عیب یابی

عیب یابی


آیا می دانید اگر صفحه نمایش شما خالی باشد، باید چه کاری انجام دهید؟ اگر برنامه ای را نمی توانید ببندید یا اسپیکرتان صدا ندارد چه کاری باید انجام دهید؟ هر مشکلی که در کامپیوترتان به وجود آمد، نگران نباشد! بسیاری از روش های عیب یابی ساده وجود دارد که می توانید از آن ها برای حل مسائل این چنینی استفاده کنید. در این جلسه، ما به شما برخی از تکنیک های مقدماتی را برای سعی در رفع عیب یابی کامپیوتر و همچنین نحوه ی حل مشکلات رایجی که ممکن است با آن ها روبرو شوید، را نشان می دهیم.

نکات عمومی را در ذهن داشته باشید

چیزهای مختلفی وجود دارد که می تواند باعث بروز مشکل در کامپیوتر شود. مهم نیست که چه چیزی باعث ایجاد مشکل می شود، رفع مشکل همیشه یک فرآیند آزمون و خطاست. بنابراین در برخی موارد، ممکن است لازم باشد قبل از پیدا کردن راه حل از چندین عملکرد مختلف استفاده کنید؛ حل مشکلات دیگر نیز ممکن است آسان باشد. ما توصیه می کنیم با استفاده از نکات زیر شروع کنیم:

مراحل خود را بنویسید

هنگامی که شروع به عیب یابی کامپیوتر می کنید، نوشتن هرگام کمک می کند. به این ترتیب، می توانید دقیقا همان کاری را که انجام داده اید به خاطر بسپارید و اشتباهات تکراری جلوگیری کنید. اگر در نهایت از دیگران درخواست کمک کنید، با نوشتن مراحل آنها می داند شما چه کارهایی را امتحان کردید و در نهایت رفع مشکل بسیار راحت تر خواهد شد.

در مورد پیام های خطایی که مشاهده می کنید یادداشت کنید

اگر کامپیوتر به شما یک پیغام خطا بدهد که معمولا به عنوان ارور «erorr» شناخته می شود، تا انجا که ممکن است اطلاعات را کامل و صحیح بنویسید. اگر دیگران با یک خطای مشابه شما مواجه شوند، ممکن است بعدا بتوانید از این اطلاعات استفاده کنید.

همیشه کابل ها را چک کنید

اگر از یک قطعه خاص سخت افزار کامپیوتر، مانند مانیتور، کیبورد یا موس دچار مشکل شدید، گام اول بررسی کردن تمام کابل های مربوطه است تا مطمئن شوید که اتصالات به درستی انجام شده است.

راه اندازی مجدد یا ری استارت کردن کامپیوتر

وقتی همه فایل ها خراب می شوند، ری استارت «restart» کردن کامپیوتر یک روش خوب برای امتحان ویندوز است. این میتواند مشکلات بسیاری را حل کند.

استفاده از فرآیند حذف

اگر در کامپیوتر با مشکلی مواجه شدید، ممکن است بتوانید با استفاده از فرآیند حذف کردن متوجه مشکل در سیستم شوید. یعنی شما لیستی از چیزهایی که می تواند باعث ایجاد مشکل شود را تهیه کنید و سپس یکی یکی آن ها را حذف کنید و عملیات را امتحان کنید تا ببینید مشکل رفع شده است یا خیر. هنگامی که منبع خطا را شناسایی کردید، قطعا راه حلی پیدا خواهد شد.

سناریو

فرض کنید می خواهید یک دعوت نامه برای جشن تولد چاپ کنید، اما پرینتر (چاپگر) شما کار نمی کند. در ابتدای کار ایده های به ذهنتان می رسد که چه چیزی باعث ایجاد چنین مشکلی شده است، بنابراین شما از طریق این ایده ها یک به یک مشکلات را بررسی می کنید تا علل احتمالی را از بین ببرید.

ابتدا پرینتر را بررسی می کنید تا ببینید دستگاه روشن است و به محافظ جریان برق متصل شده یا خیر. اگر مشکل این است که رفع کنید. بعد، چک کنید تا کارتریج جوهر پرینتر هنوز دارای جوهر است و کاغذها در محل مخصوص گذاشته شده اند. اگر مشکل از اینجا هم نبود پس می دانید که چاپ نکردن کارت دعوت هیچ ارتباطی با کاغذ، جوهر یا جریان برق ندارد.

حالا باید مطمئن شوید که پرینتر و کامپیوتر به درستی ارتباط برقرار می کنند. اگر اخیرا آپدیت سیستم عامل را دانلود کردید، می تواند باعث اختلال در عملکرد پرینتر شود. اما اگر می دانید که اخیرا به روزرسانی انجام نشده و پرینتر دیروز کار می کرده، بنابراین باید به دنبال جستجوی خطا در جای دیگری باشید.

USB cordپرینتر را چک می کنید و متوجه می شوید که متصل نشده است. احتمالا هنگامی که چیزی دیگه ای را به کامپیوتر وصل می کردید، از پریز برق کشیده شده باشد. و در نهایت با انجام این مراحل مشکل پرینتر حل می شود!

این تنها یک نمونه از مسائلی است که شاید در هنگام استفاده از کامپیوتر با آن روبرو شوید. در ادامه ی این جلسه در مورد مسائل دیگر کامپیوتر و برخی روش ها برای حل آن صحبت می کنیم.

راه حل های ساده برای مشکلات رایج

اغلب اوقات، مشکلات را می توان با استفاده از روش های ساده رفع اشکال مانند باز و بسته کردن برنامه حل کرد. مهم است که قبل از رو به آوردن به روش های سخت این راه حل های ساده را امتحان کنیم. اگر مشکل پس از انجام این مراحل رفع نشد، می توانید از روش های عیب یابی دیگر استفاده کنید.

مشکل: دکمه پاور، کامپیوتر را روشن نمی کند

راه حل اول

اگر کامپیوتر راه اندازی را شروع نکرد، کابل برق را چک کنید تا مطمئن شوید به طور ایمن در پشت کیس و به محافظ برق متصل شده است.

راه حل دوم

اگر به پریز برق وصل است، مطمئن شوید که خروجی درست کار می کند. برای چک کردن خروجی می توانید از یک دستگاه الکترونیکی دیگر مانند سشوار، تلوزیون و غیره استفاده کنید.

راه حل سوم

اگر کامپیوتر به محافظ برق وصل است، مطمئن شوید که محافظ روشن است. اکثر محافظ های برق کامپیوتر دارای کلید روشن و خاموش هستند، بررسی کنید که آیا کلید در حالت روشن قرار دارد یا نه، اگر در حالت روشن بود دستگاه های الکترونیکی دیگر را به محافظ وصل کنید تا متوجه شوید برق در آن جریان دارد یا خیر.

محافظ کامپیوتر

راه حل چهارم

اگر از لپ تاپ استفاده می کنید، ممکن است باتری شارژ نداشته باشد. آداپتور شارژر لپ تاپ را به پریز برق وصل کنید تا ببینید لپ تاپ روشن می شود یا خیر. اگر هنوز شروع به کار نکرده است، شاید لازم باشد چنددقیقه صبر کنید و مجددا امتحان کنید.

مشکل: اپلیکیشن آهسته کار می کند

راه حل اول

بستن و اجرای مجدد برنامه.

راه حل دوم

برنامه را به روزرسانی کنید. برای انجام این کار روی منوی help (راهنما) کلیک کرده و برای بررسی به روزرسانی ها به دنبال گزینه Update بگردید. اگر این گزینه را پیدا نکردید، ایده ی دیگر این است که به دنبال جستجوی آنلاین در اینترنت برای به آپدیت برنامه باشید.

به روزرسانی برنامه

مشکل: یخ زدن اپلیکیشن

اصطلاح یخ زدن یا فریز شدن اپلیکیشن زمانی به کار برده می شود که اپلیکیشن توانایی انجام هیچ کاری نداشته باشد و هیچ کدام از دکمه ها و کلیدها در برنامه کار نکنند.

گام اول

برای کنترل برنامه در PC کلیدهای Ctrl+Alt+Delete روی کیبورد را فشار داده و نگه دارید، با انجام اینکار پنجره Task Manager باز می شود. در کامپیوترهای مک از کلیدهای Command+Option+Esc استفاده کنید. سپس می توانید برنامه های غیرفعال را انتخاب کنید و روی End task کلیک کنید (در مک روی Force Quit) تا برنامه بسته شود.

گام دوم

راه اندازی مجدد کامپیوتر یا ری استارت کردن. اگر نمی توانید برنامه را ببندید، ری استارت کردن کامپیوتر می تواند تمام برنامه های باز را ببندد.

مشکل: همه ی برنامه ها آهسته اجرا می شوند

مرحله اول

اسکنر ویروس را اجرا کنید. احتمال دارد بدافزاری در پس زمینه ویندوز اجرا شده باشد که سرعت کامپیوتر کاهش یافته است.

مرحله دوم

ممکن است حافظه ی هارد دیسک شما پر شده باشد. سعی کنید برنامه هایی که نیاز ندارید را حذف کنید.

مرحله سوم

اگر از PC استفاده می کنید می توانید از دیفرگمنتر کردن دیسک استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر از این عمل به جلسه محافظت از کامپیوتر بروید.

مشکل: یخ زدن کامپیوتر

گاهی اوقات ممکن است کامپیوتر شما به طور کامل پاسخگویی خود را از دست داده و فریز شود. زمانی که این اتفاق می افتد، شما دیگر قادر نخواهید بود روی صفحه نمایش، برنامه را باز و بسته کنید و یا به گزینه های دیگر دسترسی داشته باشید.

مرحله اول (برای ویندوز)

ویندوز اسکپلورر را ری استارت کنید. برای انجام این کار، کلیدهای Ctrl+Alt+Delet را روی کیبورد فشار داده و نگه دارید تا Taske manager باز شود (اگر از ویندوز 10 استفاده می کنید با فشار دادن کلیدهای نام برده یک پنجره ی جدید باز می شود که در آن پنجره می توانید گزینه task manager را انتخاب نمایید). سپس، Windows processes را از سربرگ Processes پیدا و سپس از آن بخش روی آیکن windows Explorer کلیک کرده و روی ری استارت «restart» کلیک کنید. ممکن است نیاز باشد که روی More Details در پایین پنجره کلیک کنید تا سربرگ processeswindows را مشاهده کنید.

بستن ویندوز اکسپلورر

مرحله دوم (برای مک)

فایندر «Finder» را ری استارت کنید. برای انجام این کار کلیدهای Command+Option+Delete را فشار داده تا پنجره ی جدید باز شود، سپس Finder را پیدا کنید و روی گزینه relanuch کلیک کنید.

ری استارت فایندر

مرحله سوم

دکمه پاور را فشار داده و چند لحظه نگه دارید. دکمه پاور معمولا در قسمت جلو یا کنار کامپیوتر قرار دارد و معمولا توسط نماد Power مشخص شده است. این دکمه را 5 الی 10 ثانیه نگه دارید تا کامپیوتر خاموش شود.

مرحله چهارم

اگر بازهم کامپیوتر خاموش نشد، می توانید کابل برق را از پریز بکشید. اگر از لپ تاپ استفاده می کنید، شاید بتوانید باتری را جدا کنید تا کامپیوتر خاموش شود. توجه: این راه حل آخرین پیشنهاد است، حتما بعد از انجام مراحل بالا این کار را انجام دهید و توصیه می کنیم تا زمانی که مجبور نشدید از این روش استفاده نکنید.

مشکل: موس و کیبورد کار نمی کنند

مرحله اول

اگر از موس و کیبوردهای سیمی استفاده می کنید، مطمئن شوید که به درستی به کامپیوتر متصل شده اند.

مرحله دوم

اگر از موس یا کیبورد بی سیم استفاده می کنید، مطمئن شوید که روشن هستند و باتریهای آن ها شارژ دارد.

مشکل: صدا قطع است

مرحله اول

میزان صدا را بررسی کنید. دکمه صوتی گوشه سمت راست-پایین یا راست-بالا قرار دارد، روی آن کلیک کنید تا مطمئن شوید صدا فعال است و حجم صدا نیز بالاست.

مرحله دوم

کنترل های پخش کننده (پلیر) صدا را بررسی کنید. بسیاری از پلیرهای صوتی و تصویری کنترل های جداگانه صوتی مخصوص به خود دارند. بررسی کنید که صدا روشن است و حجم صدا نیز بالاست.

کنترل صدا در پلیر

مرحله سوم

کابل را بررسی کنید. مطمئن شوید که اسپیکرها به برق متصل شده، روشن و به پورت صحیح کامپیوتر متصل شده اند. اگر کامپیوتر شما از پورت های کد-رنگ استفاده می کند، پروت خروجی صدا معمولا سبز رنگ است.

مرحله چهارم

هدفون را به کامپیوتر متصل کنید تا متوجه شوید که آیا می توانید صدا را از طریق هدفون بشنوید یا خیر.

مشکل: صفحه نمایش خالی است

راه حل اول

ممکن است کامپیوتر در حالت خواب باشد. روی ماوس کلیک کرده یا یکی از کلیدهای کیبورد را فشار دهید تا به حالت آماده به کار برگردد.

راه حل دوم

دقت کنید که نمایشگر به درستی به کامپیوتر متصل و روشن است.

راه حل سوم

اطمینان حاصل کنید که کامپیوتر متصل است و روشن می باشد.

راه حل چهارم

اگر از یک دسکتاپ استفاده می کنید، دقت کنید که کابل مانیتور به درستی به کیس کامپیوتر و مانیتور متصل شده باشد.

حل مشکلات دشوارتر

اگر هنوز راه حلی برای مشکل خود پیدا نکردید، شاید لازم باشد از فرد دیگری برای کمک سؤال کنید. به عنوان یک راه حل بسیار ساده و آسان توصیه می کنیم که از جستجوی وب استفاده کنید. همچنین می توانید از بخش انجمن یا تماس با ما در وب سایت کامپیوتر پرسش راهنمایی بخواهید. کامپیوتر پرسش آرشیوی از پرسش و پاسخ سوالات کامپیوتری دارد که می تواند شما را در حل مشکلات کامپیوترتان یاری کند. همچنین اگر مشکلات در سایت نبود حتما بپرسید تا اگر شخص دیگری مشکل شما را پیدا کرد به راحتی به پاسخ برسد.

جستجو در وب

به خاطر داشته باشید که اغلب مشکلات راه حل های ساده ای دارند، اگرچه ممکن است مدتی طول بکشد تا پاسخ را پیدا کنید. برای مشکلات سخت، یک راه حل جدی تر مورد نیاز است، مانند عملیات های فرمت کردن هارد دیسک یا نصب مجدد سیستم عامل. ار فکر می کنید که ممکن است به راه حل هایی مانند این نیاز داشته باشید، توصیه می کنیم از پشتیبان کامپیوتر پرسش مشورت بگیرید. اگر اطلاعات کامل ندارید پیشنهاد می کنیم سیستم خود را به تعمیرات کامپیوتر نزدیک محله خود ببرید.

جلسه قبل | جلسه بعد

تبلیغات در پایین ادامه ی مطلب

نظرات شما


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی