نکته های خرید لپ تاپ

نکته های خرید لپ تاپ


خرید یک لپ تاپ خانگی یا تجاری میتواند یک تجربه ی بسیار گیج کننده و گاهی اوقات ترسناک باشد. در ادامه ی مطلب ما لیستی از نکته ها و راهنمایی ها را در مورد خرید یک کامپیوتر لپ تاپ برای شما آماده کرده ایم. شما میتوانید سرفصل ها را در جایی یادداشت کنید و در هنگام خرید آنها را برای خود یادآوری کنید.

به دنبال چه چیزی میگردید؟

زمانی که قصد خرید یک کامپیوتر را دارید، باید در ذهن خود یک ایده را داشته باشید. این ایده چه چیزی است؟! این ایده همان چیزی است که شما از کامپیوتر انتظار دارید. به عبارت دیگر یعنی شما میدانید از کامپیوتر خود چه استفاده هایی میکنید و به چه منظور آنرا خریداری میکنید. ما در ادامه ی همین مقاله لیستی از اجزای مختلفی که در یک کامپیوتر یافت میشود را برای شما تهیه کردیم که به کمک این لیست میتوانید نکته هایی را قبل از خرید یک کامپیوتر بدانید و آنها را رعایت کنید.

استفاده از باتری

در ابتدا از میزان عمر باتری مطلع شوید و بپرسید که باتری در شرایط معمولی چند ساعت قابل استفاده است. بسیاری از تولیدکنندگان زمان استفاده از باتری را نشان میدهند، امّا این زمان برای شرایطی است که تنظیمات سیستم در کم استفاده ترین حالت است. پس از زمان عمر استاندارد باتری مطمئن شوید و بدانید که باتری در حالت استفاده چندساعت میتواند سیستم شما را روشن نگه دارد.

نمایشگر

تمام کامپیوترهای قابل حمل (لپ تاپ ها) دارای صفحه نمایش هستند. درحالیکه تقریبا تمام این لپ تاپ ها از یک مانیتور خارجی نیز پشتیبانی میکنند، امّا بازهم نمایشگر آن بسیار مهم است زیرا همیشه نمایشگرهای خارجی دردسترس نیستند مخصوصا برای کامپیوترهای قابل حمل که مدام در حال جا به جا شدن هستند. در هنگام خرید به صفحه نمایش دقت کنید و ببینید اندازه آن به قدر کافی برایتان بزرگ هست یا خیر! و اینکه آیا شما را اذیت میکند یا نه.

یک روش برای کاهش هزینه ی خرید در لپ تاپ این است که صفحه نمایش کوچکتر باشد، توصیه ما برای کسانی که هزینه برایشان مهم است، این است که از نمایشگرهای 12 اینچی به جای 14 اینچی استفاده کنند.

این یک مبحث مهم است که ما در آینده یک مقاله ی جداگانه در مورد راهنمایی خرید LCD و نمایشگرهای صفحه تخت را در رسانه کامپیوتر پرسش برای شما آماده خواهیم کرد.

درایوها

درهنگام خرید یک کامپیوتر قابل حمل، برخی درایوها نادیده گرفته میشوند، امّا باید به دقّت این نکته را در نظر داشته باشید. یک لپ تاپ میتواند با درایوهای مختلف عرضه شود، به عنوان مثال:

1.      نوع اوّل آن کامپیوترهای قابل حملی هستند که دارای یک دهانه ورودی که درآن سی دی گردان و فلاپی خوان جا به جا میشوند. برای کاربرانی که اغلب درایو فلاپی را استفاده می کنند، ممکن است یک مشکل باشد؛ با این حال، برای کاربران دیگر که از فلاپی استفاده نمی کنند، این ممکن است یک راه حل مناسب تر باشد زیرا کامپیوتر با یک درایو خالی خواهد بود.

2.      کامپیوترهای قابل حمل با دو دهانه ورودی، این سیستمها یک درایو جداگانه برای CD-ROM و یک درایو جداگانه برای فلاپی دیسک دارند. این کامپیوترها ارزانتر میباشند. با این حال، باید در نظر داشته باشید که از لحاظ وزنی سنگینتر هستند.

3.      یک لپ تاپ بدون درایو، این کامپیوترهای قابل حمل از درایوهای خارجی به جای داخلی استفاده میکنند. درهنگام خرید به قیمت این لپ تاپ ها به دقّت توجه کنید؛ در حالی که به نظر میرسد این یک راه برای سبکتر شدن لپ تاپها میباشد امّا در نهایت شما مجبور به خرید درایوهای خارجی میشود که خود هزینه هایی را در برمیگیرد. پس لازم به ذکر است اگر قصد خرید این نوع از سیستمها را دارید قیمت لوازم جانبی آنرا حتما در نظر داشته باشید.

برخی از کاربران نیز ممکن است بخواهند راه حل های مختلف رسانه ای را نظر بگیرند. به عنوان مثال، بسیاری از لپ تاپ ها دارای درایو فلاپی استاندارد یا درایو LS120 هستند. درایو LS120 میتواند دیسکتهای فلاپی را بخواند و در عین حال به عنوان یک دستگاه ذخیره سازی پشتیبان نیز مورد استفاده قرار گیرد زیرا میتواند تا 120 مگابایت برروی یک دیسک LS120 ذخیره کند. علاوه بر این گزینه درایو DVD یا CD-RW را در مقایسه با درایو CD-ROM در نظر داشته باشید.

اگر شما در حال بررسی یک راه حل دی وی دی هستید، بررسی کنید که آیا دی وی دی با سخت افزار یا نرم افزار رمزگشایی همراه است. رمزگشایی سخت افزار برای لپ تاپ ها با استفاده از یک کارت PCMCIA انجام می شود و به قیمت کلی لپ تاپ افزوده می شود.

 آموزش خرید لپتاپ

هارددیسک

همیشه هارد دیسک یکی از موارد مهمی است که درهنگام خرید یک لپ تاپ مورد توجه قرار میگیرد. همانند یک کامپیوتر معمولی، هارد دیسک مقصد همه فایلها و اطلاعات شما خواهد بود و اگر این درایو پرشود، باید آنرا با یک درایو دیگر جایگزین کنید یا یک درایو اکسترنال یا خارجی دیر اضافه کنید. هنگامی که به فضای هارد دیسک میرسید همیشه حداکثر میزان را با توجه به بودجه تان در نظر بگیرید زیرا در نهایت این فضا پرخواهد شد.

هارد دیسک نیز همانند نمایشگر یک مبحث بسیار گسترده دارد که در یک مقاله جداگانه به شرح و بررسی اینکه چگونه یک هارددیسک مناسب بخریم؟ خواهیم پرداخت.

قفل کردن

ایا کامپیوتر قابل حملی که میخواهید خریداری کنید دارای قفل سیستم است؟ اگر بله، با چه سیستمی قفل شده است؟ این نکته برای کاربرانی که مدام در حال سفر هستند نکته مهم و حائز اهمیتی است که باید به آن توجهی جدی شود.

حافظه یا Memory

حافظه همیشه در هنگام خرید یک کامپیوتر اهمیت دارد. مقدار مموری کامپیوتر را مشخص کنید و همچنین مطمئن شوید که این حافظه میتواند در آینده ارتقاء پیدا کند یا خیر.

به عبارت ساده با حافظه بیشتر، کامپیوترشما کارآمد تر خواهد بود.

در مقاله های آینده بیشتر در مورد خرید Memory صحبت میکنیم.

مودم

اگر مودم مورد نیاز است، مطمئن شوید که مودم با کامپیوتر قابل حمل همراه است. علاوه بر این، بررسی کنید که آیا مودم یک مودم داخلی یا PC-CARD (PCMCIA) است، زیرا ممکن است در آینده همه اسلات های PC-CARD در دسترس باشد. مودم های PC-CARD نوع II هستند.

کارت شبکه

اگر اتصال به شبکه مورد نیاز است، اطمینان حاصل کنید که یک کارت شبکه با کامپیوتر قابل حمل شما همراه است. علاوه بر این، اطمینان حاصل کنید که آیا کارت شبکه یک کارت شبکه داخلی یا PC-CARD (PCMCIA) است، زیرا ممکن است در آینده همه اسلات کارت PC موجود در اختیارتان قرار گیرد.

شبکه PC-CARD ها نوع II هستند که برای اکثر رایانه ها امکان اتصال به نوع دیگری را فراهم می کند.

پردازنده

پردازنده کامپیوتر یکی از اصلی ترین قسمتهای خرید یک کامپیوتر است. امروزه، باچندین تولیدکننده ی پردازنده همراه است، همین باعث شده است که خرید یک کامپیوتر با یک پردازنده یا CPU مطمئن کمی گیج کننده شود.

کارت صدا

کارت های صوتی هنگامی خرید یک کامپیوتر مهم است. با این حال بدانید که اکثر کارتهای صوتی استاندارد که برروی کامپیوترها نصب میشوند، به نیازهای شما پاسخ خواهند داد. امّا برخی کاربران اقدام به خرید کارتهای صوتی پیشرفته تر میکنند تا نیازشان را برای دریافت صوت باکیفیت تر و بلندتر برطرف کنند.

هنگامی که به جنبه های صحیح یک کامپیوتر قابل حمل نگاه می کنید، بسیاری از لپ تاپ ها صدای کافی ندارند و به بلندگوهای خارجی یا هدفون نیاز دارند. قبل از خرید اطمینان حاصل کنید که کیفیت صدا مطابق با نیازهای شما است.

وزن

وزن یکی دیگر از نکته هایی است که درهنگام خرید یک کامپیوتر قابل حمل باید رعایت کنید؛ لپ تاپ سبکتر، قابلیت حمل راحتتری دارد.

کارت گرافیک

کارت های ویدئویی هنگام خرید یک کامپیوتر بسیار مهم هستند. کارت گرافیک میتواند درهنگام انجام بازی های کامپیوتری، سرعت کامپیوتر شما را اهسته کند یا حتی بازی را اجرا نکند. اکثر بازی ها امروزه نیاز به حافظه جانبی بیشتری دارند و همچنین حالت های ویدئویی ویژه مانند OpenGL را شامل میشوند. با یک کارت گرافیک با حافظه تصویری کم و یا بدون این حالت، رایانه قادر به پخش این بازی ها نخواهد بود. علاوه بر این، ارتقاء کارت های ویدئویی به طور چشمگیری می تواند لذت کاربران از بازی را افزایش دهد.

نکته هایی درمورد خرید لپتاپ

برند کامپیوتر

هنگامی که به دنبال خرید هر برندی از کامپیوتر قابل حمل می باشید، داستانهای خوب و بد را خواهید شنید. صرفن ظر از اینکه داستان واقعا خوب یا بد باشد، این داستانها همیشه براساس تجربه کاربران است. به این نکته ها زیاد توجه نکنید، ممکن است یک کاربر یک تجربه وحشتناک با یک لپ تاپ از یک برند را داشته باشد، امّا همه تولیدکنندگان لپ تاپ دارای کاربرانی بوده اند که از سیستم آنها احساس نارضایتی داشته اند. در واقع باید بگوییم هیچ چیزی قطعی وجود ندارد که بگوییم یک برند کامپیوتری کامل و خوب است و یک برند ناقص و افتضاح است. در هنگام خرید از یک برند تولیدکنندگان کامپیوتر به لیست زیر توجه داشته باشید، این لیست به شما کمک میکند تا یک خرید مطمئن تر داشته باشید (در نظر داشته باشید که ما توصیه نمیکنیم از کدام برند خریداری کنید.)

لوازم جانبی

برخی از تولیدکنندگان کامپیوتر ممکن است لوازم جانبی اضافی را به فروش برسانند. اگر در مورد لوازم جانبی تحقیقات نکردید و نمیدانید کدام یک مورد نیاز است از خرید آن اجتناب کنید. درست است که بعضی از موارد ممکن است بسیار کارآمد و مفید باشد امّا قطعا همه افزونه ها مورد نیاز شما نیست. مانند، چاپگر، اسکنر، دوربین، کابل شبکه یا...، برخی از لوازم جانبی نیست شامل هزینه های اضافی ای هم میشوند که شما باید آنرا در نظر داشته باشید مثل چاپگر که پس از تمام شدن جوهر آن مجددا مجبور به تهیه جوهر و پرداخت هزینه خواهید شد.

وقتی یک افزونه را به شما پیشنهاد میکنند اطمنیان حاصل کنید که به کار شما می آید یا درآینده نیازی به داشتن آن نخواهید داشت.

برخی از فروشندگان ممکن است لوازم جانبی را به عنوان هدیه به شما بدهند، بااین حال مطمئن شوید که این افزونه روی قیمت اصلی کامپیوتر شما اضافه نشده است.

مدارک

با اینکه اکثر تولیدکنندگان کامپیوتر مستندات و مدارک خود را کاهش داده اند، هنوزم هم یک ایده خوب برای اورجینال بودن یک سیستم اسناد و مدارکی است که درون کامپیوتر قرار دارد.

تمام تولیدات کامپیوتر شامل برخی از اسناد و مدارک کاغذی میباشند؛ با این حال این اسناد شامل اطلاعات مربوط به ارتقاء کامپیوتر در آینده میشود؟ نحوه اتصال کابل به کامپیوتر توضیح داده شده؟ در مورد چگونگی استفاده از نرم افزارهای جانبی توضیح داده شده است یا خیر؟

توجه

مهم است که بین اسناد کاغذی و مستندات آنلاین تفاوت وجود داشته باشد. مستندات آنلاین، که امروزه بیشتر یافت می شود، اطلاعاتی است که به صورت محلی بر روی کامپیوتر قرار می گیرد یا می تواند از طریق اینترنت قابل دسترسی باشد. اگر اطلاعات در اینترنت در دسترس است، حتما قبل از خرید لپ تاپ آنرا چک کنید و ببینید مطابق نیازهای شما هست یا خیر.

محل خرید

ما موقعیت خرید را به چند دسته تقسیم میکنیم:

اول، محلی که کامپیوتر در آن خریداری شده است. در صورتی که کامپیوتر را در یک خرده فروشی محلی خریداری میکنید، میتوانید کامپیوتر را در صورت نارضایتی با دلیل قانع کننده بازگردانید یا خیر؟ در صورتی که به صورتی که پستی خریداری میشود میتوان آنرا ارجاع داد و قابلیت مرجوعی بدون هزینه اضافی را دارد یا خیر.

دوم، آیا مکانی که از آن خرید میکنید خود به ارائه خدمات میپردازد یا خیر؟ چه میزان از شما فاصله دارد؟! اگر سیستم شما دچار مشکل شد چه مقدار زمان لازم است تا تعمیر شود.

سوّم، اگر به صورت مستقیم خریداری میکنید باید به صورت ایمیل اطلاعات دقیقی از نحوه پست و... به شما اعلام کنند. مدت زمانی که کامپیوتر برای رسیدن به مقصد خود است، چه مدت است؟ چه اتفاقی می افتد اگر کامپیوتر در حین حمل و نقل آسیب دیده باشد؟

سرویس و خدمات

خدمات یکی از نکات مورد توجه است که باید هنگام خرید یک کامپیوتر جدید یا استفاده شده رعایت شود. اگر به شکل ساده تر بخواهیم بیان کنیم باید بگوییم که اگر یکی از قطعات سیستم شما دچار مشکل یا شکستگی شد آیا به سادگی لوازم آن دسترس است یا خیر؟. بگذارید کمی بیشتر در مورد این نکته صحبت کنیم:

1.      خدمات یعنی افرادی هستند که بتوانند در محل شما، در هنگام خرابی سیستم به شما کمک کنند. آیا خدمات شامل گارانتی میشود یا خیر.

2.      اگر در محل شما وجود ندارد زمان تعمیر چقدر است؟

3.      آیا کامپیوتر می تواند به یک مرکز خدمات محلی منتقل شود؟ اگر بله، نزدیک ترین مرکز خدمات مجاز چیست؟

4.      هنگامی که یک تکنسین به کمک شما می آید و مشکل رفع نشود، آیا میتوان مطمئن بود که در مراکز موجود مشکل حل شود؟

نرم افزار

در هنگام خرید یک کامپیوتر جدید، نرم افزار برای بسیاری از کاربران کامپیوتر به خصوص کاربران جدید مورد توجه است. هنگام خرید یک کامپیوتر توصیه ما این است که از کامپیوترهایی که بسته های نرم افزاری زیادی برروی آنها وجود دارد اجتناب کنید، برای شروع تنها یک پردازشگر کلمه و چند برنامه صفحه گسترده مانند اکسل کافی است. در زیر دو نکته از آنچه که باید در هنگام نگاه کردن به نرم افزارهای موجود در کامپیوتر مشاهده کنید را آورده ایم.

1.      آیا این نرم افزار شامل Microsoft Office یا Corel Suite است؟ این بسته ها به شما امکان می دهند تا یک پردازشگر کلمه و صفحه گسترده داشته باشید. برای اکثریت کاربران، این باید یک توجه مهم باشد.

2.      آیا نرم افزار نصب شده نسخه اصلی و کامل است یا نسخه آزمایشی؟ اگر نسخه آزمایشی باشد کاربر نهایتا تا 30 الی 90 روز میتواند از آن استفاده کند و سپس باید آنها را مجددا دریافت کنند.

پشتیبانی

همیشه پشتیبانی کامپیوتر یک چالش بزرگ بوده است، امیدواریم با گسترش رسانه کامپیوتر پرسش دیگر کاربران ایرانی با این چالش مواجه نشوند و همواره بتوانند از آموزشهای رایگان ما استفاده کنند.

ارتقاء

در حالی که این گزینه در هنگام خرید یک کامپیوتر در ابتدا در نظر گرفته نمی شود، این یک نکته مهم است. هنگامی که شما یک کامپیوتر قابل حمل جدید را خریداری میکنید احساس میکنید که شاید دیگر نیازی به ارتقاء سیستم نداشته باشید اما این یک باور اشتباه است. در هنگام خرید دو نکته زیررا همواره در نظر داشته باشید:

1.      چه چیزی را می توان در کامپیوتر ارتقا داد؟ رم؟ CPU؟ هارد دیسک اگر ارتقاء در دسترس باشد، حداکثر میزان ارتقاء آن چه مقدار است یا در اسناد ارائه شده در کامپیوتر مشخص شده است؟

2.      آیا ارتقا چیزی است که کاربر به تنهایی می تواند انجام دهد یا نیاز به یک سرویس مرکز نصب است؟

کلاه برداری در خرید لپ تاپ
کلاه برداری

هنگام خرید یک کامپیوتر لپ تاپ مراقب کلاهبرداری های زیر باشید.

1.      دریافت در ازای آنچه که خریده اید: اطمینان حاصل کنید که برای آنچه که دریافت می کنید، هزینه را پرداخت می کنید. مشاهده شده است که شرکت های کامپیوتری ممکن است یک پردازنده را یک سرعت خاص نشان دهند، اما ممکن است در سرعت های مختلف به کامپیوتر متصل کرده باشند.

2.      نرم افزار حقوقی: هنگام خرید کامپیوتر، اطمینان حاصل کنید که آن را با نرم افزار قانونی دریافت میکنید. بسیاری از فروشندگان کامپیوتر ممکن است یک کپی غیرقانونی از نرم افزارها را به شما ارائه دهند. اطمینان حاصل کنید که نرم افزاری که در سیستم شما نصب شده است بر روی یک CD استاندارد و نه یک CD کپی شده است. استفاده از سی دی های کپی شده میتواند شما را در آینده دچار مشکل کند.

اگر به دنبال خرید یک کامپیوتر دسکتاپ هستید از اینجا مقاله مربوطه را بخوانید.

تبلیغات در پایین ادامه ی مطلب

نظرات شما


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی