شناختن سیستم عامل کامپیوتر

شناختن سیستم عامل کامپیوتر


اکنون که اصول پایه ای استفاده از کامپیوتر را می دانید، وقت آن است که بیشتر در مورد سیستم عامل کامپیوترتان یاد بگیرید. در این جلسه در مورد دو سیستم عامل رایج یعنی مایکروسافت ویندوز و مک او اِس ایکس صحبت می کنیم.

شناختن رابط کاربری

کامپیوترهای مک و پی سی هر دو از یک رابط کاربری گرافیکی (GUI) استفاده می کنند و هر یک از آن ها ظاهر و باطن خاص خود را دارند. در بخش های زیر با قسمت های مختلف ویندوز (Windows) و مک او اس (macOS) آشنا می شود. ابتدا از ویندوز شروع می کنیم:

دسکتاپ یا میزکار

دسکتاپ

دسکتاپ فضای اصلِ کاری کامپیوتر شماست. از این بخش می توانید به فایلها، پوشه ها و موارد دیگر دسترسی  پیدا کنید. همچنین می توانید دسکتاپ خود را با تغییر تصویر زمینه سفارشی کنید، تصاویر زمینه والپیپر (کاغذدیواری) نیز شناخته می شوند.

سطل زباله

سطل زباله

هنگامی که فایل یا پوشه ای را حذف (delete) می کنید، در واقع آن را به سطل زباله (Recycle Bin) منتقل می کنید. اگر از حذف چیزی پشیمان شدید، این به شما اجازه می دهد تا فایل خود را بازیابی کنید.

برای اینکه فایلی را به طور حذف دائمی کنید، باید سطل زباله را خالی کنید.

آیتم ها در دسکتاپ

آیتم ها در دسکتاپ

شما می توانید پوشه ها، فایل ها و میانبرها را روی دسکتاپ ایجاد کنید تا بتوانید به راحتی به آنها دسترسی پیدا کنید.

بازکردن پوشه ها

پوشه باز

هنگامی که برروی یک پوشه دوبار-کلیک کنید، پوشه در یک برنامه اختصاصی به نام فایل اکسپلورر (ویندوز اکسپلورر) باز می شود. این باعث می شود تا به پوشه خاص یا فایل مورد نظر خود بروید.

دکمه شروع

دکمه استارت

در اکثر نسخه های ویندوز، اگر روی دکمه استارت (Start) کلیک کنید، استارت منو باز می شود (منوی شروع نیز نامیده می شود).

میانبرها در نوار وظیفه

میانبر در تسکبار

برخی از برنامه های برای دسترسی آسان تر به میانبرها در نواروظیفه (تسکبار) می پیوندند. در تصویر فوق میانبر برنامه های نت پد، گوگل کروم، پوشه و غیره در نوار وظیفه وجود دارد.

نوار وظیفه

نوار وظیفه

نوار وظیفه یا تسکبار (Taskbar) شامل میانبر برای اپلیکیشن ها، تاریخ، زمان و غیره است. هنگام بازکردن یک برنامه یا فایل، آن را در نوار وظیفه مشاهده می کنید، و می توانید به راحتی با انتخاب آن ها در نوار وظیفه بین برنامه های مختلف حرکت کنید.

تنظیمات تاریخ و زمان

تاریخ و زمان

در سمت راست نوار وظیفه، تاریخ و زمان را مشاهده خواهید کرد. همچنین میانبرهای مختلفی مانند تنظیمات اینترنت و میزان صدا وجود دارد.

حال نوبت سیستم عامل macOS است:

آیکن اپل

در گوشه سمت چپ-بالای صفحه نماد اپل قرار دارد که می توانید برای دسترسی به تنظیمات سیستم، اسناد اخیرا باز شده و موارد دیگر استفاده کنید. همچنین می توانید از آن برای خاموش کردن کامپیوتر خود استفاده کنید.

نوار منو

نوار منو

منو بار (Menu bar) یا نوار منو بسته به نوع برنامه ای که استفاده می کنید، تغییر می کند. در تصویر بالا برنامه Finder باز است.

تنظیمات تاریخ و زمان

در سمت راست نوار منو، تاریخ و زمان را مشاهده می کنید، همچنین میانبرهایی وجود دارد که می توانید برای تنظیمات مختلف مانند حجم صدا و غیره استفاده کنید.

اسپاتلایت

اسپاتلایت (Spotlight) یک آیکن شبیه ذره بین است که کنار تاریخ و زمان قرار دارد، هنگامی که روی آن کلیک کنید، یک کادر جستجو باز می شود که امکان پیدا کردن فایل یا برنامه با تایپ کردن نام آن فراهم می شود.

مرکز اعلانات

مرکز اطلاع رسانی یا نوتیفیکیشن سنتر (Notification Center) هنگامی که آپدیتی وجود داشته باشد به شما علامت می دهد. این قسمت که در سمت راست اسپاتلایت قرار دارد به شما امکان سفارشی سازی نیز می دهد، یعنی تنظیم ارسال آخرین پست های توئیتر، اخبار و غیره. تا زمانی که روی آن کلیک نکنید پنهان باقی می ماند.

دسکتاپ

دسکتاپ فضای اصلی کامپیوتر شماست. از اینجا می توانید به فایل ها، پوشه ها و موارد دیگر دسترسی پیدا کنید.

همچنین می توانید با انخاب یک تصویر پس زمینه، حالت ظاهری آن را تغییر دهید.

آیتم ها در دسکتاپ

شما می توانید پوشه ها، فایل ها و میانبرهای روی دسکتاپ را اضافه یا کم کنید تا بتوانید دسترسی راحتتری به آنها داشته باشید.

سطل زباله

هنگامی که فایلی را حذف می کنید، به سطل زباله منتقل می شود. این آیتم به شما اجازه می دهد تا اگر از حذف پشیمان شدید آن را بازیابی کنید. همچنین برای حذف دائم فایل کافیست سطل زباله را هم خالی کنید. سطل زباله در ویندوز مک Trash نام دارد.

اسکله

اسکله یا Dock می تواند شامل میانبرهای برنامه ها، فایل ها و پوشه ها باشد. اگر چندین برنامه باز دارید، می توانید برای حرکت سریع بین آن ها از داک استفاده کنید.

لانچ پد

لانچ پد (Launchpad) به شما اجازه می دهد لیستی از تمام برنامه های خود را مشاهده کنید. این ایتم طراحی شده است تا اپلیکیشن های خود را راحت تر پیدا کنید و آنها را سازماندهی نمایید.

بازکردن پوشه ها

هنگامی که برروی پوشه ای دوبار-کلیک کنید آن پوشه در برنامه ی اختصاصی خودش به نام فایندر باز می شود. این آیتم اجازه می دهد تا به فایل یا پوشه ای که می خواهید بروید.

اگر مشکل دیداری یا شنیداری دارید، یا نمی توانید به درستی از موس و کیبورد استفاده کنید هیچ نگرانی وجود ندارد! تنظیمات بسیار زیادی برای راحتی کار شما وجود دارد که در آینده به طور کامل در رسانه ی کامپیوتر پرسش در مورد آن ها صحبت خواهیم کرد.

همه چیز در مورد سیستم فایل

مهم نیست که از چه سیستم عاملی استفاده می کنید، کامپیوتر شما از پوشه ها برای سازماندهی تمام فایل ها و برنامه های موجود استفاده می کند. آیکون پوشه در کامپیوتر طراحی شده تا پوشه های خالی، پر و دارای تصویر و اسناد مشخص باشند.

پوشه ها

هر سیستم عامل دارای سیستم فایل شخصی خود است که به شما کمک می کند پوشه ها و فایل های خود را پیدا کنید. اگر پی سی ویندوز دارید، از فایل اکپسلورر استفاده می کنید. اگر مک دارید از فایندر استفاده می کنید. در اینجا، ما در مورد توابع اساسی که برای همه سیستم های کامپیوتری استفاده می شوند صحبت می کنیم.

باز کردن فایل سیستم کامپیوتر

اگر پی سی یا مک استفاده می کنید، آیکن سیستم فایل در قسمت پایین سمت چپ صفحه وجود دارد. در پی سی، آیکن فایل اکسپلورر شبیه یک پوشه است، همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید:

فایل اکسپلورر

در کامپیوترهای مک، آیکن فایندر مانند یک چهره در اسکله وجود دارد. همانطور که در تصویر زیر قابل مشاهده است:

فایندر

در هر دو سیستم عامل، شما می توانید سیستم فایل را با کلیک برروی پوشه از دسکتاپ خود باز کنید.

فهرست اصلی

اینکه از ویندوز اکسپلورر استفاده می کنید یا فایندر فرقی نمی کند، فهرست اصلی وجود دارد و کار یکسانی انجام می دهد. اگر فایلی را در مستطیل فهرست سمت چپ پنجره کلیک کنید باز می شود.

فهرست اصلی

حذف فایل ها

OS X و ویندوز از یک سطل زباله برای حذف موقت فایل ها استفاده می کنند تا اگر ناخواسته یا تصادفی چیزی را حذف کردید قابلیت بازیابی داشته باشد.  هنگامی که فایلی را حذف می کنید به سطل زباله منتقل می شود و اگر پشیمان شدید می توانید به جای قبل بازگردانید.

حذف فایل

اگر می خواهید فایل را به طور دائمی حذف کنید، باید سطل زباله را خالی کنید. برای انجام این کار، روی آیکن سطل زباله راست کلیک کرده و گزینه Empty را انتخاب کنید.

حذف دائم

باز کردن فایل و اپلیکیشن

هر اپلیکیشنی که در کامپیوتر شما دارای گروهی از انواع فایل ها با فرمت های مختلف باشد، قادر به باز کردن آن خواهید بود. هنگامی که دوبار برروی یک فایل کلیک کنید، کامپیوتر به طور خودکار فایل را در اپلیکیشن برای استفاده باز می کند.

بازکردن فایل

با این حال، ممکن است گاهی اوقات بخواهید به جای بازکردن یک فایل، مستقیما اپلیکیشن را باز کنید.

برای بازکردن یک اپلیکیشن در ویندوز، روی دکمه استارت کلیک کنید، سپس برنامه مورد نظر را انتخاب کنید. اگر نمی خواهید در میان لیست تمام اپلیکیشن ها و برنامه ها بگردید، کافیست با کیبورد خود نام آن را تایپ و جستجو کنید. در مثال زیر کاربر درحال بازکردن مرورگر اینترنت Internet Explorer است.

بازکردن اپلیکیشن

برای بازکردن یک اپلیکیشن در مک، روی آیکون برنامه در اسکله کلیک کنید. اگر هیچکدام از آنها را نخواستید، می توانید روی آیکون اسپلاتلایت در گوشه سمت راست-بالا کلیک کرده و سپس نام اپلیکیشن مورد نظر خود را با استفاده از کیبورد تایپ کرده و سپس جستجو کنید. به عنوان مثال کاربر در تصویر زیر در حال بازکردن مرورگر سافاری است.

بازکردن اپلیکیشن در مک

تنظیمِ تنظیمات کامپیوتر

وقتی شروع به استفاده از یک کامپیوتر جدید می کنید، ممکن است بخواهید تنظیمات کامپیوترتان را به شکل دلخواه تنظیم مجدد نمایید. تنظیم مجدد تنظیمات می تواند از وظایف ساده مانند تغییر تصویر پس زمینه دسکتاپ تا وظایف پیشرفته تر مانند تظیمات امنیتی یا کیبورد باشد.

در ویندوز 10، روی دکمه ی استارت کلیک کنید، سپس گزینه Settings را انتخاب نمایید.

تنظیمات ویندوز 10

در ویندوز 8.1 و نسخه های قبل از آن، روی دکمه استارت کلیک کنید، سپس Control Panel را پیدا کرده و آن را انتخاب کنید. در آنجا می توانید به تنظیمات گسترده سیستم خود دسترسی پیدا کنید، که در آینده به طور مفصل در مورد آن ها صحبت می کنیم.

کنترل پنل

در مک، روی آیکون اپل کلیک کنید، سپس System Preferences را انتخاب کنید. در جلسات بعدی آموزش ها به طور کامل در مورد سیستم عامل مک صحبت می کنیم.

تنظیمات مک

خاموش کردن کامپیوتر

هنگامی که استفاده از کامپیوترتان تمام شد، مهم است که آن را به طور صحیح خاموش کنید.

برای خاموش کردن ویندوز، روی دکمه استارت کلیک کنید، سپس Shut down را انتخاب کنید (در برخی از نسخه ها ممکن است علامت خاموش شدن مانند آیکن پاور باشد).

خاموش کردن ویندوز

برای بستن مک، روی آیکون اپل کلیک کنید، سپس Shut Down را انتخاب کنید.

خاموش کردن مک

جلسه قبل | جلسه بعد

تبلیغات در پایین ادامه ی مطلب

نظرات شما


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی