آموزش کپی فایل ها

آموزش کپی فایل ها


برای کپی اسناد، تصاویر یا سایر فایل های کامپیوتر از یک مکان به مکان دیگر، دستورالعمل های ادامه ی مطلب را دنبال کنید.

هنگام کپی کردن فایل ها، شما بیش از یک نسخه از فایل برروی یک کامپیوتر خود خواهید داشت. اگر می خواهید فقط یک نسخه از فایل را داشته باشید باید فایل را منتقل کنید.

اگر در یک دایرکتوری یا پوشه یک نسخه کپی از فایل به ایجاد کنید، فایل اصلی برسرجای خود می ماند و به فایل کپی شده یک عدد اضافه می گردد. همچنین ممکن است به جای عدد "- Copy" نیز به انتهای نام فایل اضافه شود. در واقع در یک پوشه یا دایکتوری شما مجاز به استفاده از یک نام منحصر به فرد هستید یعنی هر فایل یا پوشه ای باید یک نام منحصر به فرد باشد. اضافه کردن شماره به انتهای نام فایل کپی شده باعث می شود که نام آن فایل منحصر به فرد شود. به عنوان مثال شما در یک پوشه به نام "کتابخانه" یک فایل پی دی اف به نام "Iran.PDF" دارید. هنگامی که بخواهید از این نسخه یک کپی تهیه کنید باید نام آن را تغییر دهید این نام می تواند هرچیزی باشد به غیر از "Iran.PDF". امّا اگر بخواهید نام فایل تغییری نکند باید فایل را در یک دایرکتوری یا پوشه دیگر کپی کنید.

آموزش کپی فایل در مایکروسافت ویندوز

در ادامه ی مطلب نحوه ی کپی کردن به شکل ساده یک یا چند فایل در سیستم عامل ویندوز را مشاهده می کنید:

1- به فایل یا پوشه ای که می خواهید کپی کنید بروید. اگر نمی دانید فایلتان در کدام پوشه قرار دارد از ویژگی جستجوی ویندوز استفاده کنید.

2- فایل یا فایلهایی که می خواهید کپی کنید را برجسته کنید. برای برجسته سازی آنها کافیست با موس روی آن ها کلیک کنید. اگر می خواهید بیش از یک فایل را برجسته کنید باید کلید Ctrl یا Shift را در کیبورد نگه دارید و با موس فایل ها را انتخاب کنید.

3- پس از برجسته کردن، با کلیک راست روی یکی از فایل های برجسته شده، منویی باز می شود از این منو گزینه "Copy" را انتخاب نمایید. کاربران همچنین می توانند با استفاده از کلید میانبر Ctrl+C برای کپی استفاده کنند. همچنین در ویندوز اکسپلورر می توانید پس از برجسته سازی فایل های مورد نظر روی گزینه "Edit" در بالای پنجره کلیک کرده و گزینه "copy" را انتخاب نمایید.

4- پوشه مقصد را باز کنید (محلی که می خواهید فایل در آنجا کپی شود)، روی فضای خالی از پوشه راست-کلیک کنید و گزینه "Paste" را انتخاب کنید. یا منوی File را باز کنید و سپس Edit را انتخاب کنید و در نهایت روی "paste" کلیک کنید.

بعضی اوقات پیش می آید که بخواهید نوع خاصی از فایل ها را کپی کنید، در این جور مواقع می توانید در ویندوز اکسپلورر خود روی ستون Type کلیک کنید تا فایل ها را براساس نوع آن ها به جای نامشان مرتب کنید. پس از گروه بندی فایل ها براساس نوع و پسوندشان به راحتی می توانید فایل ها را براساس پسوند انتخاب کرده و آنها را کپی کنید. به طور مثال در یک پوشه 1000 فایل وجود دارد که نیمی از آنها تصویر و مابقی ویدئو است، و شما می خواهید فقط تصاویر را کپی کنید، در این صورت باید از طریق نوع فایل پوشه را مرتب کنید تا به راحتی فایل های مد نظر را کپی کنید.

همچنین می توانید برای کپی کردن فایل ها از خط فرمان ویندوز استفاده کنید. در بعضی از موقعیت ها، مانند کپی کردن چندین فایل از یک برنامه خاص یا با نام خاص، خط فرمان ویندوز کار را بسیار ساده تر می کند.

آموزش کپی فایل در MS-DOS و خط فرمان ویندوز

آموزش کپی کردن فایل های در ms-dos

در زیر مراحل چگونگی کپی یک فایل از یک دایرکتوری به دایرکتوری دیگر و نحوه کپی چندین فایل از یک دایرکتوری به دایرکتوری دیگر توضیح داده شده است.

کپی کردن یک فایل

1» با استفاده از دستور cd، به پوشه ای که می خواهید فایلی را کپی کنید، بروید.

2» فرمان مشابه دستور زیر را تایپ کنید:

Copy file.pdf c:mydirectory

در مثال بالا، شما باید به جای "file.pdf" نام فایل مورد نظر خود را وارد کنید و به جای "c:mydirectory" دایرکتوری مورد نظر خود را جایگزین کنید.

کپی چندین فایل به مکان دیگر

1» با استفاده از دستور cd، به پوشه ای که فایل های خود بروید.

2» هنگامی که در دایرکتوری حاوی فایل هایی که می خواستید کپی کنید، رفتید؛ یک دستور مشابه به دستورات زیر را تایپ کنید:

Copy *.* c:mydirectory

در مثال بالا، به جای "mydirectory" هر مکانی که می خواهید را انتخاب کنید. در نهایت فایل های شما به مکان تعیین شده کپی خواهند شد.

Copy *.pdf c:mydirectory

با وارد کردن دستور بالا و تعیین کردن مکان به جای "c:mydirectory" همه ی فایل هایی که با پسوند pdf هستند کپی می شوند. بنابراین می توانید با جایگزین کردن یک پسوند دیگر مثل .png یا .jpg تمام تصاویر با این پسوندها را کپی کنید.

Xcopy computerquestion example /e

اگر می خواهید فایل ها را در دایرکتوری ها و زیر دایرکتوری ها کپی کنید، از دستور xcopy استفاده نمایید. در مثال بالا، دستور xcopy همه دایرکتوری ها (حتی دایرکتوری های خالی) و فایل ها از پوشه computerquestion در دایرکتوری مثال بالا بارگذاری می شوند.

کپی فایل هایی که نام طولانی دارند یا در نامشان فاصله وجود دارد

بسیاری از اوقات، شما با یک فایل با نام طولانی یا فایل با نام فاصله دار مواجه می شوید. برای کپی کردن این فایل ها، نام فایل به صورت کامل به همراه پسوند را در علامت نقل قول قرار دهید.

copy "computer question.pdf""there is question.pdf"

در مثال بالا، فایل "computer question.pdf" در نقل قول ها احاطه شده است، این کار باعث می شود خط فرمان نام کامل فایل را درک کند. در این مثال ما، همچنین یک نام فایل با فاصله را کپی می کنیم، بنابراین در نقل قول قرار گرفته است.

کپی فایل ها در یک درایو دیگر

شما همچنین می توانید فایل ها را از محل فعلی به هر درایو «drive» دیگر کپی کنید. به عنوان مثال، اگر شما یک درایو فلش USB داشته باشید که حرف درایو F: باشد، می توانید از دستور زیر برای کپی کردن تمام فایل های تصویری با فرمت PNG به درایو فلش استفاده کنید.

copy *.png f:

کپی فایل ها در یک پوشه

Copy example.pdf backup.pdf

در مثال بالا، فایل "example.pdf" به همان پوشه به عنوان "backup.pdf" کپی می شود، به راحتی یک فایل پشتیبانی کپی می شود.

آموزش کپی فایل ها در لینوکس و یونیکس

لینوکس

در ادامه ی این مقاله ی آموزشی به نحوه ی کپی یک یا چندین فایل از یک پوشه به پوشه دیگر در سیستم عامل های لینوکس «Linux» و یونیکس «Unix» می پردازیم.

کپی یک فایل از مکانی به مکان دیگر

1» با استفاده از دستور cd، به پوشه ای که حاوی فایل مورد نظر است، حرکت کنید.

2» یک فرمان مشابه دستور زیر تایپ کنید:

Cp myfile.pdf /usr/bin

در مثال بالا، شما می توانید "myfile.pdf" را با نام فایل مورد نظر خود عوض کنید و به جای /usr/bin دایرکتوری مقصد خود را وارد نمایید.

کپی چندین فایل به محلی دیگر

1» با استفاده از دستور cd، به پوشه ای که حاوی فایل مورد نظر است (فایلی که می خواهید کپی کنید)، حرکت کنید.

2» هنگامی که وارد پوشه ای که حاوی فایل مورد نظر است شدید، یک دستور مشابه دستورات زیر را تایپ کنید:

Cp *.* /usr/bin

در مثال بالا، دستور وارد شده، همه فایل ها را در دایکتوری فعلی به پوشه "/usr/bin" کپی می شود.

Cp *.pdf /usr/bin

در مثال بالا همه فایل های PDF کپی می شوند و به جای "/usr/bin" به محل مورد انتخاب شما پیست «paste» می گردند.

کپی فایل هایی که نامشان فاصله دارد

برخی از مواقع، شما با فایل هایی که در نامشان فاصله وجود دارد روبرو می شوید. برای کپی کردن این فایل ها، نام فایل و پسوند آن را به طور کامل در نقل قول قرار دهید.

Cp "computer question.pdf" "there is question.pdf"

در مثال ذکر شده، فایل "computer question.pdf" در نقل قول احاطه شده است، با این عمل خط فرمان نام کامل فایل را درک می کند. در مثالی که آوردیم، فایل مقصد حاوی فضای خالی است، بنابراین در نقل قول قرار می گیرد.

کپی کردن فایل در یک دایرکتوری

Cp exmaple.pdf backup.pdf

هنگامی که بخواهید فایل یا فایل هایی را در یک دایرکتوری یا پوشه کپی کنید، باید از دستور بالا استفاده نمایید. در مثال بالا، فایل "example.pdf" در همان پوشه با نام "backup.pdf" کپی می شود، و یک فایل پشتیبان در یک دایرکتوری ایجاد می گردد.

آموزش کپی فایل ها در سیستم عامل اپل مک

آموزش کپی فایل ها در سیستم عامل اپل مک

کشیدن و رها کردن

فایلی را که می خواهید کپی کنید برجسته نمایید، با کلیک و نگه داشتن برروی دکمه چپ موس (چپ-کلیک) برروی یکی از فایل ها آنها را به جایی که می خواهید کپی شوند بکشید و سپس دکمه موس را رها کنید. با انجام این عمل به راحتی فایل ها کپی می شوند.

میانبر کیبورد

با پیروی از مراحل زیر می توانید فایل ها را با استفاده از میانبرهای کیبورد کپی کنید.

1» فایلهایی را که می خواهید کپی شوند برجسته یا انتخاب کنید.

Command+C میانبر کیبورد برای کپی کردن هستند.

3» به محلی که می خواهید فایل ها کپی شوند بروید و سپس کلیدهای Command+V را برای انجام عمل کپی فشار دهید.

ترمینال

برای کپی فایل ها از طریق ترمینال، از دستور cp استفاده کنید.

تبلیغات در پایین ادامه ی مطلب

نظرات شما


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی