راهنمایی خرید سرور

راهنمایی خرید سرور


خرید یک سرور برای هرکسب و کار، یک تصمیم بسیار بزرگ است و اگر نتواند به درستی انجام شود، میتواند کارایی را کاهش دهد یا باعث ضرر کردن شما در کسب و کارتان شود. در ادامه ی مطلب لیستی از اطلاعات و راهنمایی های خرید یک کامپیوتر سرور را برای شما آماده کرده ایم که رعایت کردن این نکات میتواند به شما کمک بسزایی بکند. در نظر داشته باشید که استفاده از کامپیوتر سرورها متفاوت است و ممکن است برخی موارد برای بعضی از کسب و کارها اهمیت کمتر یا بیشتری داشته باشد.

جدید یا استفاده شدهخرید سرور جدید یا دسته دوم

خرید یک سرور جدید، یا دسته دوم میتواند اولین معیار شما در خرید باشد، اگر قصد صرفه جویی در مصرف هزینه های شرکت را دارید مسلما اولین گزینه شما سرور دسته دوم خواهد بود؛ با این وجود، باید در نظر داشته باشید اگر سرورها یا سخت افزارهایی که خریداری میکنید نیاز شرکت شما را برآورده نکند، ضرر بزرگی خواهید دید. هنگامی که به دنبال خرید یک سرور اصلی یا فایل سرور برای شبکه هستید، مطمئن شوید که سرور برای رفع نیازهای شرکت مناسب است و کارایی قابل اطمنیانی داشته باشد.

ما برای خرید یک سرور به شما پیشنهاد میکنیم از یک سرور جدید، فایل سرور، سرور شبکه و یا سرور پایگاه داده را خریداری کنید. زیرا اخرین نوآوری های سخت افزاری را شامل میشود و همچنین دارای گارانتی است که به شما تا حدی امکان جایگزینی و تعمیرات را میدهد.

علاوه برمواردی که نام بردیم، باتوجه به نیازهای شرکت میتوان اقدام به خرید دیگر سرورها مثل پرینت سرور یا سخت افزاری مانند روتر و فایروال استفاده کرد.

دنبال چه چیزی میگردیدانتخاب هدف

هنگام خرید یک سرور مهم است که شرکت یا مدیر شبکه ابتدا هدف از خرید را مشخص کرده و سپس موارد زیر را در نظر بگیرد:

انتخاب نوع سرورنوع سرور

محدوده فضای خود را که برای کامپیوتر سرور انتخاب کرده اید در نظر بگیرید. به طور کلی سه نوع کامپیوتر سرور وجود دارند که عبارت است از: 1- سرورهای ایستاده 2- سرورهای قفسه ای 3- سرورهای تیغه ای

سرورهای ایستاده به سرورهای تاور یا برج معروف هستند، این کامپیوترها در ظاهر همانند کیس های معمولی کامپیوترهای دسکتاپ در اندازه ی بزرگتر هستند و فضای بیشتری را اشغال میکنند.

دوّم سرورهای قفسه ای هستند که در رک نصب میشوند، این سرورها برخلاف سرورهای ایستاده برای مکانهای کوچک و به اصطلاح قفسه ای طراحی شده اند. اندازه هر باکسی که این سیستم درون آنها قرار میگیرد به طور استاندارد 19 اینچ است.

دسته سوم سرورهای تیغه ای که سرورهای کوچکی هستند در قفسه های کوچکی که دارای پره هستند نصب میشوند. این سرورها برای کسانی که فضای کمی در اختیار دارند بسیار مناسب است، یکی از مزایای این سرورها مصرف برق کمتر نسبت به انواع دیگر است.

درایوها

بدون شک درایوها یکی از مهمترین قسمتهای خرید یک کامپیوتر سرور است.

هارد دیسکهارد دیسک

مقدار فضای موجود برروی فضای دیسک سرور میتواند یکی از نکات مهم باشد که باید آنرا رعایت کرد به خصوص اگر سرور در حال رفتن به یک فایل یا سرور شبکه باشد. نیاز فضای مورد نیاز برای سیستم عامل، برنامه های کاربردی، ابزار، صفحات وب، فایلها و تنظیمات کاربر را در نظر بگیرید.

هنگامی که به هارد دیسک توجه میکنید، مهم است که رابط کاربری هارد دیسک را مشاهده کنید. اکثر سرورها از دو مدل هارد دیسک SATA یا SCSI استفاده می کنند.

CD-ROMسی دی رام

CD-ROM یک مورد مهم برای اکثر سرورها نیست، زیرا معمولا برای نصب نرم افزار اضافی روی سرور استفاده می شود.

بک آپ یا پشتیبانیبک آپ

برای تمام شبکه ها، تهیه پشتیبانی به شدت مهم است و باید توجه زیادی به آن شود.اکثر شرکت ها به اطلاعات مهمی نیاز دارند مانند اطلاعات مربوط به شرکت یا مشتری، این اطلاعات روزانه پشتیبان گیری می شود. هنگام نگاه کردن به قسمت پشتیبان، موارد زیر را در نظر بگیرید.

1.      آیا یک پشتیبان برای سرور در دسترس؟

2.      اگر موجود باشد ظرفیت متوسط آن چه مقدار است؟

3.      سرعت پشتیبانی گیری چه میزان است؟ (به عنوان مثال برای پشتیبانگیری 4 گیگابایت چه میزان زمان لازم است؟)

حافظه یا مموریحافظه

حافظه همیشه در هنگام خرید یک سرور یا هر کامپیوتری اهمیت زیادی دارد.مقدار حافظه موجود در سرور را بدانید و همچنین مطمئن شوید که این حافظه در آینده می تواند ارتقا یابد. توصیه می شود حداقل 512 مگابایت حافظه به شبکه یا سرور فایل نصب شود.

کارت شبکهکارت شبکه

با افزایش بیش از یک کامپیوتر در خانه و با قسمتهای باند پهن، گاهی اوقات نیاز به یک کارت شبکه در هنگام خرید یک کامپیوتر مهم میشود.کارت های شبکه به کاربران امکان اتصال به کامپیوتر های دیگر و شبکه های کوچک را در خانه یا اداره خود می دهند. این قابلیت به شما اجازه میدهد تا انتقال اطلاعات، اشتراک گذاری فایل، اشتراک گذاری اینترنت، اشتراک گذاری چاپگر و سایر استفاده ها را دردسترس داشته باشید.

سیستم عاملسیستم عامل

هنگام تنظیم یک شبکه جدید، سیستم عامل یا نرم افزار شبکه را در سرور وارد کنید. اگر هیچ سیستم عاملی در کامپیوتر موجود نیست، بررسی کنید که چه سیستم عاملی با کامپیوتر شما تست شده است. برای مثال: Novell، Windows NT، Windows 2000، Unix، Solaris، Linux، SCO ... و غیره.

برققدرت

برای شبکه های بزرگ یا سرورها، برق مهم است. به مقدار موجود تأمین برق و همچنین ظرفیت هریک از منابع برق نگاه کنید.

به علاوه اگر فکر میکنید که برق در آینده برای شما مشکل ساز میشود، از ارتقاء منابع تغذیه سرور خود مطلع شوید.

پردازشگرcpu

پردازشگر کامپیوتر و میزان پردازندههایی که کامپیوتر میتواند از آن پشتیبانی کند، یکی از مهمترین ملاحظات در هنگام خریدن یک سرور است. هنگام بررسی پردازنده موارد زیر رادر نظر بگیرید:

1-      از چه نوع پردازنده ای استفاده میشود؟ (Intel Pentium, Intel Xeon, Digital یا انواع دیگر)

2-      سرور چه تعداد پردازنده را پشتیبانی میکند؟ (2، 4، 8 یا بیشتر).

برند کامپیوترانتخاب برند خوب

همانطور که در راهنمایی خرید کامپیوتر و راهنمایی خرید لپ تاپ نیز اشاره کردیم، داستانهای خوب و بد، تعریف و تجمید و یا شکایت و گلایه کاربران از برندهای کامپیوتر همیشه بوده و خواهد بود. بنابراین نمیتوان گفت که یک کمپانی کاملا خوب است و یک کمپانی دیگر افتضاح اما در هنگام خرید از یک برندی استفاده کنید که ویژگی های زیر را داشته باشد:

ارائه مستنداتمدارک سیستم

بسیاری از شرکتها دیگر از مستندات کاغذی استفاده نمیکنند و مدارک را به صورت آنلاین در اختیار کاربران قرار میدهند با این وجود، مطمئن شوید که سرور یا دستگاه شبکه شما همراه با مدارک اورجینال یا اصلی ارائه میشود. وجود مدارک برای تنظیم پلاگینها و افزایش اطلاعات میتواند بسیار مفید باشد.

محل خرید | بازگشت | خدمات | پشتیبانی | ارتقا و گارانتی

همواره محل خرید را در نظر داشته باشید، از یک فروشگاه معتبر خرید کنید که حتما به شما گارانتی ارائه کند و همچنین قابلیت مرجوع شدن در صورت نداشتن مطابقت با خرید شما را داشته باشد، از برندی خرید کنید که پشتیبانی آن همیشه دسترس باشد و همچنین بتوانید از سرویسها و خدمات به روزرسانی استفاده کنید. از قابلیت ارتقاء کامپیوتر سرور خود مطلع شوید، بررسی کنید ببینید چه چیزهای قابلیت ارتقاء را دارند. مانند، رم، سی پی یو، جی پی یو، اس اس دی یا... و اگر قابلیت ارتقاء را دارند حداکثر میزانی که پشتیبانی میکند چه مقدار است.

تبلیغات در پایین ادامه ی مطلب

نظرات شما


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی