حل مشکل آهسته اجرا شدن کامپیوتر

حل مشکل آهسته اجرا شدن کامپیوتر


کامپیوتر من آهسته اجرا میشود، چه مراحلی را برای رفع این مشکل طی کنم؟

 

نکته:

در این پست فقط به بررسی آهسته بودن کلی یک کامپیوتر میپردازیم و نه کندی سرعت بوت کامپیوتر و کندی سرعت اینترنت.

در زیر فهرستی از مراحلی که به شما در رفع کندی سرعت کامپیوتر کمک میکند را آورده ایم، که کاربران ویندوز مایکروسافت میتوانند با استفاده از آن مشکل خود را رفع کنند یا حداقل دلیل کند بودن سیستم خود را متوجه شوند.

 

راه اندازی مجدد

اگر کامپیوتر شما به تازگی ریبوت (Reboot) یا راه اندازی مجدد نشده است قبل از انجام هرکاری یکبار آن را خاموش و روشن کنید.

 

برنامه های پس زمینه

یکی از رایج ترین دلایل کم بودن سرعت کامپیوتر، برنامه هایی هستند که در پس زمینه (Background) اجرا می شوند. هرگونه TSR یا برنامه های استارتاپ (شروع خودکار) که پس از روشن شدن کامپیوتر شروع به فعّالیت میکنند را حذف یا غیرفعّال کنید.

 

نکته:

برای دیدن اینکه چه برنامه هایی در پسزمینه اجرا می شوند و چه مقدار حافظه و CPU آنها استفاده می شود، Task Manager را باز کنید. اگر شما ویندوز 7 یا بالاتر را ستفاده می کنید، Resmon را اجرا کنید تا درک بیشتری در مورد نحوه استفاده از منابع کامپیوتر شما داشته باشید.

 

اگر اسکنر آنتی ویروس، برنامه حافظت از نرم افزارهای جاسوسی یا یک برنامه امنیتی دیگر روی کامپیوتر خود داشته باشید، مطمئن شوید که کامپیوتر شما را در پس‌زمینه اسکن نمی‌کند. ​اگر اسکن در حال انجام است، عملکرد کلی کامپیوتر شما را کاهش می دهد. در صورتی که این مورد باشد، اسکن را مجددا تکمیل کنید، پس از آن عملکرد کامپیوتر باید بهبود یابد.

 

 

حذف  فایلهای موقت

این فایلها به عنوان یک نرم افزار برروی کامپیوتر اجرا میشوند، فایل های موقت (temporary files) بر روی هارد دیسک ذخیره می شوند. حذف این فایل های موقت می تواند به بهبود عملکرد کامپیوتر کمک کند.

اوّل، پیشنهاد ما استفاده از کلین آپ دیسک (Cleanup Disk) ویندوز است، از این ابزار استفاده کنید تا فایلهایی که دیگر کامپیوتر شما به آن نیاز ندارد را پاک کنید.

 

متاسفانه، Cleanup Disk ممکن است هر فایل را در دایرکتوری موقت حذف کند. بنابراین، ما همچنین پیشنهاد می کنیم فایل های موقت را به صورت دستی حذف کنید.

برای انجام این کار، منوی شروع (start menu) را باز کنید و ٪temp٪ را در فیلد جستجو تایپ کنید. در ویندوز XP و قبلتر، روی گزینه Run در منوی شروع یا استارت منو کلیک کنید و٪ temp٪ را در فیلد Run وارد کنید. سپس کلید اینتر (enter) را فشار دهید، باید برای شما یک پوشه موقت باز شود.

شما می توانید تمام فایل های موجود در این پوشه را حذف کنید و اگر هر فایلی را که در حال استفاده است و نمی تواند حذف شود، می توان از آن عبور کرد.

فایلهای موقت

 

فضای خالی هارد دیسک

اطمینان حاصل کنید که حداقل 200تا500 مگابایت فضای خالی یا همان free space در هارد دیسک وجود دارد. این فضا به کامپیوتر شما اجازه میدهد تا یک مکانی را برای افزایش حجم swap file و پوشه های موقت در نظر بگیرد.

 • تعیین فضای هارد درایو موجود.
 • بازیابی فضای هارد دیسک کامپیوتر.

 

 

هارد دیسک خراب یا منقضی شده

 • اجرای ScanDisk، chkdsk، یا چیزی معادل آن برای تأیید اینکه هیچ چیز از نظر فیزیکی در هارد دیسک کامپیوتر خراب نیست.
 • اجرای Defrag برای اطمینان از اینکه داده ها در بهترین حالت ممکن مرتب شده اند.
 • از ابزارهای دیگر نرم افزار برای آزمایش هارد دیسک برای هر گونه خطا یا ارور با نگاه کردن به SMART درایو استفاده کنید.

 

اسکن ویروس ها

اگر کامپیوتر شما با یک یا چند ویروس آلوده شده باشد، کامپیوتر شما ممکن است به آرامی اجرا شود. اگر کامپیوتر شما برنامه آنتی ویروس نداشته باشد، می توانید از ابزار آنلاین Housecall Trend Micro برای اسکن کردن ویروس ها بر روی کامپیوتر خود و همچنین حذف آنها استفاده کنید.

همچنین توصیه می کنیم که یک برنامه آنتی ویروس برای حفاظت فعال و مداوم در برابر ویروس ها نصب کنید.

 

 

اسکن نرم افزارهای مخرب

امروز، نرم افزارهای جاسوسی و دیگر نرم افزارهای مخرب علت اصلی بسیاری از مشکلات کامپیوتر، از جمله عملکرد پایینتر یا کندی سرعت است. حتی اگر یک اسکنر آنتی ویروس بر روی کامپیوتر نصب شود، توصیه می کنیم که اسکن بدافزار نیز اجرا شود. از نسخه رایگان Malwarebytes برای اسکن بدافزارها برروی کامپیوتر خود استفاده کنید.

 

درگیری سخت افزار

تأیید کنید که مدیر دستگاه هیچ درگیری نداشته باشد (Device Manager has no conflicts). اگر وجود داشته باشد، این مسائل را رفع کنید، زیرا آنها می توانند علت مشکل  کندی سرعت شما باشند.

 

به روزرسانی ویندوز

اطمینان حاصل کنید که تمامی آخرین به روز رسانیهای ویندوز نصب شده است.

اگر سرعت اینترنت در کامپیوتر پایین است، مطمئن شوید که همه پلاگین های مرورگر به روز هستند.

 

درایورهای خود را به روز کنید

اطمینان حاصل کنید که آخرین درایورها برای سخت افزار کامپیوتر خود را دارید، به ویژه آخرین درایورهای ویدئویی. داشتن درایورهای خارج از تاریخ می تواند مجموعه ای از مسائل را شامل شود، از جمله عملکرد کند سیستم.

 

دوباره کامپیوتر را دوباره راه اندازی کنید

پس از انجام هرکدام از تغییرات فوق، دستگاهتان را مجددا راه اندازی کنید.

 

یک پاک کننده رجیستری را اجرا کنید

ما معمولا پاک کننده های رجیستری را توصیه نمی کنیم. با این حال، اگر شما تمام مراحل فوق را دنبال کرده اید و کامپیوتر شما هنوز آهسته است، سعی کنید یک پاک کننده رجیستری را در کامپیوتر اجرا کنید.

 

ارتقا Memory

اگر کامپیوتر شما بیش از دو سال داشته باشد، ممکن است به حافظه بیشتری نیاز داشته باشید. امروزه ما پیشنهاد می کنیم که کامپیوترها حداقل 2 گیگابایت حافظه (RAM) برای یک سیستم 32 بیتی و 4 گیگابایت برای یک سیستم 64 بیتی داشته باشند.

با داشتن حافظه کافی برای برنامه هایی که در حافظه اجرا می شوند، کامپیوتر شما نیازی به مبادله اطلاعات ذخیره شده در حافظه را به swap file ندارد. اگر نور هارد دیسک به طور مداوم فعال باشد، می تواند نشانه ای باشد که کامپیوتر اغلب اطلاعات بین حافظه شما و هارد دیسک را تغییر می دهد.

 • تعیین میزان RAM که نصب شده و در دسترس است.
 • برای کامپیوتر چقدر حافظه و RAM باید وجود داشته باشد؟
 • چه نوع حافظه کامپیوتری برای ارتقاء حافظه استفاده می شود؟
computer-memory

ارتقاء هارد دیسک

یکی از بزرگترین تنگناهای کامپیوتر هارد دیسک است. ارتقاء از یک هارد دیسک استاندارد به یک درایو (SSD) به طور قابل توجهی کارایی یک کامپیوتر را بهبود می بخشد.

 • چگونه یک هارد دیسک نصب کنیم؟
ssd

کامپیوتر یا پردازنده بیش از حد گرم است

اطمینان حاصل کنید که کامپیوتر و پردازنده شما بیش از حد گرم نمی شود. گرمای بیش از حد می تواند عملکرد کامپیوتر را کاهش دهد، زیرا اکثر سیستم های عامل به طور خودکار سرعت پردازنده را کاهش می دهند تا به جبران مسائل مرتبط با گرما کمک کند.

 • باید دمای پردازنده کامپیوتر چند باشد؟

گرد و غبار، خاک و مو می تواند جریان هوای مناسب داخل کامپیوتر شما را نیز کاهش دهد که می تواند کامپیوتر را بیش از حد گرم کند. اطمینان حاصل کنید که کیس کامپیوتر شما پاک است و فنها به خوبی تهویه هوارا انجام میدهند.

 • مراحل تمیز کردن کامپیوتر.

 

سرعت پردازشگر را افزایش یا ارتقا دهید

افزایش سرعت پردازنده یا CPU می تواند به بهبود عملکرد کامپیوتر شما کمک کند. دو گزینه برای افزایش سرعت پردازنده وجود دارد: اورکلاک (overclocking) کردن یا ارتقاء.

 

اورکلاک پردازنده به معنای افزایش سرعت آن فراتر از آنچه که طراحی شده است، میباشد. در حالی که اورکلاک می تواند سرعت پردازنده را افزایش دهد، افزایش اغلب بسیار آشکار نیست و در نتیجه ممکن است سرعت 10 یا 20 درصد افزایش یابد. علاوه بر این، پردازنده خود باید قادر به اورکلاک شود. شما برای اورکلاک کردن نیاز به پیدا کردن مشخصات پردازنده در کامپیوتر خود را دارید، پس از مشخص شدن مشخصات کامپیوتر میتوانید متوجه شوید که میتوان آنرا اورکلاک کرد یا خیر.

یک پردازنده اورکلاک شده گرما بیشتری تولید می کند، بنابراین نیاز به یک سینک حرارتی قوی تر و فن برای جلوگیری از گرمای بیش ازحد پردازنده نیاز است.

جایگزینی امن برای اورکلاکینگ، پردازشگر را در کامپیوتر شما ارتقا می باشد. شما باید مشخصات مربوط به مادربرد خود را بدست آورید تا مشخص شود چه نوع پردازنده جدیدتر در آن استفاده می شود. شما باید مشخصات مربوط به مادربرد خود را بدست آورید تا مشخص شود چه نوع پردازنده جدیدتر در آن استفاده می شود. سپس شما می توانید پردازنده جدید را به جای پردازنده موجود نصب کنید.

 • نحوه نصب پردازنده کامپیوتر.
 
 
کامپیوتر را پاک کنید و دوباره شروع کنید

اگر هیچ یک از راه حل های فوق، مسائل شما را حل نکنند، گزینه دیگر این است که ویندوز را مجددا پاک و نصب کنید سپس همه چیز را از اول شروع کنید.

پاک کردن همه چیز در رایانه شما و نصب مجدد سیستم عامل می تواند عملکرد را با از بین بردن نرم افزار یا درایور قدیمی افزایش دهد. نصب نسخه جدیدی از ویندوز، برنامه های نرم افزاری و آخرین نسخه های درایور کمک می کند تا ببینید که هیچ مشکلی مربوط به نرم افزار وجود ندارد که باعث کند شدن کامپیوتر شما شود.

 

مسائل مربوط به سخت افزار

در نهایت، اگر بعد از تلاش برای تمام توصیه های فوق، کامپیوتر شما هنوز کند باشد، ممکن است یک مشکل جدی مربوط به سخت افزار مانند یک جزء شکسته یا خراب و ضعیف در کامپیوتر وجود داشته باشد. نمونه هایی از سخت افزار خراب می تواند شامل هارد دیسک، پردازنده، RAM، مادربرد و یا سایر اجزای سازنده باشد.

شما می توانید با استفاده از ابزار Ultimate Boot CD یاهمان (UBCD) تست های تشخیصی سخت افزار را اجرا کنید. این ابزار اطلاعاتی را درباره اینکه آیا کامپیوتر شما سخت افزار خرابی دارد یا خیر، ارائه می دهد.

 

کامپیوتر قدیمی

اگر کامپیوتر شما بیش از پنج سال سن داشته باشد، کارایی کندتر از یک نسخه جدید خواهد داشت. همانطور که برنامه های پیشرفته تر نرم افزار منتشر می شوند، در همین حین بهینه سازی می شوند تا کارایی بیشتری بر روی کامپیوتر های جدید داشته باشند. رایانه های قدیمی تر قادر به اجرای این برنامه های جدید نیستند، که می تواند آنها را به آرامی اجرا کند. علاوه بر این، نرم افزار جدید به طور کلی خواستار سخت افزار بیشتر است، که خود یکی دیگر از مشکلات سخت افزار سیستمهای قدیمی است. توصیه میکنیم که خرید یک رایانه جدید یا ارتقاء فعلی خود را در نظر بگیرید.

 • چه مدت یکبار باید یک کامپیوتر جدید خرید؟
اطلاعات بیشتر
 • دیگر مراحل عیب یابی کامپیوتر.
 • چرا اتصال اینترنت من خیلی کند است؟
 • چه چیزی باعث می شود کامپیوتر سریع و قدرتمند باشد؟
 • چگونه سرعت پردازنده را افزایش دهیم.
 • آیا می توانم تغییر اندازه فایل صفحه مایکروسافت ویندوز خود را انجام دهم؟
 • تعریف آهسته ما را برای تمام لینک های مربوط به کامپیوترهای آهسته مشاهده کنید.
 • راهنمایی و پشتیبانی هارددیسک کامپیوتر.
 • راهنمایی و پشتیبانی ویندوز مایکروسافت.

تبلیغات در پایین ادامه ی مطلب

نظرات شما


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی