شروع برنامه نویسی

شروع برنامه نویسی


می توانید در مورد برنامه نویسی کامپیوتر کتاب بخوانید، امّا بهترین راه برای درک برنامه نویسی کامپیوتر این است که واقعا یک برنامه نویسید. اگر کامپیوتر ندارید یک سیستم نه چندان قوی تهیه کنید یا راه دیگری برای دسترسی به کامپیوتر پیدا کنید. تلاش برای یک برنامه نویس ماهر شدن بدون کامپیوتر مانند تلاش برای تبدیل به یک شناگر ماهر شدن بدون آب است.

برای یادگیری درباره برنامه نویسی، به ویرایشگر و کامپایلر نیاز دارید که در کامپیوتر شما کار کند. نگران تهیه ویرایشگر و کامپایلر نباشید، بسیاری از وب سایت های مرجع دانلود نرم افزار این موارد مورد نیاز شما را رفع خواهند کردن پس برای خرید یا دریافت ویرایشگر و کامپایلر نگران نباشید.

شما می توانید با استفاده از یک ویرایشگر و کامپایلر رایگان، برنامه نویسی کنید؛ اگر بعدا متوجه شدید که ویرایشگر و کامپایلر خود را دوست ندارید به راحتی آن را پاک کنید و هیچ هزینه ای را دور نریزید.

شروع با ویندوز

مایکروسافت برای ایجاد برنامه های ویندوز، کامپایلرهای خود را به صورت رایگان منتشر می کنند این کامپایلرها عبارتند از: Visual Basic Express, Visual C++ Express, Visual C# Express و Visual J++ که می توانید آنها را به راحتی دانلود کنید. به عنوان مثال می توانید این کامپایلرها را در وب سایت رسمی خود مایکروسافت به نشانی msdn.microsoft.com/vstudio/express دریافت کنید.

اکثر برنامه نویس های حرفه ای از کامپایلرهای مایکروسافت استفاده می کنند، بنابراین اگر علاقه مند به نوشتن برنامه های ویندوز هستید؛ بهترین راه استفاده از یک کامپایلر مایکروسافت است.

اگر نمی خواهید از یکی از کامپایلرهای رایگان مایکروسافت استفاده کنید، مقدار زیادی از گزینه های رایگان دیگر به همان اندازه خوب (حتی بهتر) در دسترس است. یکی از محبوب ترین شرکت های تولید کامپایلر Borland است که سه کامپایلر رایگان به نام Turbo C++, Turbo C# و Turbo Delphi دارد. می توانید اینها را در وب سایت www.turboexplorer.com دانلود کنید.

شرکت هایی همچون مایکروسافت و برلند با انتشار کامپایلرهای رایگان امیددارند که شما را به استفاده از ابزارهای خود جذب کنند، امّا در نهایت شما به نسخه های پیشرفته تر و حرفه ای تر نیاز پیدا خواهید کرد که گزینه های بیشتری را در اختیار شما قرار دهد. اگر می خواهید برنامه نویسی را به طور حرفه ای دنبال کنید قطعا به سمت پیدا کردن نسخه های غیررایگان کامپایلرها می روید.

برخی از این کامپایلرهای غیررایگان Dev-C++ و Dev-pascal و Just BASIC است.

شروع با Mac OS X

محبوبترین کامپایلر برای نوشتن برنامه های سیستم عامل مک اپل Xcode است که همراه با مکینتاش ارائه می شود، اگرچه می توانید آخرین نسخه را به صورت رایگان از http://developer.apple.com/tools دانلود کنید. Xcode همان کامپایلری است که مایکروسافت، ادوبی و اپل از آن برای ایجاد برنامه هایی مانند مایکروسافت اکسل، ادوبی فتوشاپ و آیتونز استفاده کردند.

اگرچه بیشتر برنامه نویسان مک از برنامه Xcode رایگان برای نوشتن برنامه ها استفاده می کنند اما همیشه می توان کامپایلرهای دیگر مکینتاش را هم دریافت کرد. دلیل اصلی برای دریافت کامپایلرهای غیررایگان این است که اگر بخواهید از زبان های برنامه نویسی مانند BASIC در Xcode استفاده کنید قطعا موفق نخواهید شد. (ایکس کد به اجازه می دهد برنامه های خود را در زبان های سی، سی پلاس پلاس و جاوا ایجاد کنید.)

شروع با لینوکس

محبوب ترین کامپایلر رایگان برای لینوکس GCC است که برای مجموعه کامپایلرهای GNU می باشد (http://gcc.gnu.org) برخلاف کامپایلرهای دیگر که تنها یک زبان برنامه نویسی را کامپایل می کنند، کامپایلر GCC می تواند برنامه های نوشته شده در انواع مختلف زبان های برنامه نویسی کامپایل کند.

کامپایلر GCC می تواند برنامه های نوشته شده در FORTRAN, Objectiv-C, C++, C و JAVA را کامپایل کندو اگر این اسامی زبان های برنامه نویسی برای شما معنایی ندارد، نگران نباشید. توانایی کامپایل زبان های برنامه نویسی مختلف به این معنی است که می توانید از کامپایلر GCC برای نوشتن یک برنامه در یکی از زبان های برنامه نویسی محبوب تر استفاده کنید.

کامپایلر GCC همان کامپایلر مورد استفاده در برنامه Xcode اپل است.

در فصل سوم این آموزش ها در مورد BASIC که یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی برای شروع است بحث خواهیم کرد. اگر می خواهید یک برنامه BASIC برای لینوکس بنویسی و کامپایل کنید، نمی توانید از کامپایلر GCC استفاده کنید. در عوض می توانید یک نسخه رایگان از REALbasic را دریافت کنید: www.realbasic.com .

REALbasic نسخه لینوکس کامپایلر خود را ارائه می دهد، زیرا امیدوارند که شما برای نسخه حرفه ای هزینه را پرداخت کنید. اگر می خواهید برنامه های BASIC را در لینوکس بنویسید، می توانید از نسخه رایگان  REALbasicبرای هر مدت زمانی که می خواهید استفاده کنید.

شروع با جاوا

مهم نیست که از چه سیستم عاملی استفاده می کنید، همیشه می توانید برنامه نویسی را با جاوا آغاز کنید. اگر می خواهید برنامه های جاوا را بنویسید و اجرا کنید نیاز دارید به:

-س یک کامپایلر و ماشین مجازی است که می توانید آن را به صورت رایگان از Sun Microsystems در نشانی http://java.sun.com دریافت کنید.

- یک ویرایشگر، زیرا کامپایلر جاوا شامل ویرایشگر نمی شود. اگر می خواهید یک ویرایشگر که برای نوشتن جاوا به شما کمک کند استفاده کنید، می توانید از ویرایشگرهای NetBeans و BlueJ و Eclipse استفاده کنید.

شناخت برنامه نویسی درمقابل تشخیص زبان برنامه نویسی

تفاوت زیادی بین شناخت چگونگی اجرای برنامه در مقایسه با شناخت زبان برنامه نویسی مشخص وجود دارد. این آموزش نحوه کارکرد برنامه نویسی را توضیح می دهد، بدین معنا که اصول پشت سرهم برنامه نویسی را بدون در نظر گرفتن زبان برنامه نویسی که تصمیم به استفاده از آن را دارید شرح خواهد داد.

زمانی که یک زبان برنامه نویسی مشخص را درک کردید، نحوه نوشتن یک برنامه با استفاده از آن برنامه را نیز خواهید فهمید. یادگیری کار با زبان برنامه نویسی را با یادگیری برنامه نویسی اشتباه نگیرید!

وقتی که مردم زبان مادری خود را یاد می گیرند، اغلب فکر می کنند که زبان نوشتاری خاص آن ها تنها راه صحبت کردن است. بنابراین هنگامی که یک زبان خارجی را می آموزند، سعی می کنند که زبان خارجی را همانند زبان مادری خود صحبت کنند، امّا با استفاده از کلمات مختلف صحبت می کنند. به همین دلیل است که ترجمه لفظی زبان های خارجی می تواند بسیار مضحک و عجیب به نظر برسد.

این دقیقا همان مشکل در درک برنامه نویسی است. برای درک برنامه نویسی، باید از یک زبان برنامه نویسی خاص استفاده کنید، اما هر زبان برنامه نویسی به روش خاصی کار می کند. بنابراین اگر می دانید که چگونه برنامه های خود را در زبان برنامه نویسی C بنویسید، ممکن است اشتباه فکر کنید که نحوه کار با زبان C کار برنامه نویسی کامپیوتر است، اما این درست نیست.

مانند زبان های بشر، زبان برنامه نویسی به شدت متفاوت است. کسی که می داند چگونه برنامه های خود را در زبان C بنویسد با کسی که می داند چگونه برنامه ها را در زبان اسمبلی بنویسید کاملا متفاوت است.

بنابراین برای توصیف این که چگونه برنامه نویسی عمل می کند، این آموزش از انواع مختلف زبان های برنامه نویسی استفاده می کند. شما لازم نیست بدانید که چگونه هر نمونه برنامه در این آموزش چگونه کار می کند. فقط کافیست متوجه شویم که زبان های برنامه نویسی می توانند مشکلات مشابهی را در شیوه های مختلف جستجو و حل کنند.

ابتدا سعی کنید به درک اصول برنامه نویسی عمومی بدون نگرانی در مورد نحوه کارکرد زبان برنامه نویسی خاص بپردازید. سپس سعی کنید یاد بگرید که چگونه یک زبان برنامه نویسی خاص کار می کند. تا زمانی که می دانید چگونه این دو موضوع جداگانه را یادبگیرید، می توانید چگونگی برنامه نویسی کامپیوتر را بدون حواس پرتی از دانستن یک زبان برنامه نویسی خاص بیاموزید.

توجه:

زبان های برنامه نویسی همیشه در حال افزایش و محبوبیت هستند، بنابراین اگر فقط یک زبان برنامه نویسی را یادبگیرید، ممکن است مهارت های شما ظرف چند سال منسوخ و غیرقابل کاربرد شوند.

زمانی، اکثر برنامه نویسان فقط از زبان اسمبلی استفاده می کردند. سپس از Pascal استفاده کردند. وقتی پاسکال هم از رقابت کنار رفت برنامه نویسان به سمت C حرکت کردند.

کسی می داند فردا کدام زبان برنامه نویسی محبوب خواهد شد؟

یادآوری

برروی درک برنامه نویسی تمرکز کنید و سپس در مورد یادگیری یک زبان خاص برنامه نویسی نگران باشید. پس از اینکه متوجه شدید برنامه نویسی چگونه کار می کند، می توانید با هرزبان برنامه نویسی که در آینده محبوب می شود کار کنید.

به اتمام فصل اول آموزش برنامه نویسی کامپیوتر رسیدیم، منتظر فصل دوم یعنی روش های مختلف نوشتن برنامه ها باشید. به زودی این دوره را آغاز خواهیم کرد.

جلسه قبل | ورود به فصل دوم

تبلیغات در پایین ادامه ی مطلب

نظرات شما


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی