟

بخش های یک ماوس کامپیوتری نسبت با نوع آن متفاوت است. در زیر فهرستی را مطالعه می فرمائید که اکثر ماوس های کامپیوتر دارای این قطعات هستند.

دکمه ها یا کلید ها

امروزه تقریبا تمام ماوس های کامپیوتری حداقل دارای دودکمه هستند، دکمه سمت چپ و دکمه سمت راست برای کلیک کردن و ویرایش اشیاء و متن. در گذشته ماوس ها تنها یک دکمه داشتند. به عنوان مثال، بسیاری از ماوس های نخستین اپل یک دکمه داشتند و نه بیشتر.

توپ، لیزر یا LED (اِل ای دی)

ماوس دسکتاپ (رومیزی) ممکن است به صورت مکانیکی باشد و با یک توپ و غلتک در زیر آن ساخته شده باشد، همچنین ماوس های نوری نیز از LED و لیزر (laser) استفاده می کنند. هریک از این اجزاء برای ردیابی حرکات و حرکت ماوس با استفاده از محور X و محور Y روی صفحه استفاده می شود. در تصویر زیر یک نمونه از ماوس نوری و مکانیکی را مشاهده می کنید. LED موس

چرخ ماوس

امروزه اکثر ماوس های کامپیوتر دارای یک چرخ (wheel) در وسط هستند که به کاربر اجازه می دهند تا با استفاده از آن به بالا و پایین صفحات به راحتی حرکت کنند.

نکته: اگر این چرخ را به سمت پایین فشار دهید، می توان آن را به عنوان دکمه سوم در نظر گرفت.

تخته مدار

برای گرفتن اطلاعات کلیک ها، سیگنال ها و سایر اطلاعات ایجاد شده توسط ماوس و ورود آن ها به کامپیوتر، باید یک تخته مدار با مدار مجتمع وجود داشته باشد.

گیرنده کابلی یا بی سیم

ماوس های سیم دار، شامل یک کابل و پلاگین هستند که به کامپیوتر متصل می شوند. امروزه بیشتر ماوس های سیم دار با پلاگین USB به سیستم وصل می شوند. اگر کامپیوتر شما دارای یک ماوس بی سیم باشد، برای دریافت سیگنال بی سیم وارد کردن آن به کامپیوتر، یک گیرنده سیگنال بی سیم (receriver wireless signal) نیاز دارد.

قسمت های دیگر

اگر از لپ تاپ استفاده می کنید، برخی از اجزای ذکر شده در فوق لازم نیست. به عنوان مثال، یک صفحه لمسی یا همان تاچ پد از توپ، لیزر یا LED برای کنترل حرکت استفاده نمی کند. بلکه برای حرکت به انگشت شما نیاز دارد. سایر قطعات شامل یک توپ برای ماوس های گویا (Trackball) و دکمه های اضافی که ممکن است در سمت چپ ماوس یا نوک ماوس قرار بگیرد. همچنین در تاچ پدهای لپ تاپ نیز دو کلید در قسمت پایینی آن ها وجود دارد.

لپ تاپ از ماوس استفاده می کند؟

از آنجا که لپ تاپ ها برای حمل و نقل طراحی شده اند، تقریبا تمام لپ تاپ های امروزی از نمایشگر لمسی به عنوان ماوس استفاده می کنند و برخی از لپ تاپ های Lenovo هنوز از ماوس های (Trackpoint) استفاده می کنند. همچنین، تمام کامپیوترهای لپ تاپ می توانند از ماوس های کابلی با استفاده از USB و ماوس های بی سیم (Wireless moues) بهره ببرند.

در تصویر زیر یک نمونه از صفحه لمسی لپ تاپ HP را مشاهده می کنید. صفحه لمسی لپ تاپ

گوشی های هوشمند و تبلت ها از ماوس استفاده می کنند؟

گوشی های هوشمند و تبلت ها از صفحه نمایش لمسی به عنوان دستگاه ورودی اولیه خود استفاده می کنند و بنابراین انگشت شما به عنوان ماوس برروی صفحه نمایش این دستگاه ها عمل می کند. در اکثر تبلت ها نیز شما می توانید یک ماوس کامپیوتر را به آن متصل کنید.

برای کنترل ماوس باید از کدام دست استفاده کنم؟

به طور پیشفرض، یک ماوس کامپیوتر برای استفاده با دست راست شما تنظیم شده است. با این حال اگر شما چپ دست هستید، می توانید تنظیمات ماوس را در حالت چپ دست قرار دهید.

توجه: درست است که می توان تنظیمات ماوس ها را در کامپیوترها تغییر داد و حالت پیشفرض آن را عوض کرد اما توجه داشته باشید که برخی از ماوس ها به طور تخصصی برای دست راست طراحی می شوند. اگر اکنون قصد خرید یک ماوس را دارید به نحوه ساخت و طراحی آن توجه کنید.

- چگونه دکمه های ماوس را تغییر دهیم؟

چگونه می توانم با ماوس تمرین و استفاده کنم؟

در آینده مقالات و صفحات پویای تحت وب را آماده می کنیم که در مهارت کار شما با ماوس کمک خواهد کرد. همچنین لیستی از تمام نکات و راهنمایی های ماوس ها را آماده خواهیم کرد که می توانند به کاربران کامپیوتر کمک شایانی بکند.

چگونه می توانم باتری ماوس خود را عوض کنم؟

برای تعویض باتری ها در ماوس، شما درب یا روکش زیر ماوس را باز می کنید، سپس باتری های قدیمی را در آورده و سپس باتری های جدید را جایگزین می کنید.

کدام درست است: Mouse, Mice یا Mouses

هنگام اشاره کردن به یک ماوس باید از عبارت Mouse استقاده کرد، در هنگام صحبت از چند ماوس یا جمع ماوس ها باید از mice یا Mouses استفاده نمود.

توجه: برای کمک به جلوگیری از سردرگمی کابران، برخی از شرکت ها و تولیدکنندگان ماوس از بیان عبارت Mouse devices جلوگیری می کنند.

آیا Mouse مخفف است؟

خیر. برخی ها معتقدند که کلمه "Mouse" مخفف عبارت "Manually-operated user-select equipment" می باشد. با این حال، زمانی که داگلاس انگلبارت به اختراع ماوس کمک کرد، آن را Mouse نامید، زیرا این دستگاه ها همانند موش ها هستند. در فرهنگ لغت فارسی نیز برای معادل سازی آن از کلماتی همچون موش و موشواره استفاده شده است.

تبلیغات در پایین ادامه ی مطلب

نظرات شما


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی