چگونه می توانم درباره کامپیوتر بیشتر بدانم؟

چگونه می توانم درباره کامپیوتر بیشتر بدانم؟


این مقاله برای کسانی است که به یادگیری بیشتر در مورد کامپیوتر و نحوه کار آن علاقه مند هستند. در این پست شما می توانید همه چیزهای مقدماتی الزامی در مورد کامپیوتر را فرا بگیرید. البته لازم به ذکر است که این مقاله وابسته به سایر مقالاتی است که در آینده منتشر خواهیم کرد. پس با کامپیوتر پرسش همراه باشید.

مرورکلی کامپیوتر

همیشه اولین قدم خوب برای یادگیری بیشتر در مورد کامپیوترها درک هر یک از اجزای اصلی سخت افزاری کامپیوتر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر یک از اجزای موجود در کامپیوتر، اتصالات آن، و همچنین یک توضیح کامل از هر یک از قسمت های داخلی کامپیوتر، به تعریف کامپیوتر ما مراجعه کنید.

15 موضوع اصلی که در مورد کامپیوتر باید بدانید

1- ترانزیستور کامپیوتر دارای میلیون ها ترانزیستور است که برای ساخت زبان ماشین با استفاده از گیت های منطقی که بر روی آن ها روشن و خاموش می شود، استفاده می شود.

2- زبان ماشین تمام کامپیوتر ها و دستگاه های الکترونیکی در باینری (binary) که مجموعه ای از سیگنال های الکتریکی: 0 و 1 (خاموش و روشن) است، ارتباط برقرار می کنند. تمام نرم افزار هایی که روی کامپیوتر شما نوشته شده است در زبان برنامه نویسی سطح بالا ایجاد شده است که انسان ها می توانند درک کنند. هنگامی که برنامه تکمیل، نوشته و اجرا شد، برنامه ها به یک زبان ماشین سطح پایین که رایانه ها درک می کنند، کامپایل یا ترجمه می شوند.

3- کد های ASCII - هر باینری 0 یا 1 یک بیت در نظر گرفته شده و هر عدد، حرف یا کاراکتر دیگر از هشت بیت (یک بایت) تشکیل شده است. یک روش معمول برای ذخیره و ویرایش متن با استفاده از کد های ASCII است که یک بایت باینری است. به عنوان مثال، حروف کوچک "a" در کدهای ASCll با مقدار 97 قرار داده شده است که در باینری به عنوان 01100001 شناخته ی شود.

4- مادربرد Motherboard (مادربرد) بزرگترین مدار کامپیوتر است که همه چیز را با هم ادغام و متصل می کند. بدون مادربرد، اجزاء اصلی کامپیوتر مانند پردازنده و حافظه شما قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر نیستند.

5- حافظه کامپیوتر معمولا با فضای ذخیره سازی اشتباه گرفته می شود، حافظه (memory) ناپایدار است (اصطلاحا به آن حافظه فرار می گویند) و برای ذخیره برنامه های کاربردی فعلی مورد استفاده قرار می گیرد. هنگامی که کامپیوتر خاموش می شود تمام داده ها در حافظه از بین می روند.

6- فضای ذخیره سازی کامپیوتر یک نوع حافظه غیرفرار (پایدار) است، فضای ذخیره سازی مانند هارد دیسک (Hard drive) چیزی است که اطلاعات شما را ذخیره می کند حتی در زمانی که کامپیوتر خاموش می شود. تمام فایل ها، اسناد، آهنگ ها، عکس ها و غیره در یک دستگاه ذخیره سازی ذخیره می شوند.

7- ROM نوع دیگری از حافظه است، ROM مخفف عبارت Read-only memory (حافظه فقط خواندنی) است. یک تراشه حافظه ای که دارای اطلاعاتی است که فقط می توان خواند یعنی نمی توان چیزی برروی آن نوشت. اکثر کامپیوترهای امروزی دارای Programmable read-only memory (حافظه فقط خواندنی قابل برنامه ریزی) هستند که همچنان فقط می توانند داده ها را بخوانند، امّا می توانند در صورت نیاز از طریق به روز رسانی نرم افزاری دوباره برنامه ریزی شوند.

8- ظرفیت حافظه تمام حافظه ها و ذخیره سازی ها دارای یک ظرفیتی هستند که با اختصاراتی همچون KB, MB, GB و TB نمایش داده می شوند. در آینده مقاله ای در مورد تمام ظرفیت های ذخیره سازی کامپیوتر منتشر خواهیم کرد.

9- پردازنده CPU مخفف عبارت Central Processing Unit (واحد پردازش مرکزی) است، CPU مسئول پردازش تمام دستورالعمل ها از نرم افزار و سخت افزار است.

10 - سخت افزار و نرم افزار نرم افزار دستورالعمل و کدهای نوشته شده و نصب شده در کامپیوترها است، مانند مرورگر اینترنت که یک نوع نرم افزار است و شما در حال حاضر از این نرم افزار برای خواندن این مقاله در وبسایت کامپیوتر پرسش استفاده می کنید. سخت افزار یک دستگاه فیزیکی است که می توانید آن را لمس کنید، مانند مانیتور که برای نمایش این صفحه استفاده می کنید.

11- ورودی / خروجی - انسانها از طریق دستگاه های ورودی مانند یک صفحه کلید برای ارتباط با یک کامپیوتر استفاده می کنند. کامپیوتر داده ها یا اطلاعات را پردازش می کند و سپس اطلاعات اصلاح شده یا جدید را به خروجی (مانند مانیتور / نمایشگر) ارسال می کند. چاپگر یا پرینتر هم یک دستگاه خروجی دیگر است که می تواند یک نسخه کپی از اسناد و تصاویر ذخیره شده در کامپیوتر را برای شما برروی کاغذ چاپ کند.

12- کارت های توسعه - کارت توسعه یک کارت است که می تواند به کامپیوتر اضافه شود تا قابلیت های اضافی را به آن بدهد. یک کارت گرافیک، مودم، کارت شبکه و کارت صدا، نمونه هایی از کارت های توسعه هستند. با این حال بسیاری از کامپیوترها این کارت ها را به صورت پیش فرض یا on-board دارا هستند، مانند کارت صدا و کارت شبکه که برروی مادربرد نصب شده اند. برای کامپیوترهای لپ تاپ، کارت های توسعه به Slot (اسلات / جایگاه) کارت PC اضافه می شوند.

13- برنامه نویسی - تمام نرم افزارهایی که در کامپیوتر اجرا می شوند با استفاده از یک زبان برنامه نویسی توسط برنامه نویس کامپیوتر ایجاد شده است.

14- سیستم عامل هر کامپیوتر برای ارتباط میان سخت افزار و نرم افزار باید سیستم عامل داشته باشد. به عنوان مثال، اکثر کامپیوتر های سازگار با IBM، سیستم عامل ویندوز مایکروسافت را اجرا می کنند و گزینه ای برای اجرای سیستم عامل های جایگزین مانند انواع لینوکس را هم دارند. کامپیوتر های اپل فقط MacOS را اجرا می کنند.

15- شبکه کامپیوترها با کامپیوترهای دیگر در یک شبکه با استفاده از کارت رابط شبکه (NIC) یا Wi-Fi که به روتر متصل می شوند، ارتباط برقرار می کنند.دو نوع اصلی از شبکه ها وجود دارد: یک شبکه محلی (LAN) و یک شبکه گسترده (WAN). اینترنت هم شبکه ای است که از پروتکل TCP / IP استفاده می کند.

کامپیوتر چگونه کار می کند؟

این مبحث بسیار گسترده است و نیاز به یک مقاله مستقل دارد که در آینده به صورت مفصل در مورد آن صحبت خواهیم کرد اما به صورت خلاصه بدانید که پس از فشار دادن دکمه Power (قدرت / برق) کامپیوتر چندین عمل انجام می شود که به صورت تیتروار: POST و BIOS، اجرای سیستم عامل، برقراری ارتباط دستگاه های سخت افزاری با کامپیوتر شامل می شود.

چگونه از یک کامپیوتر استفاده کنیم؟

اگر تازه با کامپیوترها آشنا شدید صبر کنید، به زودی یک سری اطلاعات اضافی را در مورد کار با کامپیوتر در یک مقاله جداگانه تحت همین عنوان منتشر خواهیم کرد که می توانید از آن استفاده نمایید. استفاده از کامپیوتر نیز دارای مراحل متفاوتی است که به صورت خلاصه می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

آشنایی با انواع کامپیوتر ها، نصب کامپیوتر، مقدمه صفحه کلید و ماوس، درک سیستم عامل، ساخت حساب کاربری و نصب، اجرا و حذف یک نرم افزار.

به روزباشید!

کامپیوترها و سخت افزار و نرم افزارهای مرتبط به طور مداوم در حال پیشرفت هستند. سعی کنید تا با به روز رسانی اخبار، وبلاگ ها، خوراک RSS، خبرنامه ها، انجمن ها و افراد کامپیوتر در سایت های شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام به روز باشید.

دوره های آموزشی و کتاب های رایگان

دوره های آموزشی بسیار زیادی در اینترنت یافت می شود که می توانید از آنها استفاده کنید همچنین می توانید از دوره های آموزشی رایگان وبسایت ما نیز استفاده کنید، علاوه براین ها از قسمت کتابخانه نیز می توانید به بسیاری از کتاب های الکتریکی رایگان نیز دسترسی پیدا کنید.

تبلیغات در پایین ادامه ی مطلب

نظرات شما


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی