اصطلاحات در تلفن همراه

اصطلاحات در تلفن همراه


از عبارات مختلفی که در زمینه تلفن همراه استفاده می شود، بیشتر موارد رایج مورد استفاده در اینجا مورد بحث قرار خواهند گرفت.

Mobile Stationیا MS (ایستگاه موبایل) ایستگاه موبایل اطلاعات را به کاربر منتقل کرده و آن را به پروتکل های انتقال رابط هوایی برای ارتباط با BSS هدایت می کند. اطلاعات کاربر از طریق یک میکروفون و بلندگو برای گفتار با MS ارتباط برقرار می کند، صفحه کلید و صفحه نمایش برای پیام کوتاه و اتصال کابل برای دیگر پایانه های اطلاعاتی استفاده می شود. ایستگاه موبایل دارای دو عنصر اصلی یعنی Mobile Equpment یا ME (تجهیزات موبایل) و Subsecriber Identity Module یا SIM (ماژول هویت مشترک / سیم کارت) می باشد.

Mobile Equipmentیا ME (تجهیزات موبایل)ME یک قطعه سخت افزاری است که مشتری از تولیدکننده تجهیزات خریداری می کند. قطعه سخت افزاری شامل تمام اجزای مورد نیاز اجرای پروتکل ها برای ارتباط کاربر و واسط هوایی به ایستگاه های پایه است.

Subscriber Identity Module یا SIM (ماژول هویت مشترک / سیم کارت) این یک کارت هوشمند است که به اشتراک گذاشته می شود تا مشخصات یک کاربر از قبیل آدرس و نوع خدمات را شناسایی کند. تماس در سیستم GSM به جای پایانه یا ترمینال به سیم کارت هدایت می شود.

SMS نیز در سیم کارت ذخیره می شود. این روش هرگونه اطلاعات شخصی را که به تعدادی از برنامه های کاربردی مفید کمک می کند، حمل می کند.

Base Station یا BS (ایستگاه پایه) ایستگاه پایه اطلاعات کاربر را منتقل و دریافت می کند. هنگامی که یک موبایل مسئول انتقال و دریافت اطلاعات کابران است، یک ایستگاه پایه قادر به رسیدگی به درخواست های چندین کاربر به طور همزمان است.

Base Transceiver Station یا BTS (ایستگاه فرستنده و گیرنده پایه) انتقال اطلاعات کابر بین تلفن همراه و ایستگاه پایه (BS) از طریق ایستگاه فرستنده و گیرنده پایه صورت می گیرد. فرستنده / گیرنده یک مدار است که هم انتقال می دهد و هم دریافت می کند، یعنی هر دو کار را برعهده دارد.

Mobile Switching Center یا MSC (مرکز سویچ کردن تلفن همراه)MSC نیز بخشی از سوئیچ بی سیم است که با استقاده از پروتکل سیستم سیگنال دهی 7 (Signaling System 7 / SS7) و دیگر MSC ها در منطقه پوشش ارائه دهنده خدمات ارتباط برقرار کند. همچنین MSC ارتباط با دیگر شبکه های بی سیم و سیمی و نیز پشتیبانی برای ثبت و نگهداری ارتباط با ایستگاه های موبایل را فراهم می کند.

در تصویر زیر بخش هایی از زیر سیستم (سیستم فرعی)های مختلف را مشاهده می کنید. HLR, VLR, EIR و AuC زیر سیستم های، زیر سیستم شبکه هستند.

کانال ها - این یک دامنه فرکانس اختصاص یافته به سرویس یا سیستم خاص است.

کانال کنترل کانال رادیویی مورد استفاده برای انتقال  تماس های تلفنی، درخواس تماس، شروع تماس و دیگر اهداف کنترلی استفاده می شود.

Forward Control Channel یا FCC (کانال کنترل ارجاع) از این کانال رادیویی برای انتقال اطلاعات از ایستگاه پایه به تلفن همراه استفاده می شود.

Reverse Channel یا RC (کانال معکوس) این کانال رادیویی برای انتقال اطلاعات از تلفن همراه به ایستگاه پایه استفاده می شود.

Voice Channel یا VC (کانال صوتی) - این کانال رادیویی برای انتقال صدا یا اطلاعات صوتی استفاده می شود.

Handoff - این به عنوان انتقال تماس از کانال یا ایستگاه پایه به یک ایستگاه پایه دیگر تعریف شده است.

Roamer یک ایستگاه تلفن همراه که در منطقه سرویس دیگری از خدماتی که مشترک شده است (به غیر از سرویس خودش) عمل می کند.

فرستنده / گیرنده وسیله ای که قادر به ارسال و دریافت سیگنال های رادیویی به طور همزان است.

جلسه قبل | جلسه بعد

تبلیغات در پایین ادامه ی مطلب

نظرات شما


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی