دستگاه های ورودی – آموزش مقدماتی کامپیوتر

دستگاه های ورودی – آموزش مقدماتی کامپیوتر


در ادامه ی مطلب فهرستی از مهمترین دستگاه های ورودی کامپیوتر را مطالعه میفرمائید.

- Keyboard (کیبورد / صفحه کلید)

- Mouse (موس / ماوس / موشواره)

- Joy stick(اهرمک / جوی استیک)

- Light pen(قلم نوری)

- Trackball(نوعی موس)

- Scanner(اسکنر)

- Graphic Tablet(تبلت گرافیکی)

- Microphone(میکروفون)

- Magnetic Ink Card Reader یا MICR (کارت خوان جوهر مغناطیسی)

- Optical Character Readerیا OCR (نویسه خان نوری)

- Bar Code Reader(بارکد خوان)

- Optical Mark Readerیا OMR (نشانه خوان نوری) 

صفحه کلید یا کیبورد یکی از ورودی های کامپیوتر

کیبورد یا صفحه کلید

یکی از رایجترین و محبوبترین ابزار ورودی کامپیوتر صفحه کلید یا همان کیبورد است، این وسیله به واردکردن داده به کامپیوتر کمک میکند. شکل ظاهری صفحه کلیدها شبیه به ماشین های تایپی قدیمی است، هرچند که در صفحه کلیدها چندین کلید اضافی برای عملکردهای بیشتر وجود دارد.

صفحه کلیدها دارای دو دسته اصلی یعنی 84 کلیدی و 101/102 کلیدی هستند، اما امروز صفحه کلیدهایی با 104 کلید یا 108 کلید نیز برای ویندوز و اینترنت در دسترس است.

کلیدهای کیبورد دارای 5 نوع هستند که در جدول زیر مشاهده میفرمائید.

کلیدها و توضیحات

مدل / نوع

کلیدهای تایپ

این کلیدها شامل حروف (الف-ی) و اعداد (از 0 تا 9) هستند که همانند همان ماشین های تایپ مورد استفاده قرار میگیرند.

1

صفحه کلید عددی

این پد یا صفحه برای وارد کردن داده های عددی و همچنین حرکت مکان نما استفاده میشود. به طور کلی، شامل مجموعه  از 17 کلید است که در ماشین حساب های عمومی نیز وجود دارد.

2

کلیدهای تابع

در هر صفحه کلید 12 کلید تابع وجود دارد که برروی صفحه کلید قرار دارد. معمولا این کلیدها به صورت یک ردیف در بالای صفحه کلید قرار میگیرند. هرکلید تابع عملکرد منحصر به فرد خود را دارد و برای اهدافی خاص استفاده میشود.

3

کلیدهای کنترل

این کلیدها، کنترل مکان نما و صفحه نمایش را فراهم میکنند. این کلیدها شامل 4 کلید جهت دار و همچنین کلیدهای کنترل شامل Home, End, Insert, Delete, Page Up, Page down, Control (ctrl), Alternate (alt) و Escape (esc) میشود.

4

کلیدهای اهداف خاص

صفحه کلید همچنین دارای برخی از کلیدهای خاص خاص مانند Enter، Shift، Caps Lock، Num Lock، Spacebar، Tab و Print Screen است.

5

 ماوس یکی از مهمترین ورودی های کامپیوتر

ماوس

ماوس یا موس محبوبترین دستگاه برای اشاره گر است. همه کاربران کامپیوتر این دستگاه کنترل مکان نما یا اشاره گر را میشناسند، مدل قدیمی این دستگاه شبیه به یک جعبه کوچک به اندازه ی کف دست است که در زیر آن یک توپ قرار دارد و دارای دو کلید میباشد، با حرکت این توپ و فشار دادن کلیدها سیگنالها به CPU فرستاده میشوند و دستور اجرا میشود.

به طور کلی در موس ها دو دکمه به نام چپ کلیک، راست کلیک و یک گردونه بین دکمه ها وجود دارد. از ماوس میتوان برای کنترل موقعیت مکان نما برروی صفحه استفاده کرد، امّا نمیتوان از آن برای واردکردن متن به کامپیوتر استفاده کرد.

مزیت های ماوس

1. استفاده آسان

2. نسبتا ارزان قیمت

3. حرکت مکان نما با استفاده از ماوس بسیار سریعتر از حرکت با کیبورد است.

 تصویری از یک جوی استیک که به کامپیوتر متصل میشود

اهرمک یا جوی استیک

جوی استیک نیز یک دستگاه اشاره گر است که  برای حرکت مکان نما برروی صفحه نمایش مانیتور استفاده میشود. جوی استیک دارای یک دسته میانی و یک توپ کروی در بالا و پایین است. توپی که در زیر قرار دارد داخل یک سوکت است که حرکت میکند. جوی استیک ها در چهار جهت قابل حرکت هستند.

عملکرد جوی استیک ها شبیه به ماوس است. این وسیله عمدتا در Computer Aided Designing یا CAD (طراحی کامپیوتری) و بازی های کامپیوتری استفاده میشود.

 قلم نوری

قلم نوری

قلم نوری یک دستگاه اشاره گر است که شبیه به خودکار است. از این وسیله برای نمایش یک منو و یا کشیدن تصاویر روی صفحه مانیتور استفاده میشود. قلم های نوری با توجه به نوع طراحی که دارند استفاده راحت تری نسبت به ماوس دارند و به راحتی در میان انگشتان قرار میگیرند. اغلب این قلم های نوری دارای دکمه هایی در بدنه ی خود هستند که عملکرد چپ کلیک و راست کلیک موس را انجام میدهد، هنگامی که شما این کلیدها را فشار میدهید دستورها به CPU فرستاده میشود و دستور اجرا میشود.

 نمونه ای از یک ماوس Trackball

ماوس Track Ball

Track Ball یک دستگاه ورودی است که به جای ماوس در کامپیوتر یا لپ تاپ استفاده می شود. دارای یک نیم کره برروی خود هستند که با حرکت انگشت برروی آن مکان نمای شما حرکت میکند.

از آنجایی که خود ماوس نیازی به حرکت ندارد، فضای کمتری را اشغال میکند و برای کسانی که میز کار شلوغی دارند بسیار مناسب هست. هرچند که اگر با این ماوس ها کار نکرده باشید در ابتدا کمی با دشواری مواجه خواهید شد. 

چرخه کار یک اسکنر

اسکنر

اسکنر یک دستگاه ورودی است که بیشتر شبیه دستگاه فتوکپی میباشد. این دستگاه زمانی استفاده میشود که بخواهید اطلاعات برروی کاغذ را به هارد دیسک کامپیوتر منتقل کنید.

اسکنر تصاویر را از منبع دریافت میکند و سپس به یک فرمت دیجیتال تبدیل میکند که قابلیت ذخیره شدن برروی دیسک را داشته باشد. تصاویر ذخیره شده را میتوان قبل از پرینت (چاپ) ویرایش کرد.

 دیجیتایزر که معمولا برای کارهای گرافیکی و طراحی استفاده میشود

دیجیتایزر

Digitizerیک دستگاه ورودی است که اطلاعات آنالوگ را به شکل دیجیتال تبدیل میکند. دیجیتایزر می تواند یک سیگنال از تلویزیون یا دوربین را به یک سری اعداد تبدیل کند که قابل ذخیره کردن در یک کامپیوتر شود. این دستگاه میتواند توسط کامپیوتر تصویری را که دوربین به آن اشاره دارد استفاده شود.

دیجیتایزر به عنوان تبلت یا تبلت گرافیکی نیز شناخته میشود، زیرا گرافیک و تصاویر را به ورودی های باینری تبدیل میکند. یک تبلت گرافیکی به عنوان دیجیتایزر برای کارهای سطح بالای طراحی تصاویر استفاده میشود.

 میکروفون نمونه ای از دستگاه ورودی کامپیوتر

میکروفون

میکروفون یکی از دستگاه های ورودی کامپیوتر است که  برای ورود صدا با فرمت دیجیتالی به کامپیوتر استفاده میشود.

میکروفون برای  کارهای مختلفی از جمله افزودن صدا به ارائه چند رسانه ای یا میکس موسیقی استفاده میشود. 

کارتخوان جوهر مغناطیسی برای حساب چک ها و غیره

کارتخوان جوهر مغناطیسی

از این دستگاه ورودی بیشتر در بانک ها استفاده میشود، زیرا هرروزی باید تعداد زیادی از چک ها پردازش شوند. شماره کدبانک و شماره چک با نوع  خاصی از جوهر که حاوی ذرات مغناطیسی هستند قابل خواندن توسط این دستگاه میباشند.

این فرایند یعنی خواندن مفهوم شناسایی علامت مغناطیسی (MICR) نامیده می شود. مزایای اصلی MICR این است که سریع و خطای کمتری دارد.

نویسه خوان نوری

نویسه خوان نوری یا OCR

OCR یک دستگاه ورودی است که برای خواندن متن چاپ شده استفاده می شود. نویسه خوان نوری متن را به صورت نوری، حرف به حرف به یک کد قابل خواندن برای ماشین تبدیل میکند و سپس متن را در حافظه سیستم ذخیره میکند. 

تصویری از نمونه بارکد خوان

بارکد خوان

بارکد خوان یک وسیله مورد استفاده برای خواندن داده های بارکد است (داده ها به صورت خطوط سفید و مشکی میباشند). داده های بارکد معمولا در برچسب کالا، شماره گذاری کتاب ها و غیره استفاده می شود. بارکد خوان ها معمولا در اسکنرهای دستی و اسکنرهای ثابت یافت میشوند.

بارکد خوان یک تصویر بارکد را اسکن می کند، آن را به یک مقدار باینری تبدیل می کند که بعد از آن به کامپیوتر منتقل می شود و کد بارکد قابل خواندن میشود.

 تصویری از نمونه نشانه خوان نوری

نشانه خوان نوری یا OMR

OMR یک نوع خاص از اسکنر نوری است که برای تشخیص نوع علامت یا نشانه هایی که با قلم یا مداد نوشته شده اند ساخته شده است.

بیشترین استفاده این دستگاه برای بررسی پاسخ سوالات برگه های امتحانی همانند پاسخنامه سوالات کنکور و غیره است.

جلسه قبل | جلسه بعد

تبلیغات در پایین ادامه ی مطلب

نظرات شما


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی