تمیز نگهداشتن اجزای فیزیکی کامپیوتر

تمیز نگهداشتن اجزای فیزیکی کامپیوتر


گرد و غبارها فقط ظاهری نیستند بلکه می توانند به طور بالقوه به بخش هایی از کامپیوتر شما آسیب برسانند. تمیز کردن کامپیوتر به طور مرتب کمک می کند تا سیستم به درستی کار کند و عمر آن بیشتر شود و از هزینه های تعمیرات پیشبینی شده جلوگیری شود.

تمیز کردن کیبورد

گرد و غبار، مواد غذایی، مایعات و ذرات دیگر، می تواند در زیر کلیدهای کیبورد وجود داشته باشد، و گاهی اوقات مانع از کار کردن کلیدها شود. راهنمایی های مقدماتی زیر می تواند در تمیز کردن کیبورد (صفحه کلید) اثربخش باشد:

1- کیبورد را از پورت USB یا PS/2 جدا کنید. اگر کیبوردتان با پورت PS/2 متصل است، قبل از جداسازی سیستم را خاموش کنید.

2- کیبورد را کمی از سطح فاصله داده و به صورت برعکس (بطوریکه کلیدهای آن رو به زمین باشد) تکان داده یا بلرزدانید تا گرد و غبار از آن جدا شود.

3- برای تمیز کردن گرد و غبار بین کلیدها می توانید از فشار باد استفاده کنید.

فشار هوا کیبورد

4- یک پارچه یا پنبه یا دستمال کاغذی را بردارید و کمی به الکل آغشته کنید، سپس برای تمیز کردن کلیدها استفاده نمایید.

5- پس از خشک شدن رطوبت الکل، کیبورد را به کامپیوتر مجددا وصل کنید. اگر کیبورتان از پورت PS/2 استفاده می کند، قبل از روشن کردن کامپیوتر آن را متصل کنید.

جلوگیری از مایعات

اگر روی کیبورد مایعی ریخته شد، به سرعت کامپیوتر را خاموش کرده و کیبورد را جدا نمایید. سپس کیبورد را برعکس کنید تا مایع یا نوشیدنی خارج شود.

اگر مایع چسبناک یا حاوی شکر باشد، لازم است محل را در آب جاری قرار دهید تا مایع چسبنده را شستشو دهید. سپس کیبورد را در محلی برعکس قرار دهید و تا دو روز استفاده نکنید تا به طور کامل خشک شود. لطفا توجه داشته باشید که شاید این راه کار مشکل شما را حل نکند امّا احتمالا بهترین گزینه همین است.

توجه: اگر روی کیبورد لپ تاپ مایعی ریخته شد به هیچ وجه از روش بالا استفاده نکنید و بگذارید تا مایع خشک شود و پس از یک روز اقدام به روشن نمودن کامپیوتر نمایید. در صورت رخ دادن اتفاق مشکوک، سیستم را فورا خاموش کرده و آن را نزد یک متخصص ببرید.

برای جلوگیری از این حالت توصیه می کنیم که مایعات و نوشیدنی ها را از کامپیوتر دور نگه دارید.

تمیز کردن موس

دو نوع موس اصلی وجود دارد: نوری و مکانیکی. هرکدام از آن ها به یک روش تمیز می شوند، اگرچه تمیز کردن موس های مکانیکی کمی سخت تر است.

موس های نوری نیازی به تمیز کردن داخلی ندارند، زیرا دارای قسمتی نیست که نیاز به استفاده از دست باشد و هوا در آن جریان ندارد. با این حال، ممکن است در طول زمان گرد و غبارها و عرق دست باعث شود داخل آن نیز کثیف شود. این می تواند موجب بدکار کردن حرکات موس و نشانگر آن شود.

موس های مکانیکی بیشتر در معرض گرد و غبار و ذرات معلق در هوا هستند که می توانند در داخل دستگاه انباشته شوند و در نهایت موجب ایجاد مشکل در عملکرد موس می شود. اگر حرکت نشانگر موس در صفحه نمایش دچار مشکل باشد نیاز به تمیز کردن آن است.

راهنمایی تمیز کردن موس:

1- موس را از پورت USB یا PS/2 جدا کنید. اگر موس به پورت PS/2 متصل باشد، لازم است قبل از جداسازی کامپیوتر را خاموش کنید.

2- یک پارچه یا پنبه را با الکل نِم دار کنید و از بالا تا پایین موس را تمییز نمایید.

3- اگر موس مکانیکی دارید، یک حلقه پوشش دور توپ غلطان زیر موس وجود دارد که باید آن را در جهت عقربه های ساعت بگردانید، سپس پس از بازکردن پوشش، توپ غلطان را خارج کرده و آن را با استفاده دستمال تمیز پاک نمایید.

4- قبل از جمع آوری مجدد و اتصال موس، تمام قطعات را خشک کنید. اگر موس از پورت PS/2 استفاده می کند، حتما قبل از روشن کردن کامپیوتر باید آن را وصل کنید.

اگر می خواهید موس را سریع تمیز کنید و حوصله پاک کردن آن را ندارید، یک دستمال کاغذی برداشته موس را وسط آن بگذارید و سطح را تمییز نمایید.

تمیز کردن مانیتور

خاک، رد انگشتان دست و ذرات معلق در هوا می توانند صفحه نمایش کامپیوتر شما را کثیف کنند تا حدی که مشاهده آن دشوار شود؛ با این حال، تمیز کردن صفحه نمایش بسیار آسان است. تجیهزات پاک کردن مانیتور به عنوان کیت تمیز کننده مانیتور در باز موجود است، اما اگر برای نوع خاصی از مانیتورها ساخته شده باشند ممکن است به مانیتور شما آسیب برسانند. به عنوان مثال، یک پاک کننده مانیتور برای صفحه های شیشه ای طراحی شده است و ممکن است برای صفحه های LCDغیرشیشه ای کار نکند. روش امن تر این است که فقط از یک پارچه تمیز نرم و کمی آب استفاده کنید.

برای تمیزکردن مانیتور از پاک کننده شیشه استفاده نکنید. بسیاری از صفحه نمایش ها دارای پوشش های ضد تابش اشعه هستند که می توانند توسط پاک کننده شیشه آسیب ببینند.

1- کامپیوتر را خاموش کنید.

2- مانیتور را از برق جدا کنید. اگر از لپ تاپ استفاده می کنید، شارژر را خارج نمایید.

3- پارچه را کمی با آب نِم کرده و روی صفحه بکشید تا پاک شود. سپس آن را با دستمال تمیز دیگری خشک نمایید.

به هیچ عنوان مایعات را مستقیم روی صفحه نمایش نریزید یا اسپری نکنید. مایع می تواند به مانیتور نشت کند و به اجزای داخلی آسیب برساند.

نکات دیگر برای سطوح دیگر کامپیوتر

هر چند مدت یکبار، شما باید کیس و پشت مانیتور را برای جلوگیری از نفوذ گرد و غبار پاک کنید. در اینجا چند نکته برای پاک کردن این قسمت ها ذکر شده است:

1- گرد و غبار اصلی ترین دشمن کامپیوتر است. استفاده از یک پارچه ضد استاتیک به راحتی از نفوذ گرد و غبار به کیس جلوگیری می کند. هیچ وقت از پاک کنند های مبلمان یا حلال های قوی استفاده نکنید.

2- از مخزن هوای فشرده برای پاک کردن خاک و گرد و غبار اسلات های ورودی کامپیوتر استفاده کنید.

3- آمونیاک با آب و یا پاک کننده شیشه که عمدتا از آمونیاک و آب تشکیل شده است، یک راه حل امن برای پاک کردن سطوح کامپیوتر (به غیر از مانیتور) است.

4- هرچه پاک کننده ها ملایم تر باشند بهتر هستند.

5- برای تمیز کردن پشت مانیتور و کیس (به غیر از صفحه نمایش) می توانید از آبپاش هی نرم استفاده کنید و با یک حوله یا پارچه ضد استاتیک آنها را تمیز نمایید.

دمای هوا

کامپیوتر را در محلی قرار دهید که هوا جریان داشته باشد. یک کامپیوتر می تواند حرارت زیادی تولید کند، بنابراین پوشش هایی وجود دارد که به عنوان فن ها شناخته می شوند، وظیفه ی این فن ها این است که دمای داخل کامپیوتر را به خارج هدایت کنند تا سیستم خنک بماند. مقالات، کتاب ها و موارد دیگر را در اطراف کامپیوتر قرار ندهید. توجه داشته باشید که لپ تاپ ها را باید کمی از سطح زمین فاصله داد، زیرا خروجی هوای آن ها بیشتر در قسمت زیرین لپ تاپ قرار دارد، می توانید از یک کتاب یا دفترچه برای فاصله دادن آن استفاده کنید.

بسیاری از کامپیوترهای دسکتاپ یک کیس بسته دارند. اگر از این نوع کیس ها دارید، می توانید یک در محفظه کیس را باز کنید تا جریان هوا بهبود یابد.

نکته: کامپیوترهای امروزی بسیار قدرتمند طراحی شده اند، بنابراین در شرایط عادی مشکلی برایشان به وجود نمی آید مگر اینکه در محلی نامناسب قرار گیرند و هوا در آن جا جریان نداشته باشد.

جلسه قبل | جلسه بعد

تبلیغات در پایین ادامه ی مطلب

نظرات شما


    نام
    ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
    وبسایت
    :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
    نظر خصوصی
    مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
    کد امنیتیرفرش کد امنیتی