آموزش کامل Notepad

آموزش کامل Notepad


Notepad یک ویرایشگر متنی بسیار ساده است که برای مدّت زیادی بخشی از سیستم عامل ویندوز «Windows» بوده است. نوشتن اسناد متنی کوتاه و ذخیره کردن آن به شکلی ساده این نرم افزار را کاربردی کرده است که با وجود گذشت سالهای زیاد و پیشرفت سیستم عامل ها همچنان در نسخه ویندوز 10 شاهد این ویرایشگر متنی ساده هستیم. البته این تمام ماجرا نیست، اگر تا کنون زیاد با نت پد کار نکرده باشید ممکن است با خواندن این مقاله کاملا شگفت زده شوید! بیایید نگاهی نو به این برنامه قدیمی ویندوز بیندازیم و ببینیم اساس کار آن چیست.

نکته: نت پد اغلب در ویندوز 10، ویندوز 7 و ویندوز 8.1 قرار دارد، بنابراین اکثر تصاویر این مقاله مربوط به ویندوز 10 می باشد. و نکته ی دیگر این که تفاوتی در عملکرد نرم افزار ایجاد نشده و فقط نحوه ی بازکردن برنامه فرق کرده است، که در ادامه به آن می پردازیم.

آموزش بازکردن notepad

قبل از این که به شروع یادگیری کارآیی های نت پد بپردازیم، باید بدانیم که چگونه این نرم افزار را اجرا کنیم. راحت ترین راه برای انجام اینکار، جستجوی نرم افزار است. در ویندوز 10، در کادر جستجو واقع در نوار وظیفه، Notepad را تایپ کنید و روی نتیجه که آیکون Notepad است کلیک کنید.

بازکردن نت پد

در ویندوز 7، استارت منو را بازکرده و سپس در کادر جستجو Notepad را تایپ کرده و در نتیجه روی آیکون Notepad کلیک کنید.

در ویندوز 8 نیز دکمه استارت را کلیک کرده و Notepad را تایپ کنید. سپس، در نتایج نمایش داده شده Notepad را انتخاب نمایید.

یک راه جایگزین برای یافتن برنامه نت پد و بازکردن آن استفاده از پوشه Windows Accessories است. برای بازکردن نرم افزار از این طریق در ونیدوز 10 می توانید استارت منو را بازکرده و سپس روی گزینه all apps کلیک کنید. سپس به دنبال پوشه windows accessories بگردید و روی آن کلیک کنید، یک منوی جدید باز می شود که از طریق آن منو می توانید روی Notepad کلیک کنید.

زمانی که Notepad باز شد، در همه ی سیستم عامل ها می توانید به صورت یکسان از آن استفاده کنید. یک پنجره ی بدون رنگ (سفید) باز می شود، هیچ چیز دیگری لازم نیست، زیرا Notepad مجموعه ای محدود و مشخص از گزینه ها دارد. در بالای پنجره، شما باید گزینه هایی همچون File, Edit, Format, View و Help را مشاهده کنید.

پنجره ی نت پد

حال نگاهی به عملکردهای این نرم افزار می اندازیم. همه چیز باید آشنا به نظر بیاید، امّا به یادداشته باشید که Notepad فقط یک ویرایشگر متن است. عملکردهایی مثل وارد کردن گرافیک یا ویدئو یا نمودار و غیره در این ویرایشگر کارساز نیست.

ساخت، باز و ذخیره کردن فایل های متنی در Notepad

گزینه هایی که در منوی File وجود دارد عبارت است از: New, Open, Print, Save, Save as,  Page Setup و در نهایت Exit. همانطور که می بینید، بسیاری از این دستورات دارای کلیدهای میانبر کیبورد هستند. احتمالا شما نیز مانند بسیاری از کاربران دیگر ویندوز با این دستورات آشنایی داشته باشید، زیرا تقریبا در همه ی برنامه ها این کلیدهای میانبر به صورت یکسان عمل می کنند.

منوی فایل در نت پد

ایجاد و ذخیره اسناد متنی در نت پد بسیار ساده است: نت پد را باز کنید، شروه به تایپ کردن و ویرایش متن نمایید و آنرا با همان فرمتی که مناسب است ذخیره کنید. پس از اتمام کار، برای ذخیره کار خود از دستور Save As استفاده نمایید. پوشه پیشفرض ذخیره اسناد نت پد OneDrive (در ویندوز 10 و 8.1) و My Documents (در ویندوز 7) می باشد. شما می توانید محل ذخیره را به راحتی تغییر دهید: از فرمان Save As استفاده کنید و به پوشه مورد نظر خود بروید و روی Open کلیک کنید. سپس روی گزینه Save کلیک کنید، به یاد داشته باشید که فایل های شما به صورت پیشفرض با پسوند .txt و در قالب یک فایل متنی ساده ذخیره می شوند.

ذخیره سند نت پد

فایل های متنی را با کدگذاری های مختلف ذخیره کنید

شما همچنین می توانید از Save As استفاده کنید تا رمزگذاری فایل خود را برای مطابقت با یک مجموعه کاراکتر خاص تنظیم نمایید. در اینجا ما یک متن فارسی را در نت پد کپی کرده و آنرا ذخیره می کنیم.

متن در نت پد

اگر بخواهیم این سند را با همان فرمت کدگذاری پیشفرض که ANSIاست ذخیره کنید تمام فرمت های متن از بین می رود و در نتیجه فقط تعدادی علامت سوال در سند باقی می ماند، زیرا این کدگذاری فقط از متون لاتین پشتیبانی می کند. در تصویر زیر نوع پیغام و نتیجه کار را مشاهده می کنید:

حذف فرمت متن در نت پد

هنگام مشاهده اخطاری که در تصویر بالا مشخص شده گزینه “OK” را انتخاب نمایید. در نتیجه پنجره ی ذخیره سازی باز می شود که در پایین این پنجره باید جلوی قسمت Encoding: روی لیست کلیک کرده تا یک منوی کشویی باز شود. با توجه به نوع کاراکترهای استفاده در فایل، باید یک آزمایش کوچک کنید تا بدانید کدام نوع کدگذاری از متن شما پشتیبانی می کند، با توجه به استفاده از متن فارسی ما در سند، کدگذاری UTF-8 مناسب است. و در نتیجه فایل به درستی مشخص می شود.

ذخیره فایل به صورت HTML

شما همچنین می توانید از Notepad برای ایجاد فایل های HTML استفاده کنید. ابتدا مطمئن شوید که حالت Word Warp روشن است (در مورد این موضوع صحبت می کنیم) و سپس کدهای HTML خود را مانند یک متن ساده تایپ کنید. زمانی که کار شما به اتمام رسید، گزینه Save as را از منوی فایل انتخاب نمایید سپس در پنجره ی ذخیره ای که باز می شود مقابل گزینه Save as type:گزینه All Files (*.*) را انتخاب کنید. سپس نام فایل خود را انتخاب کرده و در انتهای آن .htmیا .html تایپ کرده و دکمه Save را کلیک کنید.

ذخیره فایل HTML

پرینت فایل های متنی

اگر یک فایل متنی آماده دارید و دیگر نمی خواهید در آن تغییراتی ایجاد کنید و قصد پرینت آن را دارید، منوی File را باز کنید و روی گزینه Print کلیک کنید همچنین می توانید از کلیدهای میانبر Ctrl+P نیز استفاده نمایید. البته اگر می خواهید پرینت خود را سفارشی کنید، ابتدا در همان منوی File روی گزینه "Page Setup" کلیک نمایید.

آموزش پرینت در نت پد

در برنامه های پیچیده تر ویرایشگر متن یا پردازنده های کلمه (واژه پردازها)، گزینه “page setup” گزینه های بیشتری در اختیار خواهید داشت. هرچند در Notepad شما انتخاب های ساده ای در اختیار دارید، امّا می توانید اندازه کاغذ، جهت صفحه، سرصفحه و پاورقی را انتخاب یا حذف کنید.

تنظیمات صفحه در نت پد

به طور پیشفرض متن در سرصفحه نام اسناد و تاریخ چاپ می شود و در پایین صفحه شماره صفحه نمایش داده می شود. اگر نمی خواهید این اطلاعات پرینت گردد، فقط کد درون آن را حذف کنید.

ویرایش های ساده برای متن

منوی ویرایش «Edit» گزینه های کمی دارد و برای هرکسی که از ویندوز استفاده می کند باید آشنا باشد. همه گزینه های منوی edit دارای کلیدهای میانبر کیبورد می باشد. توجه داشته باشید که اکثر فرمان ها تا زمانی که متنی در نت پد وجود نداشته باشد یا متنی انتخاب نشده باشد غیرفعال است.

منوی ویرایش در نت پد

اولین گزینه در منوی Edit عبارت Undo/Redo می باشد که می تواند هنگام ویرایش سند متنی مورد استفاده قرار گیرد. البته گزینه Redo در نسخه ای که ما از آن استفاده می کنیم وجود ندارد، بنابراین در مورد دستور Undo صحبت می کنیم، این دستور با کلید میانبر Ctrl+Z نیز عمل می کند. Undo آخرین عملیات شما را حذف کرده و به حالت قبل برمیگرداند و بالعکس Redo آخرین عملیات انجام شده را تکرار می کند. بقیه ی این منو شامل: Go To, Cut, Copy, Find, Find Next, Replace, Select All و Time/date می باشد، می توان گفت: "تقریبا در تمام برنامه های ویندوز که با سندهای کامپیوتر مرتبط هستند، این گزینه ها یک استاندارد محسوب شده و وجود دارند."

در ادامه به فرمانی می پردازیم که بخش کمی از کاربران ویندوز با آن آشنا هستند و آن Word Warp (بسته بندی کلمه) است.

خاموش و روشن کردن حالت Word Warp

در منوی Format تنها دو گزینه وجود دارد: Word Warp و Font

فرمت در نت پد

به دلیل ناشناخته، Notepad در حالت پیشفرض گزینه Word Warp را خاموش کرده است. حال می پردازیم به تعریف Word Warp یا word warp چیست؟ یعنی هرچیزی که شما تایپ می کنید در یک خط طولانی نوشته می شود تا زمانی که با کلید Enter به خط بعد بروید (درحالت خاموش) امّا اگر می خواهید بدون فشار دادن کلید Enter و البته نسبت به اندازه پنجره به صورت خودکار به خط بعدی بروید می توانید این گزینه را روشن یا فعّال نمایید. به عبارت دیگر می توانیم بگوییم با خاموش بودن Word Warp صفحه متنی شما حاشیه ندارد و متن ها تا بی نهایت در یک سطر نوشته می شوند امّا اگر روشن باشد پس از رسیدن به حاشیه به سطر بعد می روید.

توجه: در منوی View یک گزینه وجود دارد با نام Status Bar که با Word Warp هم مرتبط است. اگر Word Warp خاموش باشد، شما می توانید یک نوار وضعیت جدید در پایین پنجره نت پد مشاهده کنید، در این نوار تعداد خطوط و کلمات مشخص می شود. تنها کافیست که حالت Word Warp خاموش و سپس از منوی View گزینه Status Bar (نوار وضعیت) را انتخاب نمایید. امّا اگر Word Warp روشن باشد این گزینه یعنی نوار وضعیت در حالت غیرفعال قرار می گیرد (رابطه عکس).

تغییر فونت متن

گزینه Font خود پنجره ای از گزینه هاست: این پنجره به شما تمام فونت ها نصب شده را نمایش داده و حالت های Bold, Italic و Regular و همچنین اندازه فونت نیز مشخص می شود. با این حال، برخلاف برنامه هایی مانند مایکروسافت ورد «Microsoft Word» تغییر فونت بلافاصله برروی کل سند تأثیر می گذارد. شما نمی توانید فونتی را برای قسمتی از سند و یک فونت دیگر را برای بخش دیگر سند انتخاب کنید. تغییر برای همه یا هیچ.

فونت در نت پد

در پنجره ی فونت، یک گزینه ی کمتر آشنا در دسترس قرار دارد و آن هم منوی کشویی Scriptاست. این گزینه به شما امکان می دهد کاراکترهایی را انتخاب کنید که در فونت سبک استاندارد “Western” موجود نیست. گزینه های Western, Greek, Turkish, Central European, Cyrillic و Baltic و Vietnamese که دوگزینه آخر برای ویندوز 7 در دسترس نمی باشد. هنگامی که یک مجموعه را انتخاب می کنید باید برخی از کاراکترهای نمایشی بالای آن را ببینید. تنظیم Western به صورت پیشفرض انتخاب شده است و در صورت لزوم باید آن را به یکی دیگر تغییر دهید.

آیا از Notepad برای ویرایش متن استفاده می کنید؟

نت پد یک برنامه ی بسیار قدیمی است و به قول معروف دیگر جزئی از سیستم عامل مایکروسافت ویندوز می باشد و البته برای نوشتن یک متن ساده و HTML جزئی هنوزم کاربردی است. گاهی اوقات پیش می آید که این برنامه همه ی چیزی شود که نیاز دارید. اگر به برنامه ای نیاز دارید که گزینه های بیشتری به شما ارائه دهد تا سندهای متنی پیشرفته تری ایجاد کنید می توانید از WordPad استفاده نمایید. این برنامه نیز به طور پیشفرض برروی تمامی نسخه های جدید سیستم عامل ویندوز نصب است. البته پیشنهاد ما استفاده از نسخه های جدید این برنامه است که باید برای استفاده پیشرفته آن را خریداری کرد که متأسفانه در حال حاضر راه حل خرید قانونی آن بسیار دشوار یا غیرممکن است. بنابراین می توانید آن را از وب سایت های معتبر دانلود مانند سافت 98 و پی سی دانلود دریافت نموده و آنرا کرک نمایید.

اگر شما به طور منظم از Notepad استفاده می کنید لطفا در توسعه این مقاله در بخش نظرات، نظر خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

تبلیغات در پایین ادامه ی مطلب

نظرات شما


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی