داده ها و اطلاعات – آموزش مقدماتی کامپیوتر

داده ها و اطلاعات – آموزش مقدماتی کامپیوتر


Dataیا داده ها را می توان به صورت نمایه ای از حقایق، مفاهیم یا دستورالعمل ها به صورت رسمی تعریف کرد که برای ارتباط، تفسیر یا پردازش توسط دستگاه انسانی یا الکترونیکی مناسب باشد.

داده ها با کمک حروف هایی مانند حروف الفبا (A-Z, a-z)، اعداد (0-9)، یا کاراکترهای خاص (+، -، /، *، <، >، = وغیره) نشان داده می شود.

اطلاعات چیست؟

اطلاعات داده های سازماندهی شده یا اطلاعات طبقه بندی شده هستند که دارای مقادیر معنی دار برای گیرنده است. اطلاعات، داده های پردازش شده هستند که براساس آن تصمیمات و کنش ها براساس آن هستند. برای تصمیم گیری معنی دار، داده پردازش شده باید برای ویژگی های زیر واجد شرایط باشد:

-         به موقع: اطلاعات به موقع باید در صورت نیاز در دسترس باشند.

-         دقت: اطلاعات باید دقیق باشد.

-         کامل: اطلاعات باید کامل باشد.

چرخه پردازش داده

پردازش داده، ساختاربندی مجدد یا مرتب سازی مجدد داده ها توسط افراد یا ماشین برای افزایش کارآیی آنها و اضافه کردن مقادیر برای یک هدف خاص است. پردازش داده ها شامل مراحل پایه زیر می باشد: ورودی، پردازش و خروجی. این سه مرحله شامل چرخه پردازش داده ها می شود.

 چرخه پردازش داده ها

ورودی

در این مرحله، داده های ورودی در یک فرم مناسب برای پردازش آماده می شوند. فرم به ماشین پردازش بستگی دارد. به عنوان مثال، زمانی که رایانه های الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرند، داده های ورودی را می توان در هر یک از چندین نوع رسانه ورودی، مانند دیسک های مغناطیسی، نوار ها و غیره ثبت شود.

پردازش

در این مرحله داده های ورودی برای تولید داده ها در یک فرم مفید تر تغییر می کنند. به عنوان مثال، چک کردن پرداخت می تواند از کارت های زمان محاسبه شود یا خلاصه ای از فروش برای ماه را می توان از سفارشات فروش محاسبه کرد.

خروجی

در این مرحله، نتیجه مرحله پردازش روند جمع آوری می شود. شکل خاصی از داده های خروجی به استفاده از داده بستگی دارد. به عنوان مثال، داده های خروجی ممکن است پرداخت های چک برای کارکنان باشد.

جلسه قبل | جلسه بعد

تبلیغات در پایین ادامه ی مطلب

نظرات شما


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی