ماوس کامپیوتر همانطور که امروز می دانیم، توسط داگلاس انگلبارت (Douglas Engelbart)، با کمک بیل انگلیش (Bill English)، در دهه 1960 اختراع و توسعه داده شد و در تاریخ 17 نوامبر 1970 به ثبت رسید.

داگلاس هنگام ساخت ماوس، در موسسه تحقیقاتی استنفورد در ملونو پارک کالیفرنیا، یک گارگاه تفریحی تحت حمایت دانشگاه استنفورد کار می کرد. این ماوس ابتدا به عنوان "شاخص موقعیت X-Y برای یک سیستم نمایش" نام گذاری شده و اولین بار در سال 1973 با سیستم کامپیوتری Xerox Alto مورد استفاده قرار گرفت. با استفاده از ماوس، داگلاس قادر به نشان دادن حرکت ماوس برروی کامپیوتر آلتو در "Mother OF All Demos" شد. با این حال، به دلیل عدم موفقیت آن، اولین ماوسی که به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت، ماوس برروی کامپیوتر اپل لیزا بود.

 اولین ماوس

تصویری که در بالا مشاهده می کنید، توسط Maracin Wichary در موزه تاریخ طبیعی علم نیومکزیکو گرفته شده و نمونه ای از اولین ماوس کامپیوتر است. همانطور که می بینید در تصویر، ماوس از چوب ساخته شده بود و بسیار بزرگتر از ماوس امروز بود. مستطیلی شکل و دارای یک دکمه کوچک در گوشه سمت راست بالا داشت.

امروزه ماوس درهر کامپیوتر رومیزی استفاده می شود و برروی دستگاه هایی که پشتیبانی ورودی ماوس دارند مانند لپ تاپ و برخی صفحه نمایش لمسی ها مانند گوشی های هوشمند و تبلت ها نیز استفاده می شود.

چرا ماوس کامپیوتر را ماوس نام گذاری کردند؟

ماوس در معنی لغت به معنی موش است، داگلاس با استفاده از شباهتی که در ماوس می دید، گفت این وسیله مرا به یاد موش می اندازد و برهمین اساس نام آن را ماوس نهاد. این نام خیلی راحت تر از شاخص موقعیت X-Y برای یک سیستم نمایش است.


برچسب ها

داگلاس انگلبارت | کامپیوتر لیزا | زیراکس پارک | سخت افزار |
آخرین به روزرسانی این مطلب:

2019-03-08T21:39:05


پربازدیدترین

از اینجا می توانیدمحبوب ترین مطالب را مشاهده کنید