شروع به کار


در این مرحله شما را با پنل و نحوه کار با آن راهنمایی می کنیم.

پس از تکمیل فرم ثبت نام و و زدن گزینه قبول قوانین سایت و ایجاد وبلاگ پیغامی به شما نمایش داده می شود که می توانید آن را تصویر زیر مشاهده کنید (لطفا پیغام را مطالعه فرمائید).

 پیغام ارسال ایمیل

برای ایمیلی که در فرم ثبت نام وارد کرده اید یک پست ارسال می شود که باید آن را تأیید کنید. پس به پست الکترونیکی (ایمیل) خود رفته و صندوق ورودی خود (Inbox) را بررسی کنید. در حال حاضر شما باید یک ایمیل تحت عنوان “Welcome to BlogFa,Please confirm your email address” دریافت کرده باشید (اگر چنین ایمیلی وجود نداشت به پوشه هرزنامه / Spam خود بروید، اگر در آنجا هم همچین ایمیلی نیافتید چند دقیقه صبر کنید و سپس مجددا بررسی کنید. اگر بازهم ایمیلی ارسال نشده باشد ممکن است دوحالت رخ داده باشد: 1- ایمیل خود را اشتباه وارد کرده اید 2- مشکل از طرف سیستم های بلاگفا است، پس اتفاق افتادن چنین مشکلی می توانید یک روز صبر {24 ساعت} سپس به ثبت نام مجدد بپردازید یا از ایمیل دیگری استفاده نمایید).

پس همانطور که گفتیم ابتدا به صندوق ورودی رفته (همانند تصویر یک) سپس برروی ایمیل با عنوانی که در بالا ذکر شد کلیک کنید (همانند تصویر 2)

 صندوق ورودی جیمیل

 انتخاب ایمیل بلاگفا

پس از بازکردن ایمیل مشاهده خواهید نمود که از آدرس Confrim.blogfa.com یک ایمیل دریافت کرده اید. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید این ایمیل دارای دو پیوند (لینک) است. پیوند اول آدرس یا نام کاربری شما در این سرویس است و پیوند دوم همان چیزی است که شما باید برروی آن کلیک کرده تا وبلاگتان ثبت شود.

ایمیل تأیید

پس بر روی پیوند دوم کلیک کرده، پس از انتخاب شما به یک پنجره جدید هدایت می شوید و پیغام زیر برای شما نمایش داده می شود.

پیغام تأیید ایمیل 

پس از مشاهده پیغام برروی گزینه "بازگشت" کلیک نمایید. خواهید دید که به صفحه اول سیستم بلاگفا برگشته اید. در این مرحله شما باید نام کاربری و رمزعبور خود را از قسمت سمت راست بالا را وارد کرده و گزینه "ورود به بخش مدیریت وبلاگ" را انتخاب نمایید. ورود به پنل کاربری

پس از انجام این کار شما به میز کار وبلاگ خود وارد می شوید.

میزکار وبلاگ

میزکار وبلاگ نوعی پنل مدیریتی است شما از طریق آن می توانید به بخش های مختلف وبلاگ خود دسترسی داشته باشید و آن ها را مدیریت و اصلاح کنید.

میزکار وبلاگ همانند تصویر زیر است.میزکار وبلاگ

حال به بررسی بخش های مختلف این میزکار خواهیم پرداخت.

منوی کناری و اصلی

شما در این میز کار به طور کلی دارای دو منو هستید منو یا فهرست کناری (سمت راست) و فهرست ستون اصلی.

فهرست ستون اصلی: ستون اصلی کار شما را راحت می کند، یعنی به شما نوعی دسترسی سریع می دهد. بنابراین ما مبنای آموزش خود را منوهای کناری قرار می دهیم.

فهرست کناری: اینجا همان فهرستی است که کار خود را با آن آغاز می کنیم این فهرست دارای موضوعاتی است که شما را به بخش های قابل دسترسی مجاز که بلاگفا تعیین کرده پیوند می دهد. شامل گزینه های نوشته جدید، نظرات تایید نشده، آخرین نظرات، نوشته های پیشین، پیوندهای روزانه، پیوندهای وبلاگ، تعاریف موضوعات، صفحات جداگانه، پروفایل مدیر وبلاگ، وبلاگ دوستان، مطالب دوستان، تنظیمات و دیگر امکانات، مشاهده وبلاگ و خروج از بخش مدیریت است.

نکته: در جلسات بعد تمامی این بخش ها را به صورت جداگانه توضیح خواهیم داد.

نوشته جدید

پس از کلیک برروی گزینه "نوشته جدید" در ستون اصلی قالبی طراحی شده است که از طریق آن می توانید مطلب خود را منتشر نمایید. این قالب دارای گزینه های مختلفی از جمله عنوان، نوع فونت و اندازی و اصلاح فونت، ادامه نوشتن ثبت و غیره است.

حال باهم یک مطلب می نویسیم و آن را انتشار می دهیم. (در جلسه بعد به طور کامل این بخش را توضیح خواهیم داد) همانند تصویر زیر فرم ها را پرکرده و در نهایت گزینه "ثبت نوشته و بازسازی وبلاگ" را بزنید.

نوشته جدید 

پس از انتخاب گزینه مطلب شما پردازش می شود و اگر خطایی وجود نداشته باشد با پیغام زیر مواجه می شوید:

نوشته ارسالی به ثبت رسید و وبلاگ بازسازی شد

گزینه "بازگشت" را از زیر همین پیغام انتخاب کنید.

پس از انتخاب بازگشت به ستون اصلی میزکار باز خواهید گشت. حال گزینه ی "مشاهده وبلاگ" را از منو انتخاب می کنیم. شما به یک پنجره جدید منتقل می شوید که در آن نوشته ی خود را تحت وبلاگ خود مشاهده می کنید.

اولین مطلب

نظرات یا کامنت ها

همانطور که گفتیم وبلاگ ها همانند شبکه های اجتماعی هستند و کاربران می توانند برای شما نظر و کامنت بگذارند، در منوی کنار در گزینه سوم و چهارم به بخش "نظرات وبلاگ" دسترسی پیدا می کنید. بخش سوم به شما نظراتی که تأیید نکرده اید نمایش داده می شود و در بخش چهارم آخرین نظراتی که برای شما گذاشته شده است را می توانید مشاهده نمایید.

"در نظر داشته باشید که از همان ابتدا نباید انتظار بازدید زیاد از وبلاگ را داشته باشید زیرا موتورهای جستجو و سرویس های وبلاگدهی مدتی زمان می خواند تا به شما اطمنیان کنند."

پیوندها یا لینکها

در دو دسته بندی بعدی شما می توانید پیوندهای وبلاگ خود را به صورت پیوندهای روزانه و پیوندهای وبلاگ مدیریت کنید. همانطور که از نامشان پیداست پیوندهای روزانه، پیوندهایی هستند که به برای یک روز در وبلاگ شما ثبت می شوند و پس از 24 ساعت به صورت خودکار حذف خواهند شد. پیوندهای وبلاگ نیز پیوندهایی هستند که به صورت دائمی (تا زمانی که خودتان بخواهید) در وبلاگ شما ماندگار خواهند بود.

تعاریف موضوعات یا دسته بندی

شما از این بخش می توانید موضوعات وبلاگ خود را انتخاب نمایید و سپس مطالب خود را در آن دسته بندی ها به انتشار بگذارید تا کاربران راحت تر به مطالب شما دسترسی پیدا کنند. به عنوان مثال می توانید موضوعات وبلاگ خود را به بخش های اخبار، معرفی محصولات، آموزش وغیره تقسیم کنید.

این کار به نوشتار شما و نیز بزرگتر شدن وبلاگ شما کمک می کند.

صفحات جداگانه

صفحات جداگانه بخش مهمی از هر وبلاگ و یا وبسایتی است، در این بخش شما می توانید جدا از مطالب درون وبلاگ صفحاتی را ایجاد کنید که به کاربرانتان اجازه دسترسی راحت تر را بدهد یا بسیاری از کارهای دیگر را انجام دهید، به عنوان مثال می توانید فیلمی بگذارید و درباره ی آن توضیح دهید. صفحه لینک ها را ایجاد کنید یا موسیقی پخش کنید.

دیگر گزینه ها

به دلیل طولانی شدن این آموزش دیگر منوها را به صورت خطی تعریف کرده تا در جلسات آینده به صورت مفصل در مورد آن ها صحبت کنیم.

1- پروفایل مدیر وبلاگ: کاملا واضح و روشن است که در این قسمت می توانید اطلاعاتی از خود را با کاربرانتان به اشتراک بگذارید اطلاعات جذاب در مورد خودتان کاربران را به سمت وبلاگ شما جذب می کند.

2- نویسندگان وبلاگ: از این بخش می توانید نویسندگان دیگری نیز به وبلاگ خود اضافه کنید تا به صورت گروهی برروی یک وبلاگ کار کنید و به اشتراک مطالب بپردازید.

3- وبلاگ دوستان: این یکی از بخش های جذاب سرویس بلاگفا است، با استفاده از این بخش می توانید وبلاگ دوستان خود را اضافه نموده و از به روز شدن آنها آگاه شوید.

4- مطالب دوستان: پس از اضافه کردن دوستان خود یا همان فالو و دنبال کردن شما می توانید آخرین پست ها و نوشته های آن ها را مشاهده نمایید.

5- تنظیمات و دیگر امکانات: یکی از اصلی ترین بخش های یک سرویس وبلاگدهی همین امکان است که شما بتوانید از طریق آن به بسیاری از اطلاعات وبلاگ خود دسترسی پیدا کنید و آن ها را ویرایش یا اصلاح کنید.

6- مشاهده وبلاگ: با انتخاب این گزینه می توانید وبلاگ خود را با آدرس اینترنتی خود مشاهده کنید.

7- خروج از بخش مدیریت: با استفاده از این گزینه از بخش میزکار و مدیریت وبلاگ خارج می شوید.

جلسه قبل | جلسه بعد

تبلیغات در پایین ادامه ی مطلب

نظرات شما


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی