هر آنچه که مدیر وبلاگ باید بداند

هر آنچه که مدیر وبلاگ باید بداند


در این مقاله برای شما تمام نکاتی که باید یک مدیر وبلاگ و نویسنده آن رعایت کند تا بتواند یک وب موفق و قدرتمند داشته باشد را فراهم کرده ایم.

تمام نکاتی که آورده شده اند به یک اندازه مفید و سودمند هستند، پس هیچکدام از نکات را جای نگذارید.

مطالب و نوشته ها

یک نکته ی تکراری که قطعا با آن مواجه شده اید ایجاد یک محتوای مفید است. گاهی شنیده یا خوانده ایم که باید محتوای با کیفیت تولید کنیم اما این اشتباه است، محتوای باکیفیت شامل یک محتوای مفید نیست.

منظور ما از محتوای مفید این است که مطلب ارائه شما واقعا کارآمد باشد.

حتی اگر داستان نویس هستید، کارتان را به بهترین شکل ممکن در حد توانتان انجام دهید. با داغ شدن بازار کسب و کارهای اینترنتی رقابت بسیار شدید و سخت شده است، اگر میخواهید در این هیاهو موفق شوید باید تمام تلاشتان را به کار بگیرید.

منظور از محتوای باکیفیت مطلبی است که چینش ها و نحوه دستور زبانی آن صحیح باشد، اما اگر تمام دستور زبان را رعایت کنید اما محتوای شما کارآمد نباشد واقعا موفق خواهید شد؟ قطعا خیر.

چگونه مطلب بنویسیم؟

در زیر چندین نکته اساسی برای نوشتن یک مطلب را آورده ایم که رعایت آنها الزامی است:

1. حتما یک عنوان جذاب انتخاب کنید - اینکار به شما در بسیاری از مواقع کمک می کند. انتخاب عنوان صحیح مخاطبان را به سمت مطلب می کشاند. سعی کنید عنوانتان نه کوتاه باشد نه بلند، از نگاه ما بهترین اندازه عنوان ها از بین 5 تا 9 کلمه می باشد.

2. تعداد مطالب و پست ها را کم و محتوا را زیاد کنید - همانطور که مفید بودن را در نظر می گیرید باید جامع بودن آن را نیز در نظر بگیرید، درنوشته های خود کوتاهی نکنید و سعی کنید همه چیز را ذکر کنید. از نگاه ما بهترین اندازه مطالب از بین 700 تا 1500 کلمه است. کمتر از آن باعث دلسردی خواننده و بیشتر از آن باعث کسل کننده شدن متن می شود.

3. در هر مطلب یا نوشته جدید حداقل از یک تصویر استفاده کنید - استفاده از تصاویر و فایل های گرافیکی در صفحات وب به کاربران شما کمک می کند تا ارتباط بهتری با نوشته شما برقرار کنند. در انتخاب تصاویر نیز باید دقت ویژه ای به خرج دهید، سعی کنید از تصاویری استفاده کنید که کمتر استفاده شده اند یا تاحد امکان خودتان تصویر بگیرید یا بسازید. از نگاه ما برای هر 250 تا 400 کلمه استفاده از یک تصویر کمک شایانی به مطالب می کند.

4. کپی رایت را رعایت کنید - حق ناشر را مانند اموال خود محفوظ بدارید. اگر مطلب یا نوشته کوتاهی را از جایی برداشت می کنید، حتما نام منبع آن مطلب را یاد داشت نمایید و وبسایت مبدا را لینک (پیوند) دهید. از نگاه ما کپی کردن کل یک مطلب 100درصد اشتباه است. اما اگر می خواهید قسمتی از یک مطلب را کپی برداری کنید حتما وبسایت مرجع را مشخص کنید.

5. مطالعه خود را زیاد کنید و انتقاد پذیر باشید - داشتن مطالعه زیاد به خلاقتر شدن ذهنتان کمک زیادی می کند، علاوه براین می توانید بسیاری از قواعد و اصول نگارش متن را فرا بگیرید و آنها را رعایت کنید. همچنین مطالعه زیاد بدون شک به شما در تولید محتوای مفید کمک شایانی خواهد کرد. در مرحله بعد نظرات کاربران را جدی بگیرید، از نگاه ما اگر از شما ایراد بجایی گرفتند سعی کنید با کمال خونسردی به رفع ایراد خود بپردازید و از نقد کننده تشکر نمایید.

6. انتخاب فونت مناسب و نحوه نگارش - یکی از موضوعات مهم در یک نوشته انتخاب فونت خوانا و مناسب است، علائم نگارشی مانند کاما، نقطه کاما، پاراگراف بندی، نقطه و پاراگراف بندی را جدی بگیرید. از نگاه ما بهترین فونت های وبلاگ نویسی driod arabic naskh, tahoma و b yekan می باشد. همانطور که میدانید اکثر سرویس های وبلاگدهی از میان فونت های نام برده شده تنها از tahoma پشتیبانی می کنند.

7. مطلب خود را عنوان بندی کنید - سعی کنید مطلب خود را به چند بخش تقسیم کنید و برای هر بخش یک عنوان انتخاب کنید. استفاده از عنوان های 2 و 3 رایجترین عنوان های مورد استفاده در وبلاگ ها می باشد. از نگاه ما بهترین نوع استفاده از عنوان ها استفاده از یک عنوان1، و چند عنوان 2 و 3 نسبت به طول مطلب و نوع نگارش می باشد. همچنین سعی کنید رنگ عنوان ها را با رنگ متن ها متمایز کنید.

8. استفاده از نقل قول - برای بیان سخنان کسانی که بارها از آنها مطالبی منتشر شده است از ویژگی نقل قول استفاده کنید. از نگاه ما استفاده نقل قول در هر مطلب ضروری نیست و این بستگی به نوع محتوای مطلب و وبلاگ شما دارد.

9. ساده نویسی - ساده نویسی باعث می شود کاربران بیشتری به سمت وبلاگ شما بیایند، از نگاه ما تخصص نویسی در ابتدای کار وبلاگ نویسی باعث ایجاد یک تجربه ی بد برای کاربر می شود.

10. به روزباشید و به روزرسانی کنید - به صورت مداوم و پیوسته نوشته های جدید خود را روزانه در وبلاگ قرار دهید. همچنین به روز کردن مطالب قدیمی وبلاگ به مهم شدن آنها کمک میکند، چگونه این اتفاق می افتد؟ هنگامی که شما این عمل را انجام می دهید نشان می دهید که برای مطلب نوشته شده ی خود اهمیت می دهید برای همین به سراغ آن برگشته و به روزرسانی را انجام داده اید. از نگاه ما روزانه انتشار حداقل یک مطلب الزامی است و به روزرسانی نسبت به نیاز محتوا باید انجام شود.

برچسب گذاری صحیح

برچسب: برچسب نوعی دسته بندی محتوا محور است که مطالب وبسایت شما را مشخص می کند، به عنوان مثال اگر شما یک وب دانلود دارید، باید از تگ هایی همچون دانلود منیجر، دانلود فایرفاکس، دانلود مرورگر، نرم افزار، اپ های موبایل و غیره استفاده کنید. در این جا مهم ترین نکاتی که در هنگام انتخاب برچسب ها باید رعایت کنید را آورده ایم.

1. عنوان برچسب خود را کوتاه و حداکثر تا 4 کلمه انتخاب نمایید. اگر عنوان برچسب ها طولانی باشند از نگاه گوگل دارای ارزش پایینی خواهند بود. نکته باید بدانید این است که از کلمه های بسیار کوتاه نیز خودداری کنید، برچسب هایی همچون دانلود، کتاب، آموزش و غیره اشتباه می باشند.

2. برچسب خود را همانند عنوان اصلی مطلب انتخاب نکنید. اگر به عنوان مثال عنوان مطلب شما "5 روش درمان سرماخوردگی" است از تگ های درمان سرماخوردگی، روش های درمان سرماخوردگی و امثال آن استفاده نکنید. از نگاه موتورهای جستجو عنوان مطلب اصلی و عنوان دسته بندی ها (دسته بندی اصلی و برچسب ها) دارای امتیازهای جداگانه هستند.

3. برچسب های خود را از دسته بندی اصلی مطلبی که آن را تحت آن عنوان قرار دادید متفاوت کنید. همانطور که در بالا ذکر شد برچسب های یکسان ارزش صفحه و وبلاگ شما را کاهش می دهد.

4. برچسب های تکراری بنویسید. برچسب های تکراری باعث می شود تا کاربرانتان جذب مطالب شما شوند، هنگامی که کاربران به برچسب ها دقت کنند و به درک کلی از مطالب شما برسند موتورهای جستجو نیز با شما همراه خواهند شد.

5. تعداد برچسب ها را کم کنید. برای نوشته های بیان کردیم که تعداد نوشته ها کم و محتوا را زیاد کنید، در برچسب گزاری نیز همین کار را انجام دهید، تعداد برچسب های خود را کاهش داده (حداکثر 5 الی 8 برچسب) و برچسب های تکراری و مفید قرار دهید.

دسته بندی ها و موضوعات

قبل از هرچیزی باید بدانید وبلاگ خود را می خواهید در چه زمینه ای بسازید و شروع به ارائه مطالب کنید. پس از انتخاب عنوان وبلاگ باید آن را به دسته بندی های مختلف تقسیم کنید تا کاربران شما بتوانند دسترسی راحت تری به محتوای کامل شما داشته باشند. نکته هایی که باید در هنگام دسته بندی وبلاگ خود رعایت کنید به شرح زیر است:

1- تعداد دسته بندی های وبلاگ را زیاد نکنید. افزایش بیش از حد تعداد دسته بندی ها می تواند کاربران را گمراه کند پس تعداد آن ها را کاهش دهید، اگر وبلاگ شما دارای موضوعات مختلف و گسترده ای است می توانید یک موضوع کلی را انتخاب و در یک صفحه جداگانه لیستی از زیرمجموعه های آن را مشخص نمایید و سپس در صفحه اصلی وبلاگ آن صفحه جدید ایجاد شده را معرفی نمایید.

2. کلمات کلیدی را در رأس دسته بندی قرار دهید. اگر کلمات کلیدی و عنوان های مناسب را برای وبلاگ خود انتخاب نمایید و آن دسته را به صورت مداوم به روزکنید و از برچسب های تکراری با عنوان دسته بندی خودداری کنید، آن دسته بندی در گوگل جایگاه مناسبی پیدا خواهد کرد.

3. یک توضیح مناسب توضیح مناسبی را برای دسته بندی خود انتخاب کنید اینکار باعث می شود تا هنگامی که در موتورهای جستجو لینک شما نمایش داده می شود، کاربر بتواند اطلاعات کلی در حدود 160 حرف از دسته بندی شما دریافت کند.

تصاویر، ویدئوها و جداول

بخش سئوی تصویر بسیار مهم و اثرگذار است، از تصاویر باکفیت و حجم پایین استفاده کنید از نگاه ما بیشترین حجم برای یک عکس در وبلاگ باید 100کیلوبایت باشد. به دلیل اهمیت این موضوع ما یک مقاله جداگانه تحت عنوان "سئوی تصویر از نگاه الکسا" را منتشر کرده ایم که می توانید از آن استفاده کنید.

ویدئوها نیز در نوع خود بسیار حائز اهمیت هستند، اهمیت آن ها زمانی  بیشتر می شود که محتوای وبلاگ شما آموزشی باشد. بسیاری از کاربران دیگر حوصله خواندن مقاله های طولانی را ندارند پس اگر می توانید یک ویدئو در انتها یا ابتدای مقاله های آموزشی خود قرار دهید تا کاربران راحت تر با مقاله ارائه شده ارتباط برقرار کنندو

استفاده از جدول ها، نمودارها، آمارهای گرافیکی و غیره نیز می تواند در زیباتر شدن نوشته و بالارفتن کیفیت مطلب ارسالی کمک کند.

قالب و طراحی

استفاده از یک قالب ساده و شیک و همچنین فونت های مناسبی همچون Tahoma, B yekan, Droid Arabic Naskh وغیره می تواند در پیشرفت وبلاگ شما چه در موتورهای جستجو چه در جذب مخاطبان کمک کند. حتما از قالبی استاندارد با سرعت بارگزاری مناسب استفاده نمایید. اگر مدت زمان بارگزاری وبلاگ شما به بیش از 40 ثانیه به طول بیانجامد احتمال خارج شدن کاربر و از دست دادن آن را دارید.

البته سرعت بارگزاری وبلاگ ها با نوع سرویس وبلاگ دهی نیز مرتبط است، سرویس های وبلاگدهی همچون رزبلاگ، بلاگفا و بیان از سرعت مناسبی برخوردار هستند.

علاوه براین ها پیشنهاد می کنیم حتما یک دوره مقدماتی از زبان HTML را فرابگیرید، این کار شما در مدیریت یک وبلاگ بسیار کمک خواهد کرد. خوشبختانه این زبان هم بسیار ساده است و هم زمان یادگیری آن کوتاه است، همچنین دوره های آموزشی رایگان بسیاری در سراسر وب به زبان های فارسی و انگلیسی وجود دارد که می توانید با یک جستجوی ساده در موتورهای جستجو آن ها را بیابید و استفاده نمایید.

و در نهایت:

رتبه الکسای وبلاگ را چک کنید

الکسا: یک سرویس است که وبلاگ های مختلف در سراسر جهان را رتبه بندی می کند، برای چک کردن رتبه سایت خود کافیست سه ماه از ثبت وبلاگ خود را گذرانده باشید و به صورت مداوم آن را به روز کرده باشید.

چک کردن رتبه الکسا نیز بسیار ساده است برای اینکار شما دوراه در پیش دارید:

1-     به وبسایت رسمی الکسا به نشانی: alexa.com/siteinfo بروید و سپس در کادر موجود آدرس وبلاگ خود را وارد نموده و سپس برروی گزینه "Find" کلیک نمایید.

2-     تولبار یا افزونه الکسا را برروی مرورگر خود نصب نموده و رتبه وبلاگ خود را چک نمایید.

برای چک کردن رتبه وبلاگ کامپیوتر پرسش می توانید از این لینک استفاده نمایید.

تبلیغات در پایین ادامه ی مطلب

نظرات شما


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی